Největší producenti marihuany ve světě

Možná Vás někdy napadla otázka kdo může být největšími producenty marihuany ve světě. Dnešní zajímavý článek nám tyto země představí. Možná budete překvapeni. Jako první zemi si představíme Jihoafrickou republiku (JAR).

 

JAR se neřadí pouze mezi největší producenty, ale současně i spotřebitele, jelikož značná část marihuany končí na domácím trhu. Spotřebovává i marihuanu z Lesotha, což je vnitrozemský stát Jižní Afriky. Jeho jediným sousedem je tedy JAR. Ačkoli se Lesotho řadí mezi nejchudší země světa, marihuana zde představuje velmi důležitý zdroj příjmů, hned vedle mezinárodní pomoci a peněz z těžařských společností. 

 

I když se marihuana pěstuje v celé Jižní Africe, přeci jen existují čtyři oblasti o kterých se dá říct, že jsou přímo zaměřeny na produkci marihuany jako nejvýznamnější zdroj příjmů. Patří sem KwaZulu-Natal, Eastern Cape, Svazijsko a Lesotho. Plantáže jsou orientovány především do údolí, kde tečou řeky a potoky a odkud je rozveden zavlažovací systém. Dalším velkým dodavatelem z afrických zemí je Nigérie nebo Kongo.

 

 

Mexiko

Tato federativní republika ležící na americkém kontinentě je dalším obrovským producentem konopí. Každý rok se zde vyprodukuje kolem 7 000 tun konopí. V roce 2011 zde byla zlikvidována největší plantáž jaká kdy byla nalezena. Měla rozlohu téměř 120 hektarů. Marihuana která na ní byla pěstována měla odhadovanou hodnotu 2,8 miliardy korun. Mexiko je největší zásobitel marihuany pro trh USA

 

Paraguay

Na první pohled nenápadný vnitrozemský stát Jižní Ameriky se zasluhuje o druhé místo v produkci marihuany a zároveň se stal přechodným státem pro kokain převážející do Brazílie a Evropy. Hraničí s Argentinou, Brazílií a Bolivií. Z Bolívie a Kolumbie sem přilétají malá letadla přistávající na velkých rančích. Pašeráci často shazují náklad přímo ze vzduchu do polí nebo na silnice. Zde už čekají nákladní automobily, které naloží náklad a skrz nehlídanou hranici s ním projedou přímo do Brazílie. Není vyjímkou, že pašeráci převáží zboží za hranice i na motocyklech nebo dokonce i pěšky.

 

Morálka je tu opravdu zvláštní. Rodiče své děti nabádají, aby se stali pašeráky, že tak vydělají spoustu peněz. Většina pěstitelů pochází z chudých poměrů a své rostliny pěstují v přírodních rezervacích a soukromých lesích nedaleko místa kde žijí. O marihuanu pěstovanou v Paraguayi je velký zájem především proto, že se pyšní vysokými účinky. Navíc půda v této zemi má ideální podmínky pro pěstování, proto i výnosy jsou více než dobré. 

 

 

Pašerácká skrýš v osobní automobilu

 

Maroko

Je jedním z hlavních producentů marihuany pro jižní a západní Evropu. Maroko je stát ležící na severozápadě Jižní Afriky. Marihuana je zde pěstována na desetitisících hektarů v pohoří Ríf (součást pohoří Atlas). Maroko je ekonomicky závislé na produkci marihuany, proto kdyby byla zlegalizována v Evropě, znamenalo by to pro Maroko totální katastrofu. Vláda je tolerantní k pěstování pro vlastní spotřebu, ovšem považuje za ilegální výrobu hašiše a obchod s lehkými drogami.

 

 

Afghánistán

Patří mezi světovou jedničku v produkci konopí. Každý rok pěstuje konopí na rozloze 10 000- 24 000 ha v 17 z 34 provincií. Pyšní se obrovskými výnosy, které činí 145 kg na hektar v porovnání s Marokem, kde je to 40 kg na hektar. Konopí je zde nejvíce pěstováno na jihu země. Jako jeden z důvodů, který se uvádí proč je zde konopí pěstováno v tak širokém měřítku je, že náklady na pracovní sílu jsou nízké a zároveň výnosy obrovské. Čistý výnos z hektaru konopí se odhaduje na 3 341 dolarů.

Nizozemsko

Nizozemsko je proslavené především díky produkci květin. Každý si určitě při slově Nizozemsko vybaví Tulipány. Co ale vynáší Nizozemcům větší peníze je konopný trh. Nizozemská vláda uvádí, že ročně si její producenti přijdou na dvě miliardy eur (což je polovina celkového obchodu

se zemědělskými produkty země).

Dvě miliardy eur

 

A kam míří vypěstovaná marihuana? Hlavně do zemí jako je Anglie, Belgie, Německo, Skandinávie a Pobaltské země.

 

Ze země je ročně vyexpedováno kolem 500 tun marihuany. Na domácím trhu zůstává marihuana pro cca 400 tisíc uživatelů, zbytek tvořící 80% produkce je určen pro vývoz. 

 

 

 

A jak je na tom Česká republika? Podle zjištění policie přibývá vnitřních pěstíren konopí. Jen v loňském roce bylo odhaleno 199 pěstíren a zajištěno přes 90 000 rostlin. Odhadovaná produkce těchto pěstíren je kolem 7 tun ročně. Většina zboží bývá určena pro domácí trh, zbytek pro vývoz do Maďarska, Velké Británie, na Ukrajinu a do Severských států. Největší podíl na produkci konopí u nás má vietnamská menšina. 

 

Ačkoli je pěstování a následné pašování marihuany za hranice přísně trestáno, stále tito lidé riskují a vyváží obrovské množství rostlin na kterých vydělávají miliardové částky. 

Sítě pašeráků jsou velmi dobře organizované a jejich odhalení je náročné, proto tento ilegální obchod prosperuje.

 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/13