Fyzická vs. psychická závislost na konopí?

Lidé mají různé závislosti od menších až po velké. Častým předmětem závislosti bývají hrací automaty, potřeba krást, závislost na sexu, na partnerovi a také na psychoaktivních látkách (drogách). Jak je na tom konopí? Lze si na něj vůbec vybudovat závislost? Nebo je to pouhý předsudek a vše je ve skutečnosti jinak?

 

I sami vědci se zabývají touto otázkou. Na jejím základě vzniklo mnoho knih věnujících se tématu vytvoření drogové závislosti na marihuaně. Definujme si nejdřív pojem závislost. Je to stav jedince, který má neustálou, nutkavou a nedobrovolnou potřebu opakovat určité chování nebo vyžaduje užívání určité látky ke svému životu.  

Rozlišujeme dva typy závislostí: fyzickou a psychickou. Fyzická se vyznačuje abstinenčními příznaky kdy lidské tělo, které si zvyklo na jistou věc a nedostává se jí začne protestovat. Nutí uživatele, aby stále navyšoval dříve dostačující látky aby bylo dosaženo stejného účinku. Závislost mívá velmi negativní dopad na život člověka, jeho zdraví a psychiku. I když si jedinec uvědomuje nežádoucí účinky a rád by přestal, tak už nemůže.

 

Deprese

Co je možná trochu pozitivní informací, tak že marihuana způsobuje nevýraznou fyzickou závislostkterá se projevuje poruchami spánku nebo projímáním. Tím ovšem nehodláme toto téma zlehčovat. Je dokázáno, že marihuana je návyková. Dokonce je léčeno více mladistvých ze závislosti na marihuaně než na tvrdých drogách. 

 

Ačkoli si příležitostní konzumenti nepřipouštějí, že by užívání mělo přinášet negativní vliv na jejich život není tomu tak. Závislost si lidé nejčastěji dávají dohromady spolu s užíváním tvrdých drog jako je kokain, heroin a další.

 

 

 

 

 

 

Rozpoznat závislost lze díky několika jednoduchým otázkám, které sestavila organizace Marihuana Anonymous (MA).

 

 • Už pro vás není kouření marihuany pouhou zábavou?
 • Dostat se do nálady bez požití marihuany je velmi obtížné?
 • Život bez marihuany je pro vás nepředstavitelný?
 • Pozorujete na přátelích, že jim vadí vaše požívání marihuany?
 • Když vám dochází zásoby pociťujete nervozitu?
 • Cítíte na sobě, že se vám zhoršila paměť, soustředění či vás opustila motivace?
 • Máte pocit, že díky marihuaně žijete ve vlastním světě kde nejsou problémy? 

 

 

Při kladném zodpovězení jedné a více otázek se jedinec na konopí pravděpodobně stává a nebo už je závislý. V případě, že se někdo pokusil s užíváním přestat a selhal, považuje to MA za jednoznačnou známku závislosti. 

 

Příležitostní a rekreační uživatelé berou marihuanu jako součást životního stylu, ovšem s tím, že její užívání nepřekročí hranici 1x týdně a tak nedochází ke vzniku závislosti. Množství marihuany, frekvence užívání vyvolávající závislost je u každého člověka jiná. Zpravidla ji identifikuje každodenní užívání. Dalším momentem, který může odhalit závislost je užívání látky v soukromí, užívání ihned po probuzení a také abstinenční příznaky pokud není látka k dispozici.

 

Psychické projevy závislosti na konopí:

 • deprese, úzkost, nechutenství k životu
 • ztráta motivace chodit do společnosti
 • ztráta vůle plnit zaměstnanecké nebo školní povinnosti
 • pocity strachu, paniky
 • návaly smutku
 • ztráta sebedůvěry

Nejenže závislost na konopí způsobuje psychické problémy, ale je s ní spojena i řada zdravotních rizik. Spadá sem snížení obranyschopnosti imunitního systému, riziko vzniku nádorů, akutní a chronická bronchitida, poškození dýchacích cest,...atd. 

 

 

Počátky závislosti jsou nenápadné

Pojďme se podívat na vyjádření MUDr. Stanislava Kudrle jehož běžnou praxí je léčba lidí ze závislosti na konopí. Dle jeho slov vzniká na kanabinoidech psychická závislost a to hlavně u lidí, kterým konopí od začátku přináší příjemné pocity. Naopak lidé, kteří zažívají po požití nepříjemné stavy, úzkost ti od toho brzy upustí. Závislost se začíná projevovat pozvolna, nenápadně a jedinec si ji nepřipouští. Kdo si první všimne změn je okolí (přátelé, rodina, učitelé). Na dotyčném se dá pozorovat změna návyků, postojů, systém hodnot. Začnou se projevovat výše popsané známky závislosti jako je úzkost, silné deprese a další. Mohou se objevit i stavy podobné schizofrenii. V tu chvílu je to už opravdu vážné. Jak Mudr. Kudrle uvádí, úzkosti a deprese které často vídá jsou vážně silným šálkem kávy.

 

A jak probíhá léčba? Jelikož se jedná o krizi duše, tak pacienti absolvují psychoterapii jak individuální, tak skupinovou a k tomu lehkou meditaci pro zvládání úzkostí. Další vývoj je závislý na postoji pacienta.  

Léčba abstinenčních příznaků

Doporučují se horké koupele, pít dostatek tekutin (vhodná je šťáva z brusinek), při silném pocení dodávat tělu draslík. Při problémech s trávením je dobré omezit tuky v potravě, u nespavosti a třesu rukou se vyhýbat kofeinovým nápojům, cvičit pro zmírnění depresí.

 

 

Na závěr je dobré říct, že tu hrozí i jisté riziko přejití na silnější drogy, protože tělo si postupně zvyšuje odolnost vůči účinkům konopí a tak aby se dosáhlo intenzivního opojení nemalá část uživatelů sáhne po něčem tvrdším. Spousta uživatelů heroinu a kokainu začínala právě kouřením marihuany. Je pravdou, že ne každý kdo kouří marihuanu se stane později uživatelem tvrdých drog. Někteří dokonce přestanou i sami od sebe s kouřením marihuany. Ale je třeba si uvědomit, že závislost na kanabinoidech ohrožuje tělesné i duševní zdraví. 

 

Víte, že konopím lze léčit některé závisloti? Toto jsou například modely, které mohou zvyšovat soustřědění.

O čem píšeme

 • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/04/13