Jaký výnos má rostlina konopí

Konopí už dávno není tabuizované téma. Může za to zejména boom olejů s obsahem kanabinoidů a prokazatelné lékařské využití rostliny. Pěstitelé ovšem pořád řeší dilema ohledně volby způsobu pěstování a výběru odrůdy s cílem dosáhnout odpovídající výnosy.

Rostlina konopí nabízí neuvěritelnou škálu možností využití. Za zmínku stojí prakticky každá část jejího „těla“ - dokážeme ji zpracovat od vlákna až po semeno. Na scéně se opět objevuje původní využití vlákna při výrobě tkanin, olej z konopných semínek se definitivně usadil mezi běžnými položkami v potravinářství, svou nezanedbatelnou roli hraje taky jako součást bionafty. Nutričně hodnotná semínka patří k oblíbeným komponentům krmiva pro ptáky, v nezpracované podobě se ale stávají i běžnou součástí naší snídaně. Konopné výrobky najdeme taky v kosmetice a medicíně, pro kterou je zásadní obsah kanabinoidů, jak populárního CBD, tak CBC, CBG, CBN, ale i psychoaktivního THC nebo jeho příbuzného THCV. Finální obsah kanabinoidů a velikost úrody nezávisí jen na volbě odrůdy, ale taky na podmínkách pěstování rostiny.

https://www.mic.com/life/how-to-grow-weed-safely-successfully-in-your-own-home-31246145

Výnosy

Pro každého pěstitele je nezanedbatelná otázka výnosu. Vycházíme přitom z hmotnosti čerstvých pupenů, která se následným sušením výrazně sníží. Přesněji, 100 g „mokrého materiálu“ se sušením zredukuje zhruba na 25 %, výjimkou není ani pokles na úroveň 20 %. Při outdoor pěstování (pěstování venku), se měří výnos v gramech na rostlinu, zatímco pro indoor pěstování (pěstování uvnitř) je typické měření v gramech na metr čtverečný.

Teoreticky bychom mohli očekávat výnos:

 • 300 gramů na rostlinu
 • 400 - 500 gramů na m² (za předpokladu, že byly rostliny vystavené osvětlení)
 • V praxi to ovšem může vypadat jinak, musíme totiž počítat s tím, že výsledek ovlivňuje řada dalších faktorů.

Ovlivnění výnosu při outdoor pěstování

Úspěch výnosu ve všeobecnosti závisí na intenzitě slunečního záření a prostoru, který rostlině dopřejeme. Na kvalitu půdy není konopí až tak náročné, při nekontrolovaném pěstování se chová až invazivně a dokáže ze svého území vytlačit jiné rostliny. Optimální kyselost půdy by se měla pohybovat na úrovni pH 6 – 7. Nevýhodou by mohla být případná vyšší půdní vlhkost, konopí upřednostňuje teplo a sucho.

Pěstování venku je v mnoha ohledech jednodušší, nemusíme si lámat hlavu s přísunem světla a pečovat s drobnohledem o každou rostlinu. Venku to jde zkrátka samo, a je jen na pěstileli, jestli se rozhodne nechat osud rostliny na přírodě a spoléhat na štěstí, anebo se do jejího růstu vloží aktivněji.

Čím delší je vegetativní fáze růstu, tím více energie k tvorbě pupenů dostává rostlina v generativní fázi, o to vyšší je pak i výnos. S pěstováním je tedy výhodnější začít už na jaře, rostlina totiž kvete s blížícím se příchodem podzimu, přímo – úměrně úbytku světla.

LST

Low Stress Training metoda se využívá při pěstování uvnitř i venku. Jak vyplývá z názvu, jedná se o umělé navození nízkého stresu. Tato technika na první pohled připomíná tvarování ovocných stromů nebo bonsají. Jejím cílem je změnit vertikální směr růstu a dosáhnout takového rozložení rostliny, aby se jí dostávalo co nejvíce světla a tím pádem i vyšších výnosů. Stačí ohnout stonek pomocí drátu (případně jiné pomůcky) a zachytit o okraj květináče nebo jiné opory – pakliže se rostlina pěstuje ve volné půdě.

https://2fast4buds.com/news/when-to-start-low-stress-training-your-autoflower

HST

Metoda High Stress Training je o poznání radikálnější. K rostlině už nejsme tak „něžní“ jak u LST, místo ohnutí stonek zlomíme, rozdrtíme, nebo rovnou uřízneme. Sledujeme přitom ten samý cíl, a tím je horizontální rozvětvení rostliny s lepším přístupem k světlu. Obě metody se nakonec mohou vzájemně kombinovat.

Opět se dostáváme do oblasti zahradničení, ve kterém jsou podobné manipulace úplně běžné. Konopí totiž reaguje na řez podobně jako ovocný strom nebo keř. Díky obranným mechanismům po nějaké době v místě „amputace“ zesílí a roste způsobem, na který jsme ho svým zásahem navedli. Nic se ale nemá přehánět, proto k této manipulaci přistupujeme opatrně a po malých krůčcích. Mezi jednotlivými operacemi musíme rostlině navíc dopřát čas na regeneraci. Neúměrná dávka stresu by totiž místo vyššího výnosu mohla způsobit infekci a vyvolat úhyn celé rostliny. Zároveň nesmíme opomenout ani čistotu prosředí, rukou a používání sterilních nástrojů.

Mezi HST metody patří:

 • defoliace – odstraňování části listů
 • topping – řez horní části stonku, případně bočných větviček
 • fimming (F..., I missed!) – sofistikovanější modifikace toppingu, která se odehrává v nejvyšším „poschodí“ rostliny – původně vznikla jaksi nedopatřením, kdy došlo k nechtěnému střihu přímo v její koruně - oproti toppingu ale může přinést až dvounásobek vrcholků
 • super cropping – lámání nebo drcení stonku/větviček
 • mainlining – odstranění spodních částí rostliny
 • lolipopping - metoda, při které rostlině vyrobíme stres neobvykle během kvetení, postupně (ne najednou) ji zbavíme všech listů a větviček a ponecháme jen vrcholek (finální tvar připomíná lízátko); nemilosrdně působící technika přináší překvapivě vyšší výnosy

Ovlivnění výnosu při outdoor pěstování

Zmíněné metody, jak z kategorie LST, tak z kategorie HST, lze využít i při pěstování uvnitř. Nevýhodou indoor „zahradničení“ jsou vyšší nároky na kontrolu rostliny – zabezpečení optimálního přísunu světla, teploty, větrání, vlhkosti atd. Zanedbání těchto aspektů se může nemile podepsat na výšce a kvalitě úrody. O úskalích pěstování konopí uvnitř se více dočtete v tomto článku.

Techniky manipulace s rostlinou konopí jsme si už částečně představili, ale zatím jsme nemluvili o metodě známé jako SoG (Sea of Green). Je to příznačný název pro iluzi „zeleného moře“, kterou vytváří cíleně nízký porost s cílem maximálného možného využití prostoru. Výhodou SoG je vyšší výnos a rychlejší sklizeň. Nevýhodou jsou nároky na péči, jako je zastřihávání, prořezávání nebo nastavování světelného režimu, ale to je u pěstování v interiéru běžná záležitost. Pro použití této techniky jsou vhodnější odrůdy dosahující nižšího růstu, upřednostňujeme tedy spíše indické konopí (cannabis indica), dobrou volbou by pak mohla být např. samonakvétací domina.

SCRoG (Screen of Green) funguje na podobném principu jako SoG. Rostliny se pěstují v mřížce/pletivu - když dosáhnou jeho výšky, prohýbají se a vytvářejí kompaktní porost. Vhodnými odrůdami pro použití SCRoG metody jsou např. Satori, Lemon Haze nebo AK47.

Metody SoG a SCRoG jsou sice typičtější pro indoor pěstování, ale používají se taky v interiérovém pěstitelství.

Vliv odrůdy na výnos

Ať už pěstitel pracuje venku, anebo uvnitř, pěstuje hydroponicky, anebo v substrátu, pořád platí, že výnos je výsledkem souhry spletitých vztahů. Jedním z důležitých činitelů je nepochybně i výběr vhodné odrůdy.

Na základě údajů z roku 2021 patří k odrůdám s nejvyšším výnosem:

 • Blue Dream – přibližně 400 - 600 g/m²; asi 600 g/rostlina (outdoor)
 • White Widow – přibližně 510 g/m²; zhruba 600 g/rostlina (outdoor)
 • Northern Lights – asi 450 g/m²; asi 600 g/rostlina (outdoor)
 • Sour Diesel – přibližně 650 g/m²; 550 – 600 g/rostlina (outdoor)
 • Cheese Quake – přibližně 450 g/m²; 510 g/ rostlina (outdoor)
 • Purple Trainwreck – přibližně 400 - 600 g/m²; 700 g/ rostlina (outdoor)
 • Super Silver Hase – Solaris uvádí až 790 g/m²; 1,5 kg/rostlina (outoor)
 • Green Gelato – asi 700 g/m²; přibližně 790 g/rostlina (outdoor)
 • Critical Kush – asi 590 g/; asi 650 g/rostlina (outdoor)
 • Amnesia Haze – asi 650 g/; přibližně 700 g/rostlina (outdoor)
 • Shogun – přibližně 590 g/; přibližně 730 g/rostlina (outdoor)
 • Skunk XL - přibližně 650 g/; přibližně 650 g/rostlina (outdoor)

Uvedená čísla by se měla brát s rezervou, exaktní shody bychom se od pěstitelů pracujících v různých podmínkách a s různými technikami logicky nedočkali. Stejně tak nepanuje shoda ani v dostupných zdrojích. 

Produkty, které by vás mohly zajímat

Jak už zde bylo řečeno, výnos není nikdy sázkou na jistotu, bylo by ale absurdní nevyužít tvárnosti rostliny a podmínek, na které se dokáže úspěšně adaptovat. Pěstitelé mají na výběr z řady postupů, my jsme se pouze pokusili o malý náhled do jejich zajímavé laboratoře. 

Na základě legislativy České republiky je pěstování konopí s obsahem THC nad 0,3 % trestné! Podrobnější informace k zákonu o pěstování konopí najdete v tomto článku

 • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/09/21
(Aktualizováno: 10/09/21)