Spektrum světla pro růstovou fázi

Světlo je důležitou součástí růstu každé živé buňky. Bez světla by nic nevyrostlo a nevyvinulo se. Představuje základnou podmínku pro udržení života. Proto se v tomto článku dozvíte, jak se světlo podílí na růstě konopí, v čem všem můžeme najít výhody světelného záření a jaký typ světelného spektra je nejběžnější a možná nejlepši pro správný růst lékařského konopí. 

Rostlina a její vztah ke světlu

Fotosyntéza je proces, při kterém jde o zachytávání energie ze světelného záření. Po zachycení nastává využití na fixaci oxidu uhličitého. Probíhá v každé rostlině, a více než 90 % fotosyntézy se odehrává v části listů. Je to úplně primární biochemický proces, protože se při něm uvolňuje kyslík. Základním prvkem je i tady světlo. Není to pouze fotosyntéza, kvůlí které potřebuje rostlina světlo. Je to spousta dalších podnětů, napříklat spouštění signálů a fyziologických procesů. Přímé světlo ovlivňuje růst podle toho, jaké má spektrální složení, intenzitu, trváni nebo směr

Rostlina světlo přijímá za pomoci absorbce rostlinnými pigmenty. Mezi hlavní pigmenty patří pigment chl a b. Po nich následují karotenoidy, kterých absorpční spektrum je postavené mezi 350 až 500 nm, a podobají se bázi chlorofylu. Tyto látky jsou dobré i na proměnu přebytečně přijaté energie např. při zvýšené teplotě dokážou proměnit energii na potřebné procesy.  

fotosyntéza konopy

Zdroj:www.royalqueenseeds.com

Vedle rozvíjejících se technologií a pokrokové doby jde dopředu taky oblast spojená s pěstováním a růstem. Mnohem více se při pěstování začínají využívat světelné diody, které známe i jako LED světla. Můžeme je označit za náhradu přirozeného světelného záření. Jsou výbornou variantou, když pěstujeme rostliny v interiéru nebo v uzavřených záhradkářských částech. Lidé si je obstarávají i díky těmto výhodám:

 • LED světla mají vysokou prokázanou účinnost záření
 • Disponují malými rozměry
 • Mají dlouhou životnost
 • Nepřehřívají se, takže mají všeobecně nízkou teplotu
 • Mají úzké světelné spektrum
 • Jsou dlouhodobě fyzicky odolné 
 • Podporují fotosyntézu

Pokud chceme vypěstovat rostlinu úspěšně, musíme být opatrní při nastavování světelných podmínek. Rostlinná reakce na světlo se totiž liší druh od druhu. To, jak rostlina zareaguje na příslušné světlo, záleží taky na prostředí, ročním období, celkové fázi a genotypu. Opatrní bychom měli být zejména z toho důvodu, aby nedošlo k přebytku světla. Pak může rostlina velmi rychle upadnout do stresu a přivolat si stresovou reakci

Souvislost růstu konopí se světlem

Cannabis nebo konopí je rostlina jako každá jiná, no v něčem se přece jen liší. Je to konečný produkt - květ, který je sklízený. Světlo sehrává při vývoji konopí základnou roli. Spousta pěstitelů přesouvá své rostliny z vnějšího skleníku do vnitřních prostorů. Jinak se jim říká taky růstové komory. Jsou teplotně přizpůsobené na co nejefektivnější růst konopí. Stejně tak je v nich mnohem snadnější kontrolovat podmínky. Zažívaným mylným faktem je tvrzení, že čím víc světla se nasměruje na konopí, tím víc květů pak může vykvést. Tato slova ovšem nejsou vědecky podložena, zmiňují se pouze v té souvislosti, že nejvyšší účinnost fotosyntézy se dosáhla při 25 - 30°C a vysokém ozáření. Když se na to podíváme z druhé strany, tak takové světelné zabezpečení může být pořádně nákladné. Podle výzkumů samotné osvětlení spotřebuje až 86 % celkové spotřeby elektrické energie. Je to vysoké číslo, a zemědělci a pěstitelé lékařského konopí by si nemohli dovolit takto fungovat běžně. 

svetelné spektrum a konopa

Zdroj: www.pixabay.com

Pojďme si teď podrobněji povídat o jednotlivých fázích růstu konopí a co nejlepším světelném využití (při nich).

Fáze rozmnožování: úplně základní fáze potřebná pro další rozšíření rostliny. Jako nejideálnější osvětlení se v interiéru osvědčilo fluorescenční světlo. Díky tomuto typu světla je možné do určité míry ovládat morfologii a metabolizmus rostlin. Dokázané je, že modré světlo snížilo délku interodií a naopak zvýšilo kompaktnost mezi druhy.

Fáze vegetativního růstu: představuje samotný rozvoj rostliny, proto bývá často aplikována velká škála typů osvětlení. Nejběžnější jsou žárovky typu CFL nebo T5, žárovky HPS, halogenidové žárovky, indukční žárovky a LED (vysvětlení typů v závěru článku).

Fáze kvetení: nejlepší možností jsou 600 - 1000 W vysokotlakové sodíkové (HPS) žárovky. 

Při různých fázích se preferují různá barevná světla. Působení světla ovlivňují fytochromy. Jsou to receptory citlivé na červené světlo a pomáhají regulovat kvetení. Dalšími fotoreceptory jsou fototropiny, které nejčastěji regulují modré a zelené vlnové délky. 

Pokud se jedná o rostlinu konopí a její vztah ke světlu, tak je na tom dost zajímavě. Uvádí se, že kanabisová pryskyřice vlastní ochrannou funkci před slunečním zářením. To znamená, že úspěšné kvetení květů konopí závisí taky na kvalitě světla. Z přečtených studií můžeme ještě doplnit, že čím vyšší a kvalitnější bylo sluneční ozáření, tím vyšší byla taky suchost květů. Ta přispěla k tomu, aby se z konopí vytěžilo mnohem víc extraktů. 

Zda je umělé osvětlení pro pěstování nevyhnutnou zásadou, je aktuálně otázka do ztracena. Nedokazují to žádné studie, ani ty nejstarší z roku 1983. V tomto roku se sice dospělo k závěru, že za pomoci navolení správného světla je možné manipulovat s kanabinoidy v konopí. Zjistilo se, že: 

 • Při použití barevných světel byl obsah THC v rostlině stejný jako při použití denního světla 
 • Rostliny pěstované pod zeleným světlem měly nižší hodnoty THC než rostliny pěstované venku

Nejpreferovanější je UV světlo při růstové fázi. Tento typ má další rozšiřující podskupiny, jako je UV-B světlo. Při použití všech typů bylo zjištěné zvýšení kyseliny skořicové. 

Doporučené produkty

Typy světel pro pěstování konopí

Výrobcové LED světel přínášejí na trh pořád nové modely, no nejzaužívanější jsou stejně pořád ty, které tady byly už předtím. Pojďme si je představit. 

Fluorescenční růstová světla: vyznačují se různými tvary světel, od rovných trubic až po ty zatočené. Jsou to klasické žárovky, které mnozí z nás využívají i v domácnosti. Snadno zefektivní osvětlení. Plusem je i to, že nepotřebují volné použití elektřiny. Zařazujeme sem typy žárovek CFL a pěstovací světla T5. Všechny uvedené typy najdete podrobně rozepsané i s použitím na stránce growweedeasy.com.

konopa a LED svietidlá

Zdroj: www.vernonmatters.ca

Vysoce intenzivní výbojky pro růst světla: označují se jako HID žárovky. Jsou ještě o něco účinnější než klasické žárovky. Je to tak díky zašroubování až do reflektoru. Odrážejí tím pádem víc světla. Kromě toho, že poskytují rostlině dostatek světla, dokážou vypouštět i příslušné světlo. Patřičné pro tyto druhy jsou modely MH, HPS nebo keramický halogenid kovu.

LED svítidla na růst: opět je najdeme v různých velikostech a tvarech. 

ružové svetlo a rast konopy

Zdroj: www.wcp2018.org

Při používání některých z těchto modelů  nastávají při růstu konopí mírné odchylky. Někdy rostlina zaznamená větší úspěch, jindy jí nepomůže k správnému vypěstování ani několik nakombinovaných typů žárovek. Rozdíly, ke kterým jsme se dostali v rámci světelného spektra jsou tyto:

 • Rostliny, které rostly v interiéru pod světlem typu NS1, byly kratší a kompaktnější než rostliny, které rostly pod světlem HPS
 • Rostliny pěstované pod HPS měly vyšší rozměry a sušší stonek než rostliny nasvícené LED světlem

Na výběr tedy máte z více uvedených druhů žárovek. Dobře si promyslete, kde chcete svou rostlinu konopí pěstovat a tomuto výběru přizpůsobte i rozhodnutí pro světelné spektrum. Ať už to bude v interiéru, anebo v skleníkových zahradách, je důležité pamatovat na to, aby rostlina měla dostatek světla pro každou fázi svého růstu. Přísun světelného záření musí být optimální a vyhovující určeným podmínkám. Stejně tak je dobré přihlížet taky na druhy konopí. Každý z nich vyžaduje něco specifické. 

 • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/22/20
(Aktualizováno: 10/27/21)