Legalita marihuany

Ještě před pár lety se soudy haštěřily, jak ohodnotit pěstování marihuany.

Od ledna loňského roku není trestným činem držení méně jak 15 gramů sušené marihuany nebo hašiše do 5 gramů. Nicméně stále jde o přestupek.

Pěstování marihuany ze semen samo o sobě trestným činem není. Platí to do počtu 5 rostlin konopí. Trestného činu se ale dopouštíte jakmile konopí sklidíte a získáte z něj psychoaktivní látku.

Konopí je podle OSN deklarována jako zakázaná látka k čemuž se ČR také zavázala. V případě že nebude tato smlouva z roku 1961 změněna , marihuana u nás plně legální být nemůže. Marihuana by musela být vyjňata ze seznamu zakázaných látek. 

 

Míň než trocha marihuany

Policie se zaměžuje hlavně na velkopěstitele drogy. Nicméně od června tohoto roku nemusí policie za držení malého množství marihuany udělit jen blokovou pokutu. Může i marihuanu na místě zabavit. Má se tím především ušetřit na nákladech spojených s projednáváním přestupku. 

O čem píšeme

Jak jsme na tom s marihuanou V Evropě? 

Češi v letech 15-25 let jsou mistry v kouření marihuany. Jasně to ukazují i studie. Nejen že spotřebujem nejvíce marihuany na osobu ročně, vedeme taky v počtu lídí, kteří marihuanu alepoň alepoň jendou vyzkoušeli.  Hned na druhé příčce je ve spotřebě Španělsko, následuje Francie a Slovinsko. Naopak nejméně zkušení jsou v tomto ohledu Kypřané a Malťané. Možná je jedním z důvodů množství věřících, ve kterém jsme naopak proti Maltě nebo Kypru značně pozadu.

V celé Evropě má zkušenosti s marihuanou 80 milionů lidí, což je asi čtvrtina evropské populace !

Marihuany se ve světe vypěstuje asi na 50 000 tun ročně. Polovina z této sumy připadá na USA, celá čtvrtina pak na Afriku. 

  • Články z kategorie Aktuální témata, Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/11