Čištění drtičky konopí mlékem: Ano nebo ne?

Každý nadšenec do konopí si cení své drtičky. Tato nenápadná pomůcka je nezbytným doplňkem pro zpracování konopí. Jako každé kuchyňské nebo jiné nářadí i drtička vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění, aby zůstala v co nejlepším stavu. Při hledání nejlepších metod čištění mnohdy narazíte na neobvyklé tipy, jedním z nich je použití mléka. Skutečně má tato bílá tekutina kouzelnou moc, díky které budou naše drtičky zářit novotou? Proč často při jeho použití dochází ke vzniku plísní? A proč je čištění lihem lepší volbou? V tomto článku vám poskytneme základní fakta, výhody a potenciální rizika tohoto způsobu čištění drtičky.

K čemu slouží drtička konopí?
K čemu slouží drtička konopí

Drtička konopí je nástroj určený k jemnému rozdrcení sušených květů konopí. Obvykle má kulatý tvar a skládá se ze dvou vzájemně se překrývajících a otáčejících se částí. Uvnitř jsou ostré zuby, které při otáčení těchto dvou částí proti sobě drtí konopí.

Některé drtičky mají více komor: jedna komora slouží k drcení, zatímco v další se shromažďuje rozdrcený materiál. V modernějších modelech může být další komora s jemným sítem, které oddělí drobné krystalky konopí, tzv. kief.

Proč by někdo používal mléko na čištění drtičky konopí?

Mléko je na první pohled dost neobvyklá volba k čištění, ale při některých domácích úklidech má své místo. Proč ale někdo považuje mléko za čisticí prostředek?

Vlastnosti mléka, které mohou pomoci při čištění:

 • Tuky: mléko obsahuje tuky, které mohou vzájemně působit s jinými tuky nebo pryskyřicemi. Díky tomu se tyto látky mohou snáze rozpustit a odstranit z povrchu. V případě drtiček konopí může tuk v mléce pomoci odstranit pryskyřičné zbytky konopí, které se časem nahromadí.
 • Enzymy: mléko obsahuje enzymy, které rozkládají organické látky. Tyto enzymy mohou pomoci při čištění rostlinných zbytků a pryskyřic.

I když mléko není tradiční volbou pro čištění drtiček konopí, jeho účinky mohou některým lidem vyhovovat. Je však důležité si uvědomit, že pokud se rozhodnete mléko použít, je nutné drtičku po vyčištění důkladně opláchnout a vysušit.

Výhody čištění drtičky konopí mlékem
Výhody čištění drtičky konopí mlékem

V poslední době se stále více lidí obrací k přírodním a ekologickým metodám čištění. V případě čištění drtičky konopí může být jednou z těchto alternativních metod mléko. Níže uvádíme výhody, které čištění mlékem nabízí:

 • Účinnost při odstraňování usazenin: tuky obsažené v mléce mohou reagovat s pryskyřičnými zbytky v drtičce, což usnadňuje jejich odstranění. Kromě toho mohou enzymy obsažené v mléce pomoci rozložit některé organické látky a zbytky.
 • Přírodní a nechemický způsob čištění: v současné době, kdy mnoho lidí hledá ekologické a bezpečnější alternativy k chemickým produktům, může být mléko lákavou volbou. Neobsahuje žádné drsné chemikálie ani toxické látky, což znamená, že je šetrnější k životnímu prostředí a méně škodlivé pro lidské zdraví a dýchací ústrojí 
 • Úspora nákladů ve srovnání s komerčními čisticími prostředky: většina domácností má mléko vždy k dispozici, což znamená, že můžete ušetřit peníze, které byste jinak utratili za speciální čisticí prostředky. Kromě toho, pokud jde o množství, může být čištění mlékem ekonomičtější, zejména pokud porovnáte cenu mléka s cenou speciálních čisticích prostředků.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Nevýhody čištění drtičky konopí mlékem

I když může mít čištění mlékem své výhody, je také důležité zvážit možné nevýhody a rizika spojená s touto metodou. Níže uvádíme některé z největších potenciálních problémů:

 • Zbytky mléka, které mohou způsobit vznik plísní: mléko je organická látka, která může způsobit množení bakterií a plísní, pokud zůstane na povrchu a není správně vysušena. Přítomnost vlhkosti a zbytků mléka může vytvořit ideální prostředí pro vznik plísní, které mohou drtičku znehodnotit a ohrozit lidské zdraví.
 • Nutnost důkladného vymytí a vysušení: aby se předešlo výše uvedeným problémům, je nutné drtičku po čištění mlékem důkladně umýt a vysušit. To může ve srovnání s jinými způsoby čištění trvat delší dobu.
 • Vznik nežádoucích pachů: pokud na drtičce zůstanou zbytky mléka, mohou zapříčinit vznik nepříjemného zápachu. To může ovlivnit kvalitu konopí drceného v drtičce.
 • Nedostatečné odstranění pryskyřičných usazenin: mléko nemusí být při odstraňování pryskyřičných usazenin tak účinné jako některé jiné metody, všechno totiž závisí na obsahu tuků v použitém mléce.

Jak správně vyčistit drtičku konopí mlékem?
Jak správně vyčistit drtičku konopí mlékem

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet čištění drtičky konopí mlékem, níže naleznete návod krok za krokem a několik důležitých tipů a triků, jak docílit co nejlepších výsledků a zároveň si tak zaručit bezpečnost a delší životnost vašeho přístroje.

 1. Nejprve z drtičky odstraňte všechny zbytky konopí a je-li to možné, odšroubujte všechny její části.
 2. V malém hrnci zahřejte malé množství mléka, ale nenechte ho přejít varem. Teplo pomůže tukům v mléce lépe reagovat s pryskyřicemi.
 3. Všechny části drtičky ponořte do teplého mléka a nechte je namočené po dobu 20-30 minut.
 4. Všechny části drtičky důkladně očistěte měkkým kartáčkem. Jemně odstraňte veškeré zbytky pryskyřice.
 5. Po vyčištění drtičku důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili zbytky mléka.
 6. Drtičku pořádně osušte utěrkou a nechte ji vyschnout na dobře větraném místě. 

Důležité tipy a triky pro maximální efektivitu a bezpečnost:

 • Použijte plnotučné mléko: větší množství tuku může být účinnější při odstraňování pryskyřičných zbytků.
 • Mléko nevařte: příliš vysoká teplota může mléko připálit a vést k nepříjemnému zápachu.
 • Kontrola vyčištění: pokud po prvním pokusu stále vidíte zbytky pryskyřice, bude nutné proces opakovat.
 • Důkladně oplachujte: zbytky mléka mohou způsobit nepříjemný zápach, pokud nejsou náležitě odstraněny.

Další způsoby čištění drtičky konopí
Další způsoby čištění drtičky konopí

Pokud jde o čištění drtičky konopí, můžete vyzkoušet různé metody. Níže uvádíme několik oblíbených způsobů, jak drtičku čistit a jaká je jejich účinnost a bezpečnost v porovnání s čištěním s mlékem.

 1. Líh (např. isopropylalkohol)
 • Účinnost: líh je jedním z nejúčinnějších rozpouštědel pryskyřic a zbytků konopí, takže je skvělou volbou k čištění drtiček.
 • Bezpečnost: líhje považován za bezpečný čisticí prostředek drtiček konopí, a to pokud je používán opatrně a v dostatečně větraných prostorách. Po vyčištění je důležité drtičku důkladně opláchnout a nechat ji vyschnout.

 1. Sůl
 • Účinnost: jemná sůl působí jako brusný prostředek, který může pomoci s odstraněním zbytků pryskyřice. Pro dosažení maximální účinnosti se nejčastěji kombinuje s alkoholem.
 • Bezpečnost: použití soli je bezpečné, ale je důležité drtičku po vyčištění důkladně opláchnout, aby se zabránilo usazování soli.

 1. Mýdlová voda
 • Účinnost: mýdlová voda může být účinná při odstraňování zbytků pryskyřice, ale není tak efektivní jako líh nebo kombinace soli a lihu.
 • Bezpečnost: mýdlová voda je bezpečná, ale stejně jako u jiných metod je důležité drtičku po vyčištění důkladně opláchnout a nechat ji vyschnout.

Porovnání s mlékem

 • Účinnost: líh a kombinace soli a lihu jsou pravděpodobně nejúčinnějšími metodami čištění zbytků pryskyřice. Mléko může být účinné díky obsahu tuků, ale není tak efektivní jako líh.
 • Bezpečnost: při použití mléka hrozí riziko tvorby zbytků organických látek, které mohou vést k tvorbě bakterií a plísní. Líh, sůl a mýdlová voda představují nižší riziko vzniku těchto problémů.

Způsob čištění závisí na vašich preferencích a dostupných prostředcích. Bez ohledu na zvolenou metodu je důležité drtičku pravidelně a důkladně čistit, aby byla v optimálním stavu a mohla tak zajistit kvalitu a nezávadnost vytvořeného materiálu.

Pár slov na závěr

Čištění drtičky konopí je nezbytné pro její dlouhou životnost a kvalitu drcení. I když je mléko díky obsahu tuků přirozeným a nechemickým způsobem čištění, může přinášet různá rizika, například vznik bakterií a plísní nebo tvorbu nežádoucích pachů. Alternativní metody, jakými jsou líh nebo mýdlová voda, mají vyšší účinnost s nižším rizikem vzniku různých komplikací. I když pro někoho může být mléko lákavou volbou, je důležité zvážit všechna pro a proti a vybrat takovou metodu čištění, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím.


Ať už se rozhodnete drtičku čistit jakkoliv, zásadní roli v celkovém výsledku hraje kvalita konopí. Sháníte kvalitní semena konopí s nízkým obsahem THC? Objednejte si
semena s THC do 1 % na našem e-shopu ještě dnes!

 • Články z kategorie Aktuální témata mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/26/23
(Aktualizováno: 10/26/23)