Proč feminizovaná semínka

Kontroverzní rostlina na devět - Marihuana

Marihuana je velice kontroverzní rostlinou, která prošla svým specifickým historickým vývojem. Jedni se přiklánějí na stranu stoupenců a souhlasí s jejím využitím v léčení bezpočtu onemocnění a na straně druhé, jak tomu už v životě bývá, stojí nekompromisní odpůrci. Pravda je někde uprostřed.

Plná legalizace by mohla spustit nežádoucí efekt ve smyslu stoupající kriminality a úplný zákaz by na druhou kolej odsunul všechny výhody, které tato rostlinka má. Nejdůležitější složkou pro pěstitele nejsou alkaloidy, jak bychom mohli očekávat, ale kanabinoidy. Marihuana je jedinou na světě, jež tuto chemickou složku produkuje. Marihuana se nejčastěji aplikuje dýchací cestou, ale není výjimkou ji využít v gastronomii.

Připravují se z ní mastičky tlumící lupenkové onemocnění. Všestrannost je doložena díky použitelnosti v leckterém průmyslu. Z konopných vláken jsou nejpevnější provazy. Neztratila by se, ani v automobilových závodech, nebo při výrobě oděvů, či pohonné hmoty. Marihuana je královnou všech kytek, to se jí upřít nedá.

 

 

Počátky feminizace

V pěstitelství se rozlišuje způsob pěstění, již v samotném počátku a to při výběru semen. Existují klasická standardizovaná semena, nebo velmi příjemné feminizované. Ta šetří growerům jednak čas a náklady. Ptáte se, co jsou ta feminizovaná semena vůbec zač a kde se vzala? 

Feminizace usnadňuje práci a odbourává zbytečné starosti s rozlišováním pohlaví. Touto metodou se naplnily tužby mnohým pěstitelům. Ještě před nedávnem bylo hudbou budoucnosti zasít semena na vhodné místo a vědět, že se urodí pouze samičí rostliny.

Dnes je to zcela běžnou záležitostí, za kterou si lidé rádi připlácejí. Tyto pokusy započaly v šedesátých letech. S rozmachem hippies kultury nastoupil i vyšší zájem o marihuanu a s tím přišly první pokusy o dokonalá feminizovaná semena. Začátky sebou přinášely neúspěchy a zklamání, stále se nedařilo vytvořit stoprocentně úspěšná semena, zaměřená pouze na samičí druh.

Svého snu se lidé dočkali až roku 1998 díky šikovným ručičkám hochů z Dutch Passion. Strastiplná cesta plná očekávání příchodu prvního feminizovaného semena trvala dlouhých 40 let. Nejdříve se začínalo agresivním kolchicinem, taktéž se na scéně objevilo koloidní stříbro a nakonec i giberelova kyselina. Jediná cesta, která vedla k úspěchu, byla přes hermafroditní rostliny, ale to už se vědělo od samého počátku

 

Princip feminizace

Vznik semen prochází jednoduchým procesem. Na začátku stojí pyl samčí rostliny, který po sloučení se samičími květy započne celou epochu tvorby. Další důležitou roli sehraje osud, jelikož nikdy není předem jasné, jestli se v semínku objeví chromozom Y, z toho důvodu není možné určit, jestli bude rostlina samčí nebo samičí povahy. Feminizovaná semena se získávají, pokud opylíte samčí rostlinou nesoucí chromozom x samici. Tento pyl se získává ze samičích rostlin, která jsou vlastně donucena vytvářet samčí pohlavní orgány.

 Feminizace se pro někoho může zdát jako pěkný oříšek, ale v jádru věci jde o velice jasný postup. Samičí rostliny jsou obdařeny chromozomy typu X. Když se přiměje ke tvorbě samčích květů, tak je zaručené, že jejich pyl bude obsahovat chromozomy X. Následně se takto připraveným pylem oplodní klasická samice, tak se získají feminizovaná semena nesoucí pouze samičí poselství. Aplikovat tento postup v praxi sebou přináší trpělivost a veliké zkušenosti.

Jak se přesně feminizace dělá

Na začátku celého příběhu stojí semínko a očekávání, že zrovna ono bude tím samičím. Jakmile na svět vykouknou první známky zeleného života. V prvních dvou týdnech kvetení se samčí rostlina stříká giberelovou kyselinou každý den po dobu 7 dní, čímž poslední postřik připadá maximálně na 14 den květu. Při správném postupu se na rostlině objeví jak samčí, tak i samičí květy. Následně se samčím květem opyluje jiná samičí rostlina. Vhodný čas je mezi 3-6 týdnem květu. Opylená rostlina je matkou feminizovaných semen.


Výhody a nevýhody feminizace

  • Výhody 

  • Rostliny z feminizovaných semen jsou velice odolné vůči nejrůznějším nemocem a zpětným mutacím. Při výběru se vyplatí za semena připlatit a zajistit si tak opravdu kvalitní kousky. Některé z e-shopu nabízející levná feminizovaná semena, prodávají spíše semena v kategorii standardizovaná. Jde o ideální způsob, jak si zaručit pouze samičí rostliny.
  • Nevýhody

  • Takto vyšlechtěná semena se nadají použít pro mateční rostliny, taktéž se nedají klonovat, jelikož byla vytvořena mutací, hrozí nepříjemné efekty růstu.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Pěstování, Semenné banky mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/11
(Aktualizováno: 07/09/21)