podle pohlaví podle umístění podle genotypu | nejprodávanější 1. Think Different 2. AutoBrooklyn Sunrise 3. AutoMazar 4. Auto Blueberry 5. White Widow XXL Auto |
Jelikož nikdo nemůže pěstovat konopí doma plně legálně, popíšeme vám jak vypadá květ. Jak rozpoznat, že rostlina přechází do fáze květu? Poměrně jednoduše.
Na rostlinách se začínají postupně objevovat pohlavní rozmnožovací orgány (květy). Ovšem kdy začnou rostliny kvést je různé, některé druhy kvetou v závislosti na délce dne a noci, jiné na základě stáří. Nejdříve se budeme bavit o pěstování indoor.
Vysvětleme si pojem "přepnutí na květ". V růstové fázi se svítí 18 hodin a 6 hodin je tma, pokud tedy přepínáme na květ, zkracujeme dobu svícení a to na 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Dále na čem záleží, aby rostliny úspěšně začaly kvést je světelné spektrum výbojky. Toho lze dosáhnout použitím sodíkových výbojek. Při užívání pouze metal-halogenidových výbojek nebo úsporných žárovek GROW je mizivá šance dosáhnout požadovaných výsledků.
• Za jak dlouho po přepnutí se objeví květy?
Tím, že se přeplo na květ se u rostlin nastartovaly určité chemické pochody. Ovšem první viditelné znaky se neobjeví ihned, ale pár dní to trvá (cca po 7 dnech fáze květu).
• Samonakvétací odrůdy a kvetení
Samonakvétací odrůdy jsou na trhu teprve pár let a přinesly obrovský převrat v pěstování. Od klasických odrůd se liší především tím, že kvetení není závislé na fotoperiodě, ale na stáří rostlin. Při indoor pěstování se na ně po celou dobu svítí 18-20 hodin a 4-6 hodin je tma. Na květ se tedy nepřepíná! Rostliny začínají nakvétat asi po 3 týdnech od vyklíčení.
• Kdy je vhodné přepnout na květ
Některé odrůdy rostou rychleji až ve fázi květu, což dělá občas problémy nejen začínajícím pěstitelům, ale i těm ostříleným. Někdy se čeká aby rostliny ještě víc povyrostly, protože se nezdají dostatečně velké. A tak dojde k tomu, že se přepne na květ pozdě, což má často negativní účinek.
• Pozdní přepnutí na květ
Neblahé následky, které může přinést:
Pozdní přepnutí nemusí znamenat problém ve všech případech. Pokud je vše od samého začátku plánováno pro získání velkých rostlin, pozdní přepnutí nezpůsobí žádný problém. Naopak to je ale v případě vysazení většího počtu rostlin na omezenou plochu.
• Brzké přepnutí na květ
problémy vzniklé při předčasném přepnutí na květ:
Důležitou roli při volbě délky fáze růstu sehrává i zvolená odrůda. Proto se začínajícím growerům vyplácí volit odrůdy středního vzrůstu s dobou kvetení cca 70 dní.
• Konec fáze květu
Jednoduše řečeno, fáze květu končí ve chvíli kdy jsou rostliny zralé. Při sklízení je důležité vychytat správný okamžik zralosti. Pokud se nechají rostliny přezrát, květy začnou uvadat a tmavnout. U růstové fáze nezáleží tolik na tom jak dlouho bude trvat, ovšem po vykvetení a vysemenění rostlina uhyne.
• Jak rozpoznat zralost rostlin
Víme, že konopné samičí květy jsou opatřeny bílými chloupky (žlázami vylučujícími pryskyřici). A právě tyto chloupky postupně mění své zabarvení. Jak rostlina zraje, tak chloupky se z původní bílé zabarvují do hněda, fialova nebo oranžova. O zralosti můžeme hovořit ve chvíli, kdy poměr bílých a tmavých chloupků je zhruba 50-75% ve prospěch tmavých.
V případě, že je naším cílem získat semena, tak se jejich zralost pozná podle praskání pouzder ve kterých jsou uložena a tmavého zbarvení.
Nevýhody brzké sklizně:
Pozdní sklizeň:
Při výběru semínek by se měl pěstitel zaměřit i na dobu kvetení. Mnohokrát je těžké v přírodních podmínkách dopěstovat do zdárného konce. Samotná doba kvetení se pohybuje od měsíce a půl (mluvíme-li o nejrychleji dozrávajících odrůdách) až po čtyři měsíce. Většina běžně prodávaných odrůd začíná kvést ke konci července a dozrává koncem září až října.
• Samec a samice
Ve fázi kvetení se začnou jasně odlišovat samčí a samičí rostliny. Zatímco u samičích rostlin ze zárodků vykukují bílé chloupky (pestíky), u samčích rostlin se objeví kuličky na stopkách, které obsahují pyl. Při pěstování čistě na samičí palice se musí samčí rostliny zlikvidovat co nejdříve, aby nedošlo k opylení. V období asi druhého týdne kvetení je rozdílnost pohlaví již hodně výrazná. Na obrázku níže můžete vidět jasné rozdíly mezi samčími a samičími květy.
• Výskyt plísní
Za největší problém v našich klimatických podmínkách se považují plísně, které brání úspěšné sklizni. Plísním se daří v prostředí s vysokou vlhkostí, nízkou teplotou (pod 15°C), tam kde je malé proudění vzduchu a také genetika může být na vině. Říjnové počasí je na tom po teplotní i srážkové stránce špatně, tudíž k výskytu plísní významně přispívá. Jak tuto situaci řešit? Nabízí se dvě řešení, buď postřiky a nebo otrhávání napadlých částí rostliny.
• Hnojení během květu
Hnojení během květu je jiné než v růstové fázi. Zatímco v růstové fázi se hojně využívá dusíku, nyní se jeho dávky snižují a naopak je třeba přidat fosfor. Při pěstování na volném prostranství se postupně během květu můžou dusíkatá hnojiva vyřadit úplně. U skleníku je ale potřeba malý poměr dusíku zachovat.
Pokud Tě článek zaujal, nezapomeň ho sdílet se svými přáteli.
Postupný návod na pěstování venku v květináči.
Řekneme ti vše podstatné, tehdy, když to budeš potřebovat. Zadej svůj email, pošleme ti pouze obsah průvodce. Pokud budeš chtít průvodce vyzkoušet, najdeš v něm i odkaz jak pokračovat dál a co budeš k pěstování potřebovat.
Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.
Vydáno
2013-09-29