Sativa vs. Indika

Sativa versus indica

Připomeňme si původ této zázračné rostliny, která rozděluje planetu na dva tábory. Jedni se za ní staví, jakožto za léčivou bylinu, která se umí vypořádat s leckterou nemocí a ti druzí ji odsuzují pro svou návykovost a startovní můstek k tvrdším drogám. Stejně jako v odlišných případech u těch nejkontroverznějších témat i zde je pravda někde uprostřed. Konopí léčí, to je nevyvratitelný fakt, ovšem v rukách vychytralých jedinců se stává nástrojem pro drogově výdělečnou činnost. Samozřejmě k tomu patří zvýšený nárůst a oblíbenost hlavně mezi mladými uživateli. Čísla jsou už astronomické a státní systém v mnoha zemích se tak oprávněně bojí spustit absolutní legalizaci. To neznamená, že by se nemohlo slevit v jejím užívání pro léčebné účely marihuany.

Základní rozdělení

Rozlišujeme tři základní druhy marihuany. Lidé se od nepaměti přou o jejich významu na lidský organismus a neustále se toto téma stává předmětem rozvášněné diskuze. Mezi přední druhy patří Konopí seté, neboli sativa. Dále rozlišujeme Konopí indické tzv. indicu a v poslední řadě zde existuje méně známé Konopí rumištní, které je velmi vzácné a je označováno za plevelný druh bez významných účinků.

 

Konopí seté

Patří do čeledi Cannabaceae a jde o jednoletou teplomilnou rostlinu, která se v určité formě povolených odrůd pěstuje i v České republice (viz. legalita marihuany).  Toto konopí je nenáročnou bylinou, která se o sebe dokáže postarat samo. Přihnojování a přísun cenných živin v období růstu se dělá za účelem zvýšit kvalitu a obnos květiny, jinak dokáže bez zásahu člověka celkem nerušeně růst.

Nejideálnější hnojivo se skrývá v močůvce nebo kejdě. Konopí setému se daří v kypré hlinité půdě po celé Evropě v teplejších oblastech. Pokud by nás zajímala podrobnější analýza, tak samčí květenství je latnaté a samičí úžlabní.

V lékařství se nejčastěji využívá list a květ rostliny. Své využití nalezla i v kosmetice díky oleji vyráběnému ze semen. Konopí seté je na rozdíl od indici velice slabé a je velmi často označováno jako technické. V teplejších podmínkách se tvoří více THC, jako ochrana proti spálení. V našem mírném podnebním páse není tolik THC zapotřebí, proto se za přírodních podmínek rodila nejkvalitnější marihuana v Asii a Africe, stejně jako třeba na Jamajce.

Konopí indica

Konopí tohoto druhu má na svém povrchu velice důležitou vrstvu pryskyřice s obsahem kanbinoidu. Indica se vesměs používá k výrobě měkké drogy nebo hašiše. Mírně halucinogenní a opojivá rostlina si získává velikou oblibu u mladistvých, kteří ji proti dobrému mravu a zákonu inhalují do plic. Návykovost prokázána byla, ale ne v takové míře, jako je tomu u alkoholu nebo nikotinu. V tomto ohledu je kouření marihuany méně závadné. Výrazně ovlivňuje motorické funkce, takže řízení pod vlivem indiky může skončit docela špatně. 

 

Co jsou kanabinoidy

Tyto látky nalezneme pouze v konopí. V žádné jiné rostlině se nevyskytuje a mají mírně narkotické účinky (viz účinky konopí). Obdobné látky se dají nalézt i v živých organismech člověka nevyjímaje. Jde o tzv. endokanabinoidy se schopností se vázat na kanabinoidní receptory

Hlavní rozdíl mezi sativou a indicou

Sativa je vyšší rostlinou na delší a silnější noze. Má velmi často řídké listy, které jsou tenké a dlouhé. Hlavním rozdílem, jenž odlišuje tento druh od indici je zastoupení THC. Sativaobsahuje velice malé množství nebo vůbec žádné a je využívána v nejednom průmyslu. Z konopí se vyrábí nejpevnější lana na světě, velice kvalitní papír i oblečení. Zatímco indicaje spíše pěstována pro svůj silný účinek. Nedorůstá se tak dramatických výšek a jde spíše o zakrslejší huňatější rostliny.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Konopí indica, Konopí sativa mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/12