Podle čeho vybírat semínka

Výběr semen


Pěstitel se se při výběru semen řídí poskytnutými informacemi o původu materiálu nebo na základě své zkušenosti s trávou, z níž semena pocházejí. Kvalita semen nemá žádnou spojitost s exotičností jména původu. V Indii či Brazílii se pěstuje konopí na vlákno a bohužel, druhy rostliny vhodné na vlákno nebo olej bývají jako droga bezcenné. Nicméně  nejkvalitnější  odrůdy se vyvinuly právě v oblasti rovníku.  Zda příčinou byly podmínky prostředí či cílená kultivace, známo není. Dnes se však kvalitní odrůdy již rozšířily prakticky všude.

Také barva výsledné produkce, z níž semena lze vytřídit, nenaznačuje nic o její kvalitě, potenci a účinku kuřiva. Téměř vždy bývá marihuana zelená, svrchu jsou listy tmavší, spodní strana je světleji zeleně zbarvená. Na některých odrůdách, resp. kultivarech, se objevuje červená. Nejčastěji se jedná o stopky stvolů a stvol, avšak příležitostně červenají dokonce i listy – v závěrečném stádiu růstu. Tráva označována jako červená získává většinou svou barvu z blizen samčích květů, které mohou měnit barvu z bílé na rezavou či červenou a způsobit zřetelně červené zbarvení marihuanových kvítků. Za tepla zelená barva mizí a tráva získává typickou hnědou až zlatou barvu.

Rovněž dalšími typickými vlastnostmi konopí je její chuť a vůně. Jemnost, sladkost či naopak štiplavost, drsnost, jsou z valné míry závislé nejvíc na tom, kdy byla sklízena a jak s ní bylo zacházeno, než na odrůdě či vnějších podmínkách.  U čerstvě utržených rostlin lze zjistit mezi odrůdami a kultivary jen malé rozdíly ve vůni. Prostředí jistě nějaký vliv na buket má, nicméně u běžné produkce není vhodné se nechat příliš ovlivnit vnějšími znaky rostliny, protože se spíše doporučuje vybírat si semena z té nejpotentnější rostliny.


Semena pocházející z různých konopí srovnatelné potence mohou produkovat rostliny účinků rozdílných. Semena trav mohou produkovat trávu téže kvality, případně je mírně horší třeba vzhledem poněkud odlišnými pěstebními podmínky. Doma vypěstovaná produkce pak může dosahovat výrazně vyšších účinků než originál, jednoduše proto, že je čerstvá a byla jí věnována náležitá péče při sklizni v okamžiku maximálního obsahu THC.


Kvalita pěstovaného konopí je určena především genetickým kódem uloženým v zárodku semene. Znamená to, že vybraná semena disponují jistou potencionální kvalitou, ať už s nimi pěstitel dělá cokoliv. Nelze pěstovat plodné jedince z konopí se slabými dispozicemi. Pokud dáte rostlinám nejlepší možnou půdu a růstové podmínky, dosáhnou své nejvyšší možné potence. Nedostatečné podmínky mohou vést k ubohé úrodě konopí bez ohledu na velmi dobrou jakost semen.    

O čem píšeme

  • Články z kategorie THC a CBD, Konopí indica, Konopí sativa mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/11