Pěstování outdoor

Pěstování outdoor

 
Asi od konce dubna až do konce května jsou sazenice vysazovány ven. Dáme však na to, aby měli rostlinky dostatek místa - půlmetrový okruh volného místa kolem každé ze sazeniček rozhodně není na škodu.
Abychom nechali co nejvíce práce na přírodě, protože ta jediná je odborník na slovo vzatý, zamulčujeme volnou zeminu okolo sazeniček starým dobrým listím z kopřiv a záhonek zalijeme dešťovou vodou.
Další zálivky aplikujeme dle počasí, platí tady stejně jako ve všem - méně je více. Rostlinky tedy máme v záhonku, a ještě co naše kytičky potřebují  je hnojivo. Možností jak a čím hnojit je mnoho. Budeme v průběhu našeho pěstování potřebovat dva druhy hnojiv, které si sami můžeme připravit.
 
 

Růstová fáze 

Ve středoevropském mírném podnebí tato fáze trvá zhruba od vysazení do poloviny srpna, podle kultivaru a počasí. Samonakvétací odrůdy rostou a plodí nejrychleji. To že růstová fáze končí, poznáme tak, že mají-li kytičky znatelné první květy v podobě buďto samčích pylových váčků, nebo samičích bíle ochlupených blizen.
Se samčími rostlinami se ale většina pěstitelů  vypořádá odříznutím u země a likvidací, pokud ovšem nepěstujeme jahody pro semeno, které se dá jak lisovat a získávat tak cenný olej, nebo samozřejmě následný rok opět zasadit. V této fázi má naše rostlinka ráda dostatek dusíku. Připravíme si tzv. "hnojůvku" bohatou na dusičnany.
Je to více než jednoduché, do zhruba dvacetilitrové plastové, nebo dřevěné nádoby dáme asi do poloviny nasekané kopřivy, kostival, mátu, nebo prostě nějaké léčivky. Nádobu naplníme vodou a necháme čtrnáct dní kvasit za přístupu vzduchu (občas zamícháme).
Takto vzniklá hnojůvka se ředí v poměru 1:20 s 36 hodin odstátou, nebo dešťovou vodou a aplikuje se zalitím ke kořenům každých čtrnáct dní až tři neděle.

Květová fáze 

V tomto období budeme potřebovat hnojivo bohaté na fosfor. Postup k výrobě takového hnojiva je stejný, akorát nepoužíváme kopřivy, ale ptačí trus (např. slepičí nebo holubí).
Do dvacetilitrové plastové, nebo dřevěné nádoby vhodíme cca pět vrchovatých lopat ptačího trusu, zalijeme odstátou, či dešťovou vodou a necháme kvasit tři neděle, opět často mícháme, vzniklou hnojůvku ředíme v poměru 1:30 a zaléváme stejně jako s kopřivo-bylinkovou hnojůvkou jednou za čtrnáct dní a to pouze do konce srpna, pak již necháme kytičky dozrávat bez hnojení a zálivky ještě asi čtrnáct dní až šest neděl.

Návod se týká výhradně k pěstování technického konopí. Pro jiné typy konopí není legální a nemusí být vhodný.  

Vydáno: 02/01/12
(Aktualizováno: 02/01/12)