Konopný med

Je libo "konomed"?

40 letý francouzský včelař jménem Nicolas vytrénoval svoje včely na sběr medu z konopí. Zkoušel to ale roky. Začínal v roce 2006, ale první med z konopí se mu podařilo vyrobit až po 7 letech. 

Jeho úspěch mu ale nepřinesl jen slušnou základnu fanoušků. Francie, kde žije, je stále poměrně zatvrzelá k léčebnému konopí a bylo by pro něj lepší odstěhovat se do přívětivějších zemí jako Španělsko. 

Sám včelař, začal konopí užívat už v mládí, protože trpěl hyperaktivitou a byl lékaři považován za nezvladatelného. Včely sbírají med z modelu California Orange

Včelař nazval svůj med doslova "Konomed".

Účinek jako joint

Konopí a med mají mnoho společného. Jsou to přírodní produkty, které se vyrábějí s minimálním zásahem člověka a mají neuvěřitelné zdravotní účinky.

Med obsahuje jak THC tak CBD. Má tak stejné účinky jako přímá konzumace, třeba v pečivu, mléce. 

Účinky ale mírně mění ezymy, které včely produkují. Konopný med má lepší efekt proti bakteriím, mikrobům a houbám

Oproti klasickému medu má konopný med lehkou konopnou vůni i chuť. Barva se liší várka od várky, obvykle je tmavě žlutá až nazelenalá.

Plástev s konopným medem

Včely ukládají med do pláství.

Vybíravé včely

Není lehké naučit včely létat na konopí. Nedařilo se to se všemi genetikami. Jedna z úspěšných várek medu byla z genetiky California Orange od seedbanky Dutch Passion.  

Pro včely není sběr z konopí nijak negativní. Na jejich jednodušší těla totiž kanabioidy nijak neúčinkují. 

MARIHUANA A VČELY JSOU DOKONALOU KOMBINACI - takový je závěr vědců, kteří publikovali svou práci v časopise Environmental Entomology.

Konopí a včely? O co se přesně jedná?

Marihuana a včely mají mnoho společného. Tento hmyz je jedním z nejdůležitějších, nejpracovitějších a, jak se ukazuje, i nejdůležitějších hmyzů na světě. Včely jako nejdůležitější opylovači jsou předmětem výzkumu mnoha vědců, kteří se snaží najít řešení současného fenoménu poklesu populací tohoto mimořádně cenného hmyzu. Říká se, že jejich případné vyhynutí se rovná vyhynutí jiných zvířat nebo dokonce lidí. Předpokládá se, že konopí pomáhá tento znepokojivý trend zvrátit.

Cílem nedávné studie bylo najít rostliny, kterými se včely živí a které je pomáhají chránit nebo dokonce zvyšují jejich populaci. Výzkum byl proveden ve Spojených státech. V časopise Environmental Entomology bylo publikováno, že včely mají v oblibě zejména tři rostliny - oregonský slézovec, hrachor horský a konopí. Vlastnosti konopí, jeho rychlý růst a také to, že není třeba tyto plevele stříkat, vedou k odpovídajícímu nárůstu pylu. Konopí nás opět velmi pozitivně překvapuje.

Pozorování včel

Výzkum byl proveden v národním lese Plumas v Kalifornii. Jedná se o oblast plnou rozmanitosti s četnými zdroji tekoucí vody, kde se vyskytuje mnoho včel. Vědci sledovali včely v letních měsících v letech 2015 a 2016. Výzkumníci zachytili včely, jak "pronikají" do několika druhů rostlin na více než 400 plochách v místním lese. První skupina zahrnovala 14 rostlin, z nichž byly vybrány tři nejlepší.

Marihuana se nemusí stříkat

Jak víte, včely pomáhají opylovat mnoho rostlin, které slouží lidem k produkci výživných potravin. Včelaři ve Spojených státech zaznamenali výrazný, až 44% úbytek včelstev. Ukázalo se, že marihuana může být pro tento neocenitelný hmyz velmi dobrým zdrojem potravy. K podobným závěrům došli i vědci z New Yorku, kteří potvrdili neocenitelnou roli konopí jako zdroje potravy pro včely.

"Konopí je výhradně větrem opylovaná rostlina, která nemá nektar, ale v době nedostatku květů v zemědělské krajině produkuje hojně pylu," upozorňuje zpráva zveřejněná v Oxford University Press.

Med z konopí má mírně nazelenalou barvu.

Barva medu se mění podle várky v odstínech zeleno-žluté.

Foto a video : zdroj Nicolas Trainerbees

Ukazuje se, že konopí a včely si mohou navzájem pomáhat a zároveň pomáhat lidstvu. Zvířata svou moudrostí opět ukazují, že člověk zákazem konopí a zákazem jeho pěstování prokazuje, mírně řečeno, svou hloupost. Konopí bez postřiků může tomuto nádhernému hmyzu pomoci zvrátit alarmující pokles počtu včel na celém světě, protože čmeláci ho (podle výzkumů) prostě milují, stejně jako lidé, kteří k němu mají bohužel často omezený nebo dokonce zakázaný přístup. Povědomí o konopí naštěstí roste.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Aktuální témata mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/17/21
(Aktualizováno: 09/23/21)