Vysoký krevní tlak

  • Jedním z krátkodobých i dlouhodobých účinků konopí může být snížení krevního tlaku
  • Léčebné konopí nemá naprosto žádný negativní dopad na kardiovaskulární systém u dospělých, dokazují studie
  • Lidské tělo reguluje krevní tlak pomocí endogenní verze THC - anandamidu
  • Souvislost intoxikace konopím a srdečních příhod je v podstatě neexistující

Vysoký krevní tlak 

Vzhledem k tomu, že je vysoký krevní tlak velmi rozšířeným problémem se kterým se může setkat vskutku kdokoli, je nasnadě otázka: dokáže léčebné konopí pomoci a krevní tlak snížit? Odpověď je v tomto případě velmi nejasná a záleží koho se ptáte, či jakou studii si přečtete.

V České republice, stejně jako ve většině ostatních vysoce industrializovaných zemích trpí takzvanou hypertenzí celá třetina obyvatelstva. Pokud je tato kondice ponechána bez léčby, může časem způsobit různá onemocnění kardiovaskulárního typu, zvýšit šance na infarkt a  v nejhorším případě skončit srdečním selháním. Další faktory jako je zanedbaná fyzická aktivita, kouření tabáku, přehnaná konzumace alkoholu či všeobecně špatná strava pochopitelně jen zvyšují šance pro vývin hypertenze.

Efekt léčebného konopí

Některé z efektů konopí na krevní tlak, především ty akutní, jsou dnes již velice dobře vypozorovány a zdokumentovány. S výzkumem dlouhodobých účinků a popřípadě i účinků nepříznivých už je to složitější, především kvůli špatné konstrukci některých studií a faktu, že nálezy u pokusů provedených na zvířecích subjektech nemusí být vždy úplně převeditelné na člověka.

Dále, mnohá studie bývají značně generalizující, především v tom, že se soustředí pouze na THC a opomíjejí další velmi významné kanabinoidy. Studie, která k výzkumu použije odrůdu bohatou na THC, bude mít pochopitelně jiné výsledky, než studie, která aplikuje konopí s vysokým obsahem CBD. Dalším vcelku frustrujícím faktem je, že například studie zabývající se srovnáním škodlivosti léčebného konopí dle typu aplikace (např. aplikace kouřením versus aplikace konopí v jídle, či vaporizace) dosud nebyly vykonány.

Pamatujme tedy, že je tady ještě mnoho nejasností. Avšak určité věci už víme jistě.

 

"Studie, která k výzkumu použije odrůdu bohatou na THC, bude mít pochopitelně jiné výsledky, než studie, která aplikuje konopí s vysokým obsahem CBD."

 

Dlouhodobé versus Krátkodobé účinky 

Zvyšuje konzumace cannabisu krevní tlak? Studie poukazují na fakt, že některým konzumentům může konopí krátce po požití lehce zvýšit krevní tlak a zrychlit srdeční tep. Jak moc, záleží na dávce. Tento efekt přichází zhruba 10-15 minut po požití a zajímavé je, že je následován naopak hypotenzí, tedy snížením krevního tlaku.

Dalším faktorem je také tolerance ke konopí a zkušenější uživatelé již po požití konopí nezažívají nárůst krevního tlaku, ale pouze hypotenzi. Mnozí z uživatelů, kteří se konopím pravidelně léčí, používají konopí právě za účelem tohoto efektu, který mimochodem potvrzují i některá studie (zdroje).

Vztah konopí a krevního tlaku je opravdu záludný a u akutního efektu dokonce záleží i na pozici, ve které se uživatel nachází v době konzumace. V sedu nebo lehu akutní konzumace zvýší krevní tlak, pokud však uživatel vstane, tlak okamžitě klesne. Pozor na rychlé vstávání po delším sezení či ležení - tlak může klesnout velice rychle, což může vyústit v zatočení hlavy a pocitu na omdlení!

Pokud však účinky konopí nastoupí ve stoje, tlak pouze klesne a nedojde ani k dočasné hypertenzi. Tyto poznatky však nejsou podloženy dostatečným vědeckým tělem. Pokud jste například Vy, milí čtenáři, zkoumali účinky léčebného konopí v různých pozicích, neváhejte se s námi o Vaše vědecké poznatky podělit!

"Počet nahlášení srdečních příhod ve spojitosti s konzumací konopí, je napříč popularitě konopí naprostou raritou"

Konopí, mrtvice a infarkt.

Odpověď na otázku zda-li má léčebné konopí vážné, nepříznivé, dlouhodobé účinky na kardiovaskulární systém nám poskytuje institut CARDIA v San Franciscu (UC San Francisco longitudinal Coronary Artery Risk Development in Young Adults), ve své 15 let trvající studii, ve které zahrnul 3,617 dospělých lidí různých ras, ve které nebyla zjištěna naprosto žádná spojitost mezi srdečními příhodami a konzumací cannabisu.

nopím? Nezbývá, než počkat na další Harvardské studie.

Léčba hypertenze pomocí léčebného konopí  

Endokanabinoidní systém (jehož chemikálie fungují na podobné bázi jako účinné látky obsažené v konopí) hraje velmi významnou roli v mnoha fyziologických procesech těla, kardiovaskulární systém nevyjímaje. Tento fakt je inspirací mnoha studií, které se zabývají manipulací tohoto systému v souvislosti s krevním tlakem.

Současné studie dokazují že Anandamid, jeden z endogenních kanabinoidů, funguje jako regulátor krevního tlaku tím, že uvolňuje cévy. Zajímavé přitom je, že anandamid je v podstatě endogenní verze THC.

Nicméně, lék proti hypertenzi na bázi kanabinoidů na trhu bohužel nenajdete, napříč tomu že jsou kanabinoidy v souvislosti s hypertenzí pod lupou již zhruba od roku 1970. Problémem je zejména fakt zmíněný například v našem článku "Dokáže konopí porazit rakovinu?", a tím je zkrátka nedostatek studií provedených na lidech, který by fyziologům dal dostatek důkazů a mohli tak s jistotou prohlásit "Ano, na vysoký krevní tlak pomáhá léčebné konopí!".

A co Vy, milí čtenáři, zápasíte s vysokým krevním tlakem a pokud ano, zkoušeli jste si vypomoci léčebným konopím? Podělte se s námi v zájmu pokroku v komentářích!

Použíté zdroje: Medical News Today Heart.org JamesLindlibrary.org Leafly.com  NCBI

Obrázek v záhlaví: Header

  • Články z kategorie Léčebné využití mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/14/16