Hydroponické pěstování - úvod

Hydroponické pěstování rostlin

 

Hydroponie je velmi důmyslný a přitom jednoduchý a logický systém pěstování rostlin. Při správném postupu rostlina bujně roste i lidem, kteří nemají tzv. zelenou ruku. Díky absenci zeminy je vhodný i pro některé alergiky, v hydroponii rostliny také snáze přečkají vaši nepřítomnost. Hydroponické pěstování není žádná novinka, používali jej již staří Egypťané

Dnes má tento důmyslný péče o rostliny důležité místo nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Hydroponické pěstování eliminuje vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spory. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i po čas kratší dovolené.

Hydroponicky lze pěstovat dokonce i zeleninu, pro ni jsou však výhodnější větší pěstební systémy. Pouhý roztok s živinami k hydroponickému pěstování nestačí. Kořeny potřebují oporu. Vhodný je jakýkoli inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a má vhodnou strukturu. Používá se štěrk i perlit.

Ideální je keramzit – porézní kuličky z pálené hlíny, vyráběné v různých tvarech a velikostech. Kuličky pojmou a následně uvolňují vodu, takže ji ze dna nádoby či ze zásobníků převedou až nahoru, předávajíce si ji mezi sebou. Mezi vlhkými, ale neponořenými kuličkami navíc dobře cirkuluje vzduch a kořeny bez problémů dýchají.Nádoby pro hydroponické pěstování rostliny mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, neboť kořenům nesvědčí světlo a navíc skleněnou nádobu zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Na rozdíl od zeminy neobsahuje hydroponický substrát žádné živiny a ani voda je nedodá. Proto je nutné rostliny pěstované hydroponicky od samého počátku hnojit.

 

Návod na hydroponické pěstování. 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/11