Deprese

 • Léčebné konopí má velký potenciál pro léčbu deprese
 • Studie dokazují, že uživatelé konopí mají daleko nižší procento výskytu deprese
 • Konopí jako antidepresivum s sebou nenese žádné negativní vedlejší účinky
 • Léčba konopím přináší zlepšení chuti k jídlu, pomoc při nespavosti a zlepšení nálady

Deprese

O konopí a jeho léčebných vlastnostech slyšíme většinou v souvislosti s fyzickými chorobami, jako je rakovina (více v našem článku "Rakovina"),  AIDS nebo zelený zákal. O použití cannabisu na postižení psychického charakteru jako je deprese je už slyšet méně, avšak spolu s ustupujícím tabu okolo této ohromně užitečné rostliny se ozývá čím dál více lidí s příběhy o tom, jak jim konopí dokázalo pomoci s rozličnými mentálními poruchami. V poslední době se navíc na stranu léčebného konopí přiklání i doktoři z různých odvětví medicíny a vědy celkově.

V následujícím článku si vysvětlíme formy, příčiny, příznaky a momentální formy léčby deprese. Pokud chcete pouze vědět jak může konopí pomoci při depresích a které odrůdy jsou pro tento účel nejčastěji užívány, přeskočte rovnou na poslední odstavec.

Formy deprese

Deprese je velmi komplexní porucha nálady, která zanechává osoby jí trpící ve stavu kdy nejsou schopny normálně pracovat, jíst, spát (více v našem článku "Nespavost") nebo si prostě cokoli běžně užívat. Podívejme se na nejčastější formy deprese:

Závažná deprese: konstantní neschopnost užívat si života po dobu 6 měsíců a více.

Dystymie: minimálně dva roky trvající deprese, ve stabilních periodách.

Bipolární porucha, Maniodepresivní psychóza: deprese doprovázená rapidními výkyvy nálad, hyperaktivitou, prudkou mluvou a insomnií.

Sezónní afektivní porucha: deprese spouštěná se střídajícím se ročním obdobím.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že depresí trpí zhruba 350 milionů lidí všech věkových kategorií po celém světě, což z ní dělá jednu z nejčastějších typů onemocnění.

Nejčastější příčiny deprese

 •          Zneužití: emoční, sexuální, fyzické
 •          Konflikt: s rodinou, přáteli nebo milovanými
 •          Genetika
 •          Izolace
 •          Ztráta: např. ztráta milované osoby
 •          Významné životní změny či události
 •          Vážná onemocnění
 •          Stres - chronický stres je jednou z nejčastějších příčin deprese
 •          Zneužívání návykových látek

 

Příznaky deprese

Příznaky deprese se mohou lišit člověk od člověka, avšak nejčastějšími jsou letargie a pocity beznaděje spolu s nízkým sebevědomím, podceňováním se, pocitem viny nebo studu. Tyto symptomy dokážou postiženou osobu  psychicky vyčerpat a zanechat ve stavu, kdy nejsou schopny potlačit negativní myšlenky, což dále vede k náladovosti a popudlivosti. Postižené osoby také často pociťují zhoršení paměti a neschopnost činit běžná rozhodnutí. Deprese může také vyústit v bezohledné chování, výkyvy v tělesné váze či problémy se spaním. Zanedbatelné činnosti se stávají ohromně vyčerpávajícími a trvají delší dobu než obvykle.

Dlouhodobé deprese mohou nakonec vést k sebevražedným myšlenkám či k sebevraždě samotné. V České republice je přitom počet sebevražd vyšší než je evropský průměr.

Momentální formy léčby

Jak jsme si již vysvětlili, deprese má mnoho forem, příznaků a příčin. Z toho důvodu je každý případ jiný a je těžké, ne-li nemožné najít jednoznačnou odpověď či lék.  

Důležité je udržovat si zdravý životní styl - eliminovat stresové faktory, zkoušet meditaci, pravidelně cvičit (pro podpoření produkce endorfinů), jíst výživná a zdravá jídla (např. konopná semínka - více v našem článku) a spát pokud možno 7-9 hodin denně.

Psychoterapie se dá využít pro rozeznání a expresi emocí, zatímco buduje schopnosti potřebné pro vyrovnání se s např. nepřízní osudu, traumatem či ztrátou. Formou terapie může být terapie rodinná, mezilidská či kognitivně behaviorální.

Antidepresiva, která jsou další možností léčby, s sebou nesou mnoho nepříznivých vedlejších účinků jako jsou závratě, dezorientace či přibírání na váze. Než začnete používat jakákoli antidepresiva, vždy se poraďte se s svým lékařem.

Konopím proti depresi

Léčebné konopí proti depresi

Cannabis jako lék proti depresi není historicky nic nového. Již v roce 1621 byl doporučen například známým duchovním učencem z anglie Robertem Burtonem v jeho díle "Anatomie Melancholie". Navíc, v tom samém století byl jako antidepresivum hojně používán tehdejšími doktory v Indii.

Jelikož konopí mimo jiné působí jako stimulant endokanabinoidního systému a podpůrce tvorby nové nervové tkáně, mohla by se z léčebného konopí stát rychleji působící alternativa k řadě momentálně užívaných antidepresiv, což by mimo jiné pomohlo pacientům vyvarovat se mnoha závažným vedlejším účinkům. Vedlejší účinky však samozřejmě aplikace konopí má: nejčastěji je jimi chuť k jídlu,  lepší soustředěnost, pomoc při nespavosti a v neposlední řadě tolik důležité zlepšení nálady.

Jedna ze studií z roku 2006 dokazuje, že denní i příležitostní uživatelé konopí vykazují nižší počet příznaků deprese než lidé, kteří konopí neužívají. Důležitým poznatkem badatelů z univerzity McGill v Montrealu je však také fakt, že aktivní složka konopí THC může v nízkých dávkách symptomy deprese snižovat, ve vyšších dávkách může však naopak symptomy spíše zhoršit. Všeobecně je však známo, že jsou jak THC tak CBD (nepsychoaktivní složka konopí) schopny působit sedativně, antidepresivně a antipsychoticky, je však důležité hledět na dávkování, které se může lišit pacient od pacienta.

"Vedlejší účinky však samozřejmě aplikace konopí má: nejčastěji je jimi chuť k jídlu,  lepší soustředěnost, pomoc při nespavosti a v neposlední řadě tolik důležité zlepšení nálady."

Další se studií, tentokrát studie univerzity medicíny v holandském Utrechtu, díky jejíž výsledkům bylo v Holandsku konopí doporučeno jako lék proti depresi a dalším mentálním onemocněním dokazuje, že THC může pozitivně ovlivnit reakce pacientů vystavených negativním snímkům a emocím, opět pomocí změn v endokanabinoidním systému nervové soustavy.

Dále, vedoucí výzkumu chronického stresu a deprese na univerzitě v americkém Buffalu, doktor Samir Haj-Dahmane usuzuje: "Chronický stres je nejčastější příčinou výskytu deprese. Konopí a jeho deriváty nám mohou časem posloužit jako lék pro léčbu poruch nálady, deprese a jako stabilizátor endokanabinoidního systému"

K tomu aby mohly být konopí a jeho deriváty běžně předepisovány jako lék proti depresi je třeba mnoho dalšího výzkumu a hlavně změn legislativy v mnoha zemích dnešního světa. Nicméně již teď můžeme s klidem prohlásit, že v přiměřených dávkách léčebné konopí působí jako antidepresivum, jehož užívání s sebou nenese žádné závažné vedlejší účinky.

Odrůdy oblíbené pro své antidepresivní účinky jsou například věhlasný Jack Herer, proslulý Pineapple ExpressBlackberry Kush či exotický Lemon Thai Kush. Všechny tyto a mnohé jiné odrůdy najdete v nabídce na našem e-shopu!

A co Vy, naši čtenáři, zkoušeli jste bojovat proti stresu pomocí léčebného konopí? Pokud ano, podělte se s námi o vaše názory, dotazy a zkušenosti v sekci komentářů!

 

 

 

Zdroje: lidovky.cz buffalo.edu ncbi. ncbi.nlm medicalmarijuana.procon.org leafly.com nami.org 

afsp.org www.leafly.com azdhs.gov leafly.com leafly.com leafly.com leafly.com

Obrázky: statnews.com broadly-images.vice.com 

O čem píšeme

Vydáno: 09/19/16
(Aktualizováno: 11/13/19)