Sativa Vs Indika 2

  • Léčebné konopí se dělí podle genetiky na konopí seté (Sativa) a konopí indické (Indica)
  • Různé genetiky přináší různé léčebné účinky
  • Rozdělení pouze na Sativu a Indiku začíná být zastaralé
  • Velkou roli v léčebném účinku hraje terpenový a kanabinoidní profil odrůdy

Rozdělení konopí

Léčebné konopí se dle genotypu rozděluje na dva základní druhy: Sativa (konopí seté) a Indika (konopí indické). Sativa pochází z jihovýchodní Asie, Kolumbie, Thajska a Mexika. Rostliny jsou vysoké a s tenkými listy. Konopí indické zejména z oblasti Pákistánu a Afganistanu. Rostliny této genetiky se vyznačují nižším vzrůstem, tlustějšími listy a jsou celkově "huňatější".

O tomto základním rozdělení a původu genetik se můžete dozvědět více v našem prvním článku - Sativa Vs Indika. 

Co se rozdílnosti psychických a fyzických účinků týče, většina z nás zatím věří v následující: květy a produkty z genetiky sativa přináší povzbuzující, kreativní a "cerebrální" efekt, zatímco konopí indické může pomoci například při nespavosti (více v našem článku "Nespavost"), jelikož navozuje hluboký pocit relaxace a fyzické pohody.

V dnešní době však existuje mnoho kříženců neboli hybridů, které vznikají křížením těchto dvou základních genetik a již vyšlechtěných odrůd. Spolu s jejich narůstajícím množstvím si však čím dál více uživatelů všímá faktu, že i převážně sativní model může i uspat, zatímco hybrid převážně indické genetiky dokáže nabudit.

Jak je to možné?

V procesu všemožného křížení a šlechtění stovek odrůd si jak pěstitelé léčebného konopí tak pacienti ho užívající všimli jedné důležité věci: i rostliny stejné genetiky vypěstované v rozdílných podmínkách mohou mít naprosto odlišný efekt. Faktory jako je klima, volba substrátu, hnojení a v neposlední řadě fáze květu, ve které je rostlina sklizena má rozličný dopad na finální chemický obsah kanabinoidů a terpenů.

Genetika Sativa a Indika

Výběr správné odrůdy

Pokud si chcete vybrat model opravdu na míru vašim požadavkům, je třeba se poohlídnout po kanabinoidním a terpenovém profilu dané odrůdy. Tyto informace můžete zjistit například na webu Leafly.com, kde je již u téměř každé odrůdy popsán poměr těchto dvou účinných látek.

Kanabinoidy jsou látky přímo působící na receptory endokanabinoidního systému lidského těla.

Terpeny jsou molekuly vůně, které obsahuje každá rostlina, přičemž právě léčebné konopí se může chlubit rozsáhlou škálou aroma, které se liší model od modelu. (Více v našem budoucím článku "Terpeny")

Vyvážený poměr těchto látek je to, co z konopí dělá konopí léčebné. Například studie z roku 2011 potvrzuje, jak je takzvaný "doprovodný efekt" obsažených látek potřebný:

"Pouze 1,8% z celkových 953 zúčastněných pacientů preferovalo synteticky vyrobené THC. Naprostá většina tedy upřednostňuje příjem THC v přírodní formě, inhalací či vaporizací. Navíc, farmaceutické THC může začít účinkovat až hodiny po podání, zatímco přírodní forma působí okamžitě."

 

Pokud tedy víte, které terpenovo-kanabinoidní profily odrůdy zvolit, můžete si  naordinovat svoji medicínu daleko přesněji. Například CBNkanabinoid bohatě obsažený například v odrůdě Purple Kush, je známý pro své sedativní účinky: Podle výsledků laboratoře Steep Hill Labs je 5mg CBN stejně efektivních jako 10mg Diazepamu, což je známé sedativum hojně užívané lidmi trpící na insomnii.

Jelikož se THC časem oxiduje právě na CBN, může se i vaše dříve energetická sativa proměnit na klasické uspávadlo. Pokud vyhledáváte právě tento efekt, vyhledávejte spíše později sklízené odrůdy.

A podle čeho vybíráte odrůdy Vy, naši čtenáři? Zajímáte se o terpenový a kanabinoidní profil? Podělte se s námi o Vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů!

 

Použité zdrojencbi learngreenflower leafly.com learngreenflower steephilllab steephilllab.com 

                      journals.plos.org 

Obrázky: truthonpot.com cloudfront.net

O čem píšeme

Vydáno: 09/19/16