Léčba roztroušené sklerózy přírodním konopím

  • Roztroušená skleróza může být devastující nemoc
  • Dodnes si lékaři s touto nemocí neví rady
  • Konopí v přírodní formě se dle studií projevuje jako nejlepší volba léčby

Roztroušená skleróza (RS) je nemoc postihující celé tělo, která závažně narušuje normální funkci člověka a výrazně snižuje kvalitu života. Příznaky této nemoci centrální nervové soustavy jsou zejména spasticita, celková slabost a únava.

"Odhadovaný počet pacientů v České republice je 20 000. Z toho 6000 pacientů je se střídavými relapsy a stavy zlepšení. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Podle epidemiologických průzkumů je v ČR největší výskyt RS na severu Čech. Zřejmě to souvisí se zhoršeným životním prostředím v této oblasti."

Málo které nemoci jsou natolik dlouhodobé a vysilující jako RS, která postihuje zejména mozek, míchu a imunitní systém.

Diagnóza roztroušené sklerózy

Například Jabe Couch, manžel a otec ze státu Oregon, USA, popisuje: "Zjištění, že máte roztroušenou sklerózu může být naprosto devastující. Například běh, miloval jsem běh." Vzpomíná Jabe, který se musel ve 23 letech začít pomalu loučit s aktivním životním stylem. "Nejenže už nebudu moct chodit běhat, zřejmě budu do konce života připoutaný ke kolečkovému křeslu." Vybavuje si Jabe první myšlenky po tom, co ho doktoři prohnali přes MRI a sdělili mu, že na něj v podstatě začal útočit jeho vlastní imunitní systém.

I přesto, že je ve všech státech USA léčebné konopí povoleno k léčbě RS, Jabe tuto možnost nejprve odmítl. "Nechtěl jsem mít společného s drogou těch "líných zhulenců"." Nakonec si to však Jabe naštěstí rozmyslel.

Konopí a léčba sklerózy

Příčiny RS a možnosti léčby

RS není nemoc dědičná ani nakažlivá. Lékaři se momentálně stále pokouší naučit se lépe identifikovat příčiny této nemoci a také být schopni zachytit nebo předpokládat její vývin.

Hlavní snahou je však vyvinout účinný systém léčby, dnešní nabídka lékařské pomoci je totiž v případě RS dodnes velice chudá. Jabeovi doktoři předepsali docela masivní, farmaceutický koktejl. "Valium proti úzkosti. Percocet a OxyContin  na bolest. Ritalin (stimulant) abych z toho všeho neusnul. Steroidy, různá antidepresiva. Prášky na křeče a proti zažívacím potížím. Jo, a nakonec prášky proti vedlejším účinkům kombinací prášků."

Na otázku proč tehdy nedal šanci léčebnému konopí, odpovídá Coach následovně: "Tehdy mě ani nenapadlo brát konopí vážně, veřil jsem veškeré propagandě kterou jsem za celý život viděl! Konopí je nebezpečné, proč by asi jinak bylo ilegální stejně jako heroin. S tím jsem nehodlal mít nic společného."

Mainstreamové drogy, které byly Couchovi předepsány, však začínaly s postupem času razantně projevovat nedostatek účinnosti. Navíc ho přisly pekelně draze. "10,000 dolarů na měsíc. (Zhruba 245 000 Kč) Pojišťovna sice část zaplatila, ale i ty doplatky mi připadaly jako další dvě hypotéky." dodává.

Zanedlouho byl z vcelku normálního občana Oregonu, jak se sám Couch popisuje "Opilec se závislostí na klepkách". Couch začal, napříč tomu že byl přivázaný ke kolečkovému křeslu, běžně zapíjet své léky čím dál větším množstvím piva. "Cítil jsem se jako na kolečkové dráze, šlo to se mnou rychle z kopce. Život se mi začal vymykat kontrole."

Ke zhoršující se depresi se postupně přidaly i sebevražedné myšlenky. Couchova žena se začala ujišťovat, že v domě nejsou žádné zbraně.

Konopí a léčba sklerózy

Léčebné konopí proti RS

Jelikož je RS nemoc zhoršující se s postupem času, nebyl na tom Couch o nic lépe ani později. V jeden běžný večer mu kamarád nabídl poprvé konopí. Couch se nejdříve zdráhal ale nakonec se rozhodl. "Co už můžu ztratit?" Cannabis mu pomohl téměř instantně. Nevyléčil hned vše naráz, ale jak sám Couch vzpomíná "Chvíli poté jsem cítil obrovskou úlevu."

Dostatečné množství studií jasně prokazuje, že jsou THC a CBD (aktivní složky konopí) použitelné jako léčivo proti spasticitě (svalovému napětí), která běžně provází většinu případů sklerózy. Většina studií se však soustředila pouze na synteticky izolované THC a CBD. Málo které však zkoumali účinky konopí přírodního, s celým spektrem účinných látek. Nicméně je prokázáno, že pomáhá v následujícím:

  • Bolesti a problémy se spánkem: Podle studie z roku 2005, konané podle takzvaného "zlatého standardu" kde se používal extrakt z květu rostliny konopí (orální sprej s obsahem 1:1 THC a CBD), vyšlo najevo, že je cannabis 3x účinnější než placebo
  • Zánětlivé příznaky: Zánětlivost nervové tkáně je případě sklerózy běžným příznakem, jelikož dochází k atakům buněk imunitního systému na nervovou soustavu. Protizánětlivé účinky konopí jsou dnes již kvalitně prokázány.
  • Svalové záškuby, křeče: Systematická studie zveřejněná v oficiálním vědeckém žurnálu neurologie z roku 2014 dokazuje, že je cannabis vysoce účinným prostředkem pro léčbu svalových záškubů a křečí.
  • Potíže trávící soustavy: Mnoho lékařů dnes začíná věřit ve schopnost konopné pomoci při potížích v trávící soustavě. Například vědecký dotazník skotského badatele Rogera Pertweeho ukazuje, že 60% nových uživatelů nahlásilo značné snížení akutní potřeby stolice, 44% zlepšení v případě inkontinence a 30% zlepšení v případě nadýmání.
  • Poruchy nálad: Většina pacientů diagnostikovaných na RS projevuje příznaky deprese a značné výkyvy nálad. Pertweeho dotazník poukazuje na pozoruhodných 90% dotázaných, kteří označily přírodní konopí jako obrovskou pomoc pro zlepšení nálady.

Konopí a léčba sklerózy

Léčebné konopí, skleróza a návrat k normálnímu životu

Pro pana Coache byla skleróza dlouhá a strnitá cesta. Dnes však jak sám říká nemůže být šťastnější. Od té doby co začal užívat přírodní konopí se postupně zbavil všech předepsaných léků, až na jeden jediný. Dnes Couch tráví čas hlavně na své zahrádce, kde si mimo spousty ovoce a zeleniny pěstuje svou oblíbenou léčebnou odrůdu, Jacka Herera.

Couch také vyzdvihuje různé způsoby aplikace konopí, které se pro něj liší podle části dne. Večer dává přednost konopí ve formě poživatin, konkrétně muffinů s vysokým obsahem konopí indického, za účelem kvalitnějšího a delšího spánku. Přes den však volí například máslo s vysokým obsahem CBD, které využije při chystání jídel, nebo vaporizuje CBD odrůdy. Nejenže Couch tvrdí, že mu konopí zmírnilo mnoho příznaků RS, některé z nich podle něj začínají úplně ustupovat.

"Nejlepší věc, kterou mi však cannabis umožnil je návrat citu v obličeji. Celé roky jsem měl celou tvář znecitlivělou, necítil jsem absolutně nic. Krátce po tom co jsem začal užívat léčivé konopí se cit vrátil. Ten den jsem po tak dlouhé době mohl pocítit polibek mojí ženy a dotek její tváře. Dodnes na ten den vzpomínám jako na jeden z nejlepších dnů mého života."

 

A co Vy, naši milí čtenáři? Máte zkušenost s léčbou roztroušené sklerózy pomocí konopí? Podělte se s námi v sekci komentářů!

 

Zdroje: aktivnizivot.cz mediccanna ncbi sciencedaily ncbi nationalmssociety 

           leafly.com

Obrázky: midwestcompassion civilized trbimg risenpine

Zboží k článku

Vydáno: 10/21/16
(Aktualizováno: 11/13/19)