Škodí konopí plicím?

  • Studie neprokazují žádnou spojitost mezi kouřením marihuany a rakovinou plic, a to i u těžkých kuřáků

Jedna ze starších, ale dodnes velmi relevantních studií prokazuje, že kouření marihuany nijak nezvyšuje šance pro vývin rakoviny plic. To samé se však už nedá říct o kuřácích konopí, kteří si své kouřové siesty "vylepší" klasickou cigaretou.

Studie zdokumentovala i případy "těžkých" kuřáků. Do profilu těžkého kuřáka spadali uživatelé, kteří měli na kontě za dosavadní život relativně 22,000 jointů. Výsledky překvapily samotné vědce, kteří čekali alespoň částečné zvýšení šancí na rakovinu u takových případů.

"Víme, že kouř z konopí obsahuje určitý podíl karcinogenů (látek, které způsobují rakovinu) a je možné, že se toto číslo podobá počtu karcinogenů obsažených v cigaretovém kouři." říká jeden z výzkumníků Donald Tashkin z kalifornské univerzity medicíny v Los Angeles (UCLA David Geffen School of Medicine). "Je tedy značně překvapivé, že se výsledky natolik liší od běžných kuřáků. Dokonce i u těch největších spotřebitelů konopí jsme nenašli spojitost mezi rakovinou plic a jejich objemným užíváním této látky."

dopad konopí na plíce

Věk účastníků této studie byl omezen na lidi mladší 60 let, u starších lidí totiž nebyl dostatečný počet takových, kteří užívali konopí regulérně už jako teenageři. "Většina lidí, kteří užívali konopí skrze své mládí se až teď dostávají do věku ve kterém by se dal pozorovat nástup tím způsobených rakovin."

Účastníci se skládali z celkem 611 pacientů trpících na rakovinu plic a 601 dalších trpících na rakovinu hlavy nebo krku. Tito pacienti byli poté srovnáváni s celkem 1040 dalšími lidmi z Los Angeles (netrpícími na rakovinu), podle kritérií jako je věk, pohlaví a také polohy bydliště.

Všechny subjekty byly poté dotázány na jejich míru užívání marihuany, tabáku, alkoholu a dalších drog. Mimo to se dotazník týkal i stravovacích návyků, typu zaměstnání, výskytu rakoviny plic v rodině a socioekonomického statusu.

Za ty nejtěžší kuřáky konopí se nakonec označila skupina uživatelů, kteří měli na kontě více než 22,000 jointů. Za mírně těžce pokročilé se označila skupina s 11,000 až 22,000 jointů.

Rozdílné následky cigarety a jointu

Zatímco u kuřáků běžných cigaret, jejichž míra užívání dosahuje až na dvě krabičky denně, byl zjištěn zhruba 20ti násobný nárůst risku rakoviny plic, u uživatelů konopí nebyl zjištěn nárůst žádný a to ani u skupiny těch nejtěžších uživatelů.

Jiné studie zabývající se obsahem konopného kouře zjistila, že oproti cigaretovém kouři může kouř konopný obsahovat až o 50% více látek považovaných za karcinogenní. Navíc, kuřáci konopí mají ve zvyku inhalovat kouř hlouběji do plic. Jak je tedy možné, že je u kuřáku marihuany tak mizivá šance na vývin rakoviny plic?

dopad konopí na plíce

Význam THC

Odpověď na tuto otázku není dodnes jistá, badatelé však sází na význam tetrahydrocannabinolu, tedy jednoho z psychoaktivních kanabinoidů obsažených v konopí, THC. "Studie účinků THC na buňky našeho těla totiž prokazuje proti rakovinotvorné vlastnosti THC, které je schopno naprogramovat smrt geneticky poškozených buněk, nebo odříznout jejich přísun krve." říká profesor Tashkin.

Profesor molekulární biologie z university Colorado, Robert Melamede, z těchto dat vyvozuje, že karcinogenní vlastnosti konopného kouře jsou naprosto vynulovány příznivým, proti rakovinotvorným působením THC.

Pro srovnání, hlavní účinnou látkou cigaret je nikotin-ten však prokazatelně narušuje sebeobranou funkci buněk plicního systému. Ve výsledku to vypadá, že nikotin působí naprosto opačně než THC.

 

A co si myslíte Vy, naši čtenáři? Škodí užívání léčebného konopí vašim plicím? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů!

Zdroje:

American Thoracic Society 102nd International Conference, San Diego, May 23, 2006. Donald Tashkin, MD, professor of medicine, David Geffen School of Medicine, University of California at Los Angeles. Robert Melamede, PhD, molecular biologist, University of Colorado at Colorado Springs. WebMD Medical News: “Pot Smoke: Less Carcinogenic Than Tobacco?”

Obrázky: weeddeliveryca themindunleashed  huffpost.com

 

Vydáno: 10/24/16