Srpkovitá anémie a konopí

 • Srpkovitá Anémie postihuje krevní buňky
 • Narušuje zdravý přenos kyslíku
 • Léčebné konopí zmírňuje příznaky anémie a dokáže nahradit farmaceutika

Léčba srpkovité anémie pomocí konopí

Léčebné konopí je rostlina řekněme velice všestranná a lidé tuto pryskyřičnatou bylinu již odnepaměti využívají jako léčivo na široké spektrum chorob a nemocí: od obyčejných bolestí hlavy přes úzkostlivé stavy až po závažné případy epilepsieroztroušené sklerózy či právě srpkovité anémie (SA).  

Co je to srpkovitá anémie

SA je nemoc postihující naše krevní buňky. Zdravé buňky v normálním stavu vypadají asi jako kobliha, bez díry uprostřed. Tyto kulaté organické objekty jsou velmi malé, ovšem extrémně důležité. Nesou náš genetický kód a hlavně, přenáší kyslík. Jak jistě víte, bez kyslíku člověk dlouho nevydrží a proto je pro nás zdraví krevních buněk naprosto esenciální.

Název této nemoci v podstatě sám popisuje co je jejím výsledkem: kulatě tvarované krevní buňky se postupně mění ve tvar srpu nebo půlměsíce. Tato změna tvaru pro buňky znamená mnohe složitější udržení kyslíku a také jeho přenos, což může mít v nejhorších případech fatální následky.

Mezi nejčastější příznaky srpkovité anémie patří:

 • Nedostatek červených krvinek, což vede k anémii
 • Záchvatová místa "anemických bolestí", tedy nahromadění přetížených dílků cirkulačního systému. Dochází k opuchání a zánětům, pulzování a bodavé bolesti, která poleví pouze po aplikaci léčiv nebo zrychlení krevního oběhu
 • Napuchání nohou a rukou
 • Záněty sleziny a vnitřních orgánů, které ve výsledku mohou vést k infekcím
 • Zpomalený růst a opožděná puberta
 • Problémy se zrakem
 • Zvýšená šance mrtvice

Léčba anémie konopím

Jaké jsou možnosti léčby anémie?

Momentálně je jedinou možností účinného způsobu vyléčení anémie transplantace kostní dřeně. Kromě toho mají pacienti také možnost využít všelijakých prášků proti bolesti (ať už na předpis nebo volně prodávaných), antibiotik v případě infekcí a dalších léků z nichž jsou některé stejné jako ty, které užívají lidé trpící na rakovinu nebo leukémii.

Například lék Hydroxyurea, který se používá proti formování nových srpkovitých krevních buněk. Užívání tohoto léku s sebou však nese mnoho neblahých vedlejších účinků jako je nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, tvorba boláků, motání hlavy, průjem, ztráta vlasů a v ojedinělých případech záchvaty. Navíc tento lék zvyšuje riziko infekce.

Léčba konopím

Léčebné konopí nemusí v každém případě znamenat přímo všelék, avšak užitečnost a mnohostrannost této rostliny slouží mnohým pacientům, nevyjímaje ty trpící na srpkovitou anémii. Mimo náladu povzbuzující, euforické účinky, které jistě dokážou přinést alespoň nějakou dávku radosti do života nemocných, má konopí vlastnosti protizánětlivé, působí analgeticky, dokáže navrátit chuť k jídlu a mírnit nevolnost. Tyto vlastnosti mohou pomoci pacientům dokonale nahradit farmaceutická léčiva a mírnit tak řadu příznaků bez nepříjemných, vedlejších účinků.

 

A co Vy, naši čtenáři? Myslíte, že mlže léčebné konopí pomoci i v případě srpkovité anémie? Podělte se s námi o vaše názory v sekci komentářů!

 

Zdroj: leafly.com

Obrázky: thenorthsider iwantmycbd

O čem píšeme

 • Články z kategorie Aktuální témata, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/25/16