Léčebným konopím proti migréně

  • Léčebné konopí je schopno pomoci většině lidem trpícím na migrény
  • Studie se nadále snaží pochopit mechanismus působení konopí

Lidé trpící na bolesti hlavy a migrény si pomáhali a pomáhají léčebným konopím již odnepaměti. Teprve nedávné studie však začínají chápat, jakým způsobem vlastně v tomto případě cannabis pomáhá.

V květnu tohoto roku byly zveřejněny výsledky studie univerzity farmaceutických věd v Coloradu (Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences at the University of Colorado), které poukazují na efekt inhalovaného a orálně aplikovaného konopí na pacienty trpící migrénami.

Závěry této studie jsou založeny na datech shromážděných od 121 dospělých účastníků:

  • Průměrný počet migrén v měsíci klesl z 10,4% na 4,6%.
  • 85% prohlásilo, že se průměrný počet jejich migrén v jednom měsíci výrazně snížil
  • 40% zúčastněných zaznamenalo pozitivní efekt
  • 19,8% zúčastněných označilo cannabis jako efektivní lék proti migrénám
  • 1,6% prohlásilo, že je konopí migrén naprosto zbavilo
  • 12% zúčastněných prohlásilo, že nezpozorovali žádnou změnu
  • Pouhé 2% zúčastněných prohlásilo, že se jejich celkový počet migrén zvýšil

Konopí nabolesti hlavy

Aplikace konopí inhalovanou cestou se ukázala být jako nejrychleji působící a také schopna zastavit migrénu při jejím akutním nástupu. Konopí podávané ve formě poživatin poskytovalo podle většiny dotázaných pomalejší nástup, což bylo očekáváno, ale také podle některých (zhruba 11% dozázaných), příliš silné psychoaktivní účinky.

Některé z minulých studií se tento fenomén snažily vysvětlit například pokulhávajícím endokanabinoidním systémem postiženého či aktivací CB2 receptorů(více v článku Kanabinoidy a Úvod do endokanabinoidního systému) Studie popisovaná v tomto článku sice nepomohla přímo vysvětlit mechanismus konopné pomoci v případě migrén, přidává však k rozrůstajícímu se vědeckému tělu, zabývající se užitím léčebného konopí proti migrénám.

Už jen proto, že 85% respondentů nahlásilo snížení celkové počtu jejich migrén, je budoucí výzkum vysoce relevantní a vypadá to, že dalším smysluplným krokem bude jak následné zkoumání mechanismu konopí, tak výběr správných odrůd a tím pádem kanabinoidů, způsobů aplikace a dávkování léčebného konopí.

A co Vy, naši čtenáři? Zkoušeli jste již bojovat proti migrénám pomocí léčebného konopí? Podělte se s námi o Vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů!

zdroje: thejournalofheadacheandpain europepmc leafly.com ncbi

Obrázky: ibtimes.com cannabisnow 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/26/16
(Aktualizováno: 11/13/19)