Léčebné konopí proti rakovině jater

  • Léčebné konopí se již delší dobu projevuje jako potenciální lék proti mnoha druhům rakoviny

  • Čínští vědci momentálně zkoumají účinek syntetických kanabinoidů na rakovinu jater

V průběhu posledních let stále slyšíme o nových studiích z celého světa, prokazujících terapeutické vlastnosti léčebného konopí působících na mnoho typů rakoviny, například rakoviny močového měchýře, leukémii, rakoviny prsu nebo gliomu (nitrolební nádory).

Jedním z dalších potencionálních přírůstků do této sbírky protirakovinotvorných vlastností konopí je nedávný objev výzkumníku z čínské lékařské univerzity Guangzhou, kteří předpokládají, že by mohl být léčebný cannabis výborným pomocníkem i v případě takzvaného hepatocelulárního karcinomu (HCC), nejčastějšího typu rakoviny jater.

Metodou výzkumu bylo použití syntetické kanabinoidní látky, kterou vědci aplikovali přímo na postižené buňky. Působením tohoto kanabinoidního agonisty na receptory v postižených buňkách (více například v článku "Cyklování Kanabinoidů"), došlo k výraznému zpomalení růstu rakovinotvorné tkáně. Přesněji řečeno, aplikovaná kanabinoidní látka narušila regulaci buněčného cyklu, který dopomáhal nárůstu karcinomu.

"Hepatocelulární karcinom je jedním z nejčastějších a světově nejnebezpečnějších typů rakoviny, na kterou dosud bohužel nebyl vyvinut dostatečně efektivní terapeutický postup." píší autoři studie. Otázkou však stále zůstává: Pokud se syntetické kanabinoidy projevují jako efektivní, jaké výsledky bychom mohli pozorovat při použití rostlinných fytokanabinoidů a tedy celého účinného spektra látek obsažených v přírodním konopí?

Tato studie je jen jednou z mnoha dalších, které nevyvratitelně posunují konopí na vyšší a vyšší příčky v závodu o co nejúčinnější látku proti vývinu rakoviny. Dokonce i americký národní institut pro výzkum rakoviny již potichu uznal jeho důležitou roli jako zabijáka rakovinotvorných buněk. Navíc, i americký národní federální institut pro zneužívání návykových látek (National Institute of Drug Abuse (NIDA)), uznal, že "marihuana je schopna zmenšit nebo úplně zabít určité typy rakovinotvorných buněk."

Mimochodem, NIDA je jednou z výzkumných organizací, kterým můžeme poděkovat za dlouholetou démonizaci cannabisu a nesmyslného vyvyšování jeho "potenciálu pro zneužití".

Fakt, že již i federální organizace jako je NIDA začínají uznávat lékařský potenciál cannabisu nám názorně ukazuje, jak neohroženě si léčebné konopí brázdí cestu do lékařského průmyslu a již teď je jisté, že se můžeme těšit na další budoucí pozitivní výsledky studií zabývajících se léčebným potenciálem této znamenité rostliny.

 

A co Vy, naši čtenáři? Jaký je váš názor na lékařské využití konopí? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů!

 

Zdroje: leafly.com onlinelibrary leafly.com leafly.com 

karger.com esciencecentral leafly.com cancer.org

Zboží k článku

  • Články z kategorie Studie, Konopí a rakovina mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 12/08/16