Zaštipování a prostřihávání konopí

  • Zaštipování a prostřihávání konopí

Zaštipování konopí je nemálo důležitá věc. Zastřihování nebo chcete-li zaštipování vaší kytičky, podporuje sekundární rašení a umožňuje rostlince, aby přijímala světlo, které tak lépe proniká k nevyvinutým listům. Nepodstatnou věcí může být také to, že při prostřihávání se vyrovnají případné rozdíly ve výšce rostlin (nezbytné při pěstování pod umělým osvětlením).

Když se na to podíváme z hlediska různých typů konopí, můžeme pozorovat, že některé druhy jsou přirozeně hutné, husté a bohaté, což znamená, že když nejsou zastřihovány, tak míza proudí nerušeně až do vrcholků, kde se vytváří květy plné pryskyřice.

 

Ovšem na druhou stranu, když se vám zdá, že je rostlinka až příliš vysoká a hubená na věk třeba tří týdnů, tak potřebuje zaštípnout, aby z ní vyrostla hezká bujná a listnatá kytka. Z toho vyplívá, že ve věku tří týdnů by měla mít nejméně dvě sady větví nebo čtyři shluky listů a vrchol.

Jak na zaštipování

K zaštípnutí stačí, když normálně oddělíte vrcholek hned nad místem, kde se stýkají dvě protilehlé větvičky. Aby byl řez čistý a rovný, doporučujeme použít žiletku nebo velmi ostrý nožík. Máte-li zájem, můžete vrcholek nechat zakořenit ve vodě s přídavkem nějakého kořenového aktivátoru. Jakmile se vám objeví kořeny, vrcholek zasaďte a on by měl vyrůst v novou kytku.

Budete-li nechávat vrcholek kořenit ve vodě, je nutné, abyste jej seřízli šikmo, jak je známo, měl by být vodě vystaven co největší povrch. Anebo můžete získaný materiál usušit a poslouží vám jako první odměna za práci (nelze však očekávat nijak velký účinekJ).

 

Proč je výhodné zaštipovat? 

Každý chce, aby toho měl co nejvíce. Hlavním důvodem je tedy to, že když rostlinu zastřihnete, vyrazí do více vrchů, více vrchů znamená více aktivních látek. Takže pokaždé, když odříznete vrcholek, rostlina vyrazí se dvěmi novými vrcholovými větvemi z místa pod řezem, kde se stýkají větve.

Zaštipování povzbuzuje spodní větve k rychlejšímu růstu, než normálně, kdyby rostlina nebyla zaštipována.

Zastřihávání je metoda, jak docílit více palic na jedné rostlině. Palice je vlastně vrch rostliny s květy. Takže, když během růstu odstraníte vrcholek rostliny těsně nad místem, kde vyrůstají ze stonku listy, vyrazí vám tady z tohoto místa dvě větve a na konci každé větvičky budete mít novou palici. Tyto řezy lze opakovat. Počty palic rostou geometrickou řadou. Správné košatění listoví zajišťuje průběžné zaštipování listů.

Kdy se do toho pustit

Špičky rostlin je nejlepší zaštipovat ve chvíli, kdy má rostlina pod špičkou nasazená alespoň 2 patra. První termín zaštipování je možný u rostlin starých 3-6 týdnů, kdy se odstřihuje vršek rostliny těsně nad jedním trsem listů. U hlavního stonku to funguje tak, že necháváme vždy 4-5 kolének pod řezem.

 

Tip: Sříhejte brzo ráno, když je rostlina odpočatá. Pozor na spálení konců první den po zastřižení. 

 

Správná péče zaštipování nebo zastřihováním zajistí optimální košatění a růst listů. Každá rostlina obvykle disponuje pro prvním prořezání alespoň šesti větvičkami. K prostřihávání již nepřistupujeme v období těsně před květem či v květu. (viz květová fáze v průvodci pěstováním)

Varování: Pozor na nadprůměrné zaštipování!

Proč prostříhávat hustou rostlinu? 

Při prostříhávání dosáhnete lepšího prosvětlení rostlin a také lepšího průchodu vzduchu kolem listů. Tím se tedy snižuje riziko výskytu plísní. právě plísně patří k nejčastějším zabijákům rostlin u začátečníků.

Posklizňové práce poté probíhají jednodušeji a rychleji. Při zaštipování vršků často totiž dochází k tomu, že větvičky ve spodní části vám začnou rašit rychleji. Což znamená, že se jim nedostává dostatek světla, tak se odříznou, aby neubíraly energii vrchním větvičkám. Takže to, co by vyrostlo na spodních větvičkách, se tak přesune do vrchů a tím získáme hutnější a větší palice.  (viz o prořezávání v průvodci pěstováním)

Zboží k článku