Degradace a skladování Léčebného Konopí

  • Správné skladování léčebného konopí na předpis je velmi důležité pro zachování léčebných vlastností a čerstvosti vašich bylin. 

 

Konopí má, stejně jako všechny ostatní plodiny, omezenou trvanlivost. Nevyhnutelně nastane chvíle, kdy vaší vysoce ceněné zásobě čerstvých bylin vyprší trvanlivost a po ovoci vonící, zářivě zelené palice ztratí své pronikavé aroma i sytě zelený odstín. Navíc, s postupem času vaše palice ztratí všechnu svoji mokrost a  nadýchanost a zůstane pouze vyschlý, křupavý a celkově neuspokojivý produkt. Takový už je proces degradace a vaše konopí hraje podle stejných pravidel jako ostatní plodiny.

Naštěstí jsou však faktory ovlivňující degradaci konopných květů snadno pochopitelné a jednoduše kontrolovatelné. 

Čerstvost po sklizni

Jakmile je rostlina sklizena a přestane přijímat živiny ze svého kořenového systému, kanabinoidní biosyntetické cesty jsou narušeny a započne tak proces degradace. Při tomto procesu se kanabinoidy a terpeny rozpadají na jiné látky a následně tak mění své psychoaktivní vlastnosti. Například, vyšší teploty mají schopnost takzvaně dekarboxylovat THCA na psychoaktivní THC a s postupem času může teplota a světlo degradovat THC na CBN. (Více v článku "Léčebné kanabinoidy 2:CBN")

Pokud je konopí správně sklizeno, usušeno a uloženo do finálních nádob, nastane v určité chvíli období optimální svěžesti a připravenosti produktu, které může být prodlouženo pouze opatrným kontrolováním teploty, relativní vlhkosti, UV záření a množstvím kyslíku v okolí.

Vliv teploty na degradaci konopí

Teplota může ovlivnit degradaci konopí hned několika způsoby. Ideální teplota pro skladování léčebného konopí na předpis by neměla přesahovat 21 °C. Teploty vyšší než 21 stupňů vytvoří prostředí přispívající k růstu bakterií a plísní ve vašich palicích. Navíc, nestálé monoterpeny začínají polymerizovat již při překvapivě malém nárůstu teploty, což může ovlivnit vůni a chuť vašich květů. Dále, při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám se začnou kanabinoidy dekarboxylovat a/nebo degradovat. THCA nejprve ztratí své karboxylové kyseliny a změní se tak na THC, které může eventuelně skrze dlouhodobé vystavení zvýšeným teplotám degradovat na CBN.

Naopak, při skladování konopí například v mrazáku mohou příliš nízké teploty zvýšit relativní vlhkost v okolí do takové míry, kdy dochází k vytlačení vlhkosti z palic na povrch a k následnému zničení trichomů.

Skladování konopí v zavařovacích nádobách

Vliv vlhkosti na degradaci konopí

Relativní vlhkost sama o sobě může ovlivnit degradaci konopí zvýšením vlhkosti uvnitř palic. Během sušící a finální uskladňovací fáze dochází ve sklizeném konopí k rapidnímu zpomalení přenosu tekutin. Zvýšená vlhkost v palicích zabraňuje proudění vzduchu, čímž se zvyšuje riziko výskytu plísně a čpavého zápachu. Na druhou stranu, příliš nízká vlhkost urychlí degradaci vysušením listů i palic, které pak budou křehké a drolivé.

Optimálně by se mělo konopí skladovat v relativní vlhkosti od 59% - 63% aby se zabránilo degradaci v obou směrech.

Vliv UV záření a oxidace na degradaci konopí

Teplota a vlhkost mají na degradaci konopí značný vliv, nejvíce škody za nejkratší čas však dokáže napáchat UV záření a kyslík. UV paprsky rapidně rozkládají organický materiál a způsobují tak rozpad a degradaci kanabinoidů. Tento proces lze zpomalit jedině ochranou květů před světlem.

Kontakt kanabinoidů s kyslíkem může také rapidně urychlit degradaci. Ve vysoce okysličeném prostředí se THC rychleji mění na CBN, proto je při skladování konopných květů důležité kontrolovat nejen relativní vlhkost, ale i úroveň kyslíku v okolí.

Závěr

Teplota, relativní vlhkost, UV záření a kyslík jsou čtyři hlavní faktory ovlivňující degradaci konopí. Kontrola těchto proměnných a udržování jejich správných hodnot znamená omezení procesů, které způsobují degradaci rostlinného materiálu, kanabinoidů a terpenoidů. Zachováním správných hodnot tak můžeme výrazně prodloužit trvanlivost našeho uskladněného konopí.

Degradace kanabinoidů je však nevyhnutelná a vaše konopí jednoho dne jednoduše ztratí svoji původní účinnost, aroma i chuť. Nejlepším způsobem, jak bojovat s těmito přírodními procesy, je skladovat konopí v kontrolovaném prostředí. Vaše čerstvé květy konopí si tak udrží jak svoji svěžest, tak své léčebné účinky.  

 

A co vy, naši čtenáři? Jak skladujete vaše léčebné konopí? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů! 

Obrázky: d3atagt0rnqk7 .weedist.com

Zboží k článku

  • Články z kategorie Pěstování, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 12/21/16