Předávkování "Marihuanou"

  • Předávkování konopím je možné, to však neznamená, že je pro lidské tělo konopí nějakým způsobem nebezpečné

V první řadě si připomeňme, že počet úmrtí na předávkování léčebným konopím v celé zaznamenané historii je nulový.

Co se problematiky konopí týče, tento fakt je jeden z nejznámějších a také nejčastěji zmiňovaných. Je to však vůbec pravda? Pokud ano, proč?

Pravdou je, že cannabis sám o sobě není schopen lidské tělo zabít. Pro ujasnění je však třeba podotknout, že je možné se "předávkovat" ve smyslu nadměrné spotřeby. I ti nejzkušenější z nejzkušenějších uživatelů se v jistém bodě docela určitě dostali do situace, kterou tak úplně nečekali. Zapomněli jste se zeptat, jak že jsou ty muffiny vlastně silné a teď toho litujete?

Cítíte se nepříjemně, mizerně, nebo dokonce na umření? Nebojte se, neumřete. Zachovejte klid, to přejde. Ponaučení pro příště.

 

Není předávkování jako předávkování

Cannabis působí na lidské tělo a mysl zcela odlišným způsobem než například alkohol či opiáty, u kterých může předávkování v mnoha případech skončit i smrtí.

Každý z nás již jistě slyšel onu nešťastnou frázi "smrt na předávkování". Pokud je příčinou předávkování užití opiátů jako je například fentanyl, oxycontin nebo heroin, vede ke smrti člověka určitý mechanismus. Profesor anesteziologie z Oxfordské Univerzity vyzdvihuje následující fakt: "hlavní příčinou smrti u narkomanů je selhání dýchací soustavy.". Jinými slovy, při předávkování opiáty člověk upadá do bezvědomí a tělo "zapomene" dýchat.

Generátor dýchacího rytmu savců se nachází hluboko v prodloužené míše, v místě zvaném pre-Bötzingerův komplex. Opiáty jsou schopny nejen potlačit bolest a přinést pocit úlevy a potěšení, znatelně také narušují funkci pre-Bötzingerova komplexu, což vede k pomalému a nepravidelnému dýchaní. V případě předávkování se potom dýchací centrum zastaví úplně a člověk tak umírá na nedostatek kyslíku.

Opiátové receptory se nachází na různých místech mozku, včetně pre-Botzingerova komplexu. Právě působení opiátů na tuto kritickou oblast v prodloužené míše je hlavním důvodem, proč může být předávkování opiáty smrtelné.

V některých případech mohou opiáty utlumit i části mozku zodpovědné za regulaci krevního oběhu a srdečního tepu, což vede k poklesu krevního tlaku a následné až k možné zástavě srdce. Alkohol začíná být nebezpečný ve chvíli, kdy ho naše játra již nejsou schopny odbourávat a nadměrné množství alkoholu v krvi pak začne působit anesteticky na stejné části mozku jako opiáty,čímž opět dochází k zástavě srdce nebo udušení.

Endokanabinoidní systém

Kanabinoidy působí na jiný druh receptorů, které nejsou koncentrované v oblasti zodpovědné za regulaci dýchaní a krevního oběhu. Tím pádem nemají stejné účinky jako alkohol nebo opiáty.

Kanabinoidní receptory se nejčastěji vyskytují v bazální ganglii, hipokampu a mozečku, tedy části mozku zodpovědné za kontrolu kognitivních funkcí a pohybu. Nepatrné množství těchto receptorů se také nachází v oblastech prodloužené míchy, například v již zmíněném pre-Botzingerově komplexu. Nejrozšířenější CB1 receptory se nachází v mnoha částech mozku.

Studie z roku 1990 o kanabinoidních receptorech provedená americkým Státním zdravotním ústavem ukazuje, že: „Počet kanabinoidních receptorů v prodloužené míše, která je zodpovědná za řízení dýchaní a krevního oběhu, je natolik nepatrný, že i extrémně vysoké dávky THC nejsou schopny narušit správný chod této nervové oblasti.“

Pro shrnutí: předávkování alkoholem nebo opiáty může způsobit selhání dýchacího a krevního centra, které se nachází v prodloužené míše. Cannabis však oblasti spodní míchy takovýmto způsobem nedokáže ovlivnit. Jak jsme již zmínili na začátku, léčebné konopí je možné užívat nadměrně. Předávkovat se však konopím natolik, aby to ohrozilo váš život, je prakticky nemožné.

Pokud vás i po přečtení tohoto článku někdy přepadnou obavy z předávkování konopím, vzpomeňte si na následující, vědecky prokázaný fakt:

"Pokud by jste se chtěli předávkovat konopím, museli by jste vykouřit zhruba 700 kilogramů konopí za 15 minut"

Zdroje: 

Herkenham M, Lynn AB, Little MD, et al. Cannabinoid receptor localization in brain. Proc Natl Acad Sci USA. 1990;87(5):1932-6.

Le merrer J, Becker JA, Befort K, Kieffer BL. Reward processing by the opioid system in the brain. Physiol Rev. 2009;89(4):1379-412.

Pattinson KT. Opioids and the control of respiration. Br J Anaesth. 2008;100(6):747-58.

Obrázky: zenpype.com stopsmoking 

 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 01/09/17