Konopí a Sport aneb "Běžcovo Opojení"

  • Vyplavení endorfinů je zastaralý koncept, důležitější funkci mají endokanabinoidy
  • Anandamid, neboli endogenní dvojče THC, hraje v mechanismu "běžcova opojení" ústřední roli

Pokud jste někdy byli, nebo stále jste nadšencem pro běh, posilování či sport celkově, docela určitě znáte ten blažený pocit, který se dostaví po kvalitním, dobře vykonaném workoutu. Popularizovaným pojmem pro tento fenomén je takzvané "běžcovo opojení", "běžecká nirvána" nebo anglicky "runner's high". O co se však vlastně jedná?

Ve vědecké literatuře je senzace "běžcova opojení" charakterizována jako "pocit čistého štěstí, uvědomění, propojení s přírodou a sama sebou, vnitřní harmonie, neomezené energie a snížení jakýchkoli pocitů bolesti".

Jedna z vědeckých hypotéz tento fenomén vysvětluje jako neurobiologický mechanismus odměny, který následuje po průměrné a zejména intenzivní aerobické námaze. Logicky si můžeme představit, že se tento mechanismus lidského těla vyvinul jako evoluční pomůcka, která nás nutí vstát z gauče (nebo vylézt z jeskyně) a začít dělat něco co nám pomáhá jak fyzicky, tak psychicky.

Zajímavostí přitom je specificky lidská dlouhodobá výdrž, která je v celém zvířecím království docela unikátní. Například v přednášce "Proč člověk běhá: biologie lidské evoluce a maratonský běh" (Why Humans Run: The Biology and Evolution of Marathon Running) profesor antropologie z univerzity Harvard, Daniel Lieberman popisuje následující: "Jako antické bytosti bez drápů, bez srsti a celkově beze zbraní jsme se museli spoléhat na naši schopnost vytrvalosti jako na hlavní eso v rukávu proti silnější, rychlejší a celkově mnohem nebezpečnější zvěři, před kterou jsme museli pro přežití jak unikat, tak ji lovit."

Nejenže nám tedy senzace "běžcova opojení" poskytuje motivaci ke cvičení, pomáhá nám hlavně vyvinout schopnost udržet intenzivní aerobickou zátěž skrze delší časové periody. Fakt, že naše tělo vyvinulo tento mechanismus odměny dává smyl i proto, že intenzivní aerobická aktivita s sebou nese vyšší riziko úrazu a spotřebovává mnohem více energie než umírněná aktivita.

Endorfiny stranou, nastupují kanabinoidy

Pamatujete si ještě celý ten povyk okolo běhání a uvolňování endorfinů? Vědcům se s notnou dávkou pomoci od médií podařilo rozsáhle zpopularizovat tento koncept fyzické námahy a následného vyloučení endorfinů, které mělo mít za následek pocit oblouznění podobný pocitu při požití omamných látek, zejména potom opiátů. Pravdou je, že endorfiny jsou vnitřně vytvářené opiáty lidského těla.

(Termín "endorfin" pochází z kombinací slov "endo" - což znamená "vnitřní", tedy "uvnitř těla", - a "morfin", který pochopitelně odkazuje na opiáty.)

Vědci již na výzkum tohoto fenoménu vynaložili enormní úsilí. V jedné ze studií prováděné na myších se dokonce prokázalo, že některé z myších subjektů se stali natolik závislé na běhání, že upřednostňovali fyzickou námahu před vším jiným. Některé se potom překvapivě i uběhali až do úplného vyčerpání a umřely. Tento výsledek dovedl vědce až k hypotézám o návykovosti běhání a srovnávání její míry s návykem na morfin. Tyto hypotézy se však nepodařilo dostatečným způsobem podložit, což vědce dovedlo až k průzkumu další možné spojitosti: kanabinoidům a endokanabinoidnímu systému.

Léčebné konopí a běh

Následného výzkumu se chopili badatelé z katedry antropologie na Arizonské univerzitě (University of Arizona’s School of Anthropology). V této studii byly jako subjekty použity fretky, lidé a psi. Startovní hypotézou vědců byl předpoklad intenzivní aerobické zátěže jako spouštěče neurotransmiterů spojených s endokanabinoidním systémem. Konkrétně se potom vědci soustředili na "magickou molekulu" anandamid, což je kanabinoid často popisován jako "molekula štěstí".

Název anandamid vychází ze sanskritu (původní posvátný jazyk buddhismu a hinduismu), kde "ananda" znamená "radost, blaho nebo štěstí" - je to mimetické dvojče Δ9-tetrahydrocannabinolu, neboli THC. Anandamid, stejně jako THC, funguje jako spouštěč receptorů CB1 a CB2, které jsou zodpovědné za pocity fyzických a psychických odměn, tedy pocitů štěstí a euforie.

Vědci navázali na předchozí studii prováděné na myších, kterým byla podána speciální látka rimonabant, způsobující inhibici kanabinoidních receptorů - myši, kterým byla tato droga aplikována přestaly mít zájem o běh. Tato studie byla hlavním podnětem pro výzkum spojitosti aerobní zátěže a endokanabinoidního systému. Vědci tedy "rekrutovali" psi, fretky a osoby s průměrně dobrou kondičkou.

K otestování své hypotézy vědci porovnali krevní hladiny psů a lidí (kurzovní savci) s hladinami fretek (nekurzovní savci) po 30 minutové aerobní zátěži. Výsledkem bylo, jak badatelé předpokládali, zvýšení hladin anandamidu u lidí a psů. U fretek, jakožto u savců nevybavených pro běh na dlouhé tratě, se hladiny anandamidu nijak nezměnily. Největší navýšení hladiny anandamidu se pochopitelně projevilo u lidí.

Co si tedy z této studie můžeme vyvodit? Pokud chcete zvýšit vlastní hladinu anandamidu v krvi a podpořit tak vlastní pocit blahobytu, musíte se začít hýbat. Dále, intenzivní pohyb je v tomto případě mnohem účinnější, než pohyb mírný.

Spekuluje se také o účinnosti takzvaných HIIE workoutů (high-intensity intermittent exercise), známých také jako "tabata trénink". Tento typ workoutů nabyl v posledních letech na popularitě zejména protože HIIE trénink zabírá málo času, ale zato dokáže velmi účinně "nakopnout" metabolismus a tím pádem i spalování tuků více než delší cvičení. Zda-li tento typ cvičení podporuje nárůst hladiny anandamidu stejně jako dlouhodobější aerobní zátěž je však stále otázkou.

sport a běh a marihuana

"Běžcovo opojení" v akci

Dovolme si vám představit pana Matt Hooka, maratonového běžce, autora blogu "Running on Reefer" a člena organizace "420 Games". Těžko uvěřit, že ještě před 15 lety byl tento muž morbidně obézní, závislý na opiátech a bojoval s depresí. Probuzením pro něj byla téměř smrtelná, automobilová nehoda. "Když se ocitnete na hranici života a smrti, má to na vás hluboký vliv," říká Hook.

Po této nehodě se Matt vydal na náročnou cestu k rehabilitaci. Jeho cílem přitom bylo nejen vzpamatovat se z téměř smrtelné nehody, chtěl i kompletně transformovat svoji fyzickou postavu a zdravotní stav. Téměř jako požehnání od matky přírody Matt objevil cannabis a zjistil, že běh na dlouho trať v kombinaci s léčebným konopím by mohlo být klíčem k uzdravení a fyzické transformaci.

Matt začal na své proměně pracovat způsobem, který sám nazývá "anandamidový axiom". Rozhodl se nespoléhat na předepsané prášky proti bolesti a místo toho začal provozovat běh na dlouho trať v kombinaci s léčebným konopím. "Postupem času jsem se dostal až do fáze, kdy jsem běhal snad i víc než Forrest Gump." V té době ještě Matt netušil, že mezi běháním na dlouho trať a aktivací endokanabinoidního systému je silná spojitost. "Běžcovo opojení" ho však dostatečně motivovalo k tomu aby nepřestával.

Nejenže byl Matt schopen shodit více než 60 kilo tělesné váhy, zbavil se také své silné závislosti na opiátech. "Po mé první nehodě, kterou jsem prodělal ve svých 19 letech, jsem si vypěstoval silnou závislost na opiátech, se kterou jsem bojoval celých 8 let," vzpomíná Matt. "Nakonec jsem si sáhl skoro na dno a málem skončil ve vězení. To pro mě bylo velkým uvědoměním. Začal jsem provozovat aktivní životní styl a postupně jsem se díky cannabisu zbavil všech léků, které jsem do té doby bral".

Mechanismus odměny...opravdu?

Z evolučního úhlu pohledu je velice lákavé vysvětlit funkci "běžcova opojení" jako odměnu za poctivý trénink. Profesor Guillermo Moreno z univerzity Irvine v Kalifornii a výzkumník z laboratoře Piomelli Lab (Piomelli Lab at the University of California, Irvine’s School of Medicine), kterému dnešní vědecká komunita vděčí za většinu pokroků v oblasti pochopení anandamidových neurotransmiterů, však popisuje následující: "Anandamid indukuje takzvanou vasorelaxaci (snižuje cévní tlak), což je nejspíše homeostatická odpověď organismu na předchozí, intenzivní kardiovaskulární zátěž".

Ať už je však evoluční funkce "běžcova opojení" jakákoli, pro atlety jako je Matt Hook a mnoho dalších je tento mechanismus skvělým způsobem, jak si přírodně zlepšit náladu a zůstat tak motivován pro další trénink a život celkově.

A co Vy, naši čtenáři? Zažili jste už někdy pocit "běžcova opojení? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů!

 

 

 

 

 

 

Zdroje: leafly.com ncbi.nlm.nih.gov bjsm harvard.edu ncbi.nlm.nih 

scientificamerican ncbi.nlm ncbi ncbi.nlm 420games runningonreefer

Obrázky: podiatrytoday nutricisedr.com cliparts

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 01/13/17