Samec nebo samice konopí

 • Samec nebo samice konopí
 • Ukážeme si jak poznat pohlaví u konopí
 • K čemu se hodí samičí rostliny a kdy vyhodit samčí rostlinu
 • Co jsou hermafroditi a jak je poznat

Pohlaví konopí je dědičným znakem. Konopí je diploidní organismus, to znamená, že má dva typy chromozomů. Ty nám určují zda půjde o samici (marihuana) nebo o samce (pyl). 

Trocha genetiky konopí

Samci se rodí z chromozomů XY a samičky, které vytváří palice plné plyskyřice a THC pak zase z chromozomů XX. Podíl chromozomů jde u semen měnit a tak lze ovlivnit jaké pohlaví bude mít výsledná rostlina. V samičím semínku je pouze typ chromozomu X, zatímco v samčím pylu je buď X nebo Y.

Samčí rostliny 

Samčí rostlina kvete obvykle o jeden až čtyři týdny dříve než samičí. Květy se vyvíjejí postupně v krátkém časovém intervalu během jednoho až dvou týdnů, nikoli však najednou! 

Většina květů roste docela blízko vrcholků rostlin. Nezralé květy bývají uzavřené, obvykle tvoří těsný trs květenství, který je často nazelenalý. Hlavní částí je pět kališních lístků, kde se ukrývá pohlavní ústrojí. Při dozrání se tyto lístky rozevřou a uvolní tak převislé prašníky praskající vrcholovou štěrbinou. Uvnitř se vyvíjí pyl, který se poté uvolňuje do větru. Není vůbec nutná pomoc hmyzu. Uvolnění pylu je většinou posledním projevem života samčí rostliny. Pro pěstitele je to často devastující, protože samčí rostlina opylí samičí a ta mění účinné látky v semena. Pyl ze samčích rostlin může letět i několik kilometrů, pozor tak v místech kde pěstuje konopí více lidí!

Samčí rostliny bývají vyšší, zato méně větvené a chudé.

pohlaví rostliny - samec a samice konopí

Jak moznat samičí rostlinu od samce


Samičí rostlina může vitálně vyvíjet květy deset dnů až osm týdnů od přepnutí na květ. Přepnutí na květ u samonakvétacích druhů probíhá automaticky po zhruba 21 dnech od výsevu, u ne-samonakvétacích semen (běžná fotoperioda) pak v době podzimní rovnodennosti.U samice závisí doba květu hodně na odrůdě, množství hnojiva a době výsevuSamička v květu obvykle neroste do výšky, spíše roste do šířky. Protože neroste do výšky nepotřebuje/musí se omezit příděl Dusíku, a naopak potřebuje více Fosforu, které je v hnojivech na květ.Vrchy hlavního stonku a životaschopných větví mohou být hustě obaleny trsy květů. Takové části přezdíváme „palice“. Palice bývají dlouhé až 60 cm a silné i 10 cm.

V úžlabí listu a na koncích výhonku mají svazky stopkatých květů se srostlým okvětím (viz levá část obrázku dole).Známky samice

Samičí květ se skládá ze dvou vztyčených blizen, které mohou mít bíle nebo krémové, občas načervenalé barvy. Vyrůstají z tak zvaného květového listenu, ve kterém se ukrývá jedno vajíčko. Tento listen může být svrchu porostlý žláznatými chlupy, vylučujícími pryskyřici s THC. Po opylení se vyvíjí jediné semeno.

Takzvaná nažka (semenec) je asi 2-5 mm dlouhá a 2-4 mm široká s povrchem bělavým, šedým, nebo černým, často s mozaikovitou kresbou. Nažka se postupně zvětšuje, nakonec praskne pod tlakem rozpínajícího se dozrálého semínka (dojde-li k opylení samcem a přeměně na semínka) .

 

Semínka jsou špatný signál

Jakákoli tvorba semen je ale mezi pěstiteli negativní známkou, semena se tvoří na úkor obsažených látek a znamená to, že samičí rostlina přišla do ontaktu se samčím pylem. Pokud k tvorbě semen dojde a nejde o semena z rostliny z femizovaných semen (už to začíná být komplikované :) ), můžete semena uchovat pro další výsev, mohou být kvalitní. Dodoručujeme uchováat v suchu a kontantní teplotě. Více o skladování semen

Samotná semena neobsahují žádné účinné látky.

Kdy poznáme pohlaví u konopí?

Ve stadiu raného vegetativního vývoje, v růstové fázi je rozeznání prakticky nemožné. Avšak samička rozvíjí spíš větve, kdežto samci jsou vyšší a rostlina je řídká. Už to může být signál.Ve střední fázi (asi druhý a čtvrtý týden) růstu jde rozeznat stále těžce, pokud nejde o samonakvétací druh. Při menší nabyté zkušenosti to však jde. V této fázi samičí květ připomíná spíše list a je bez stopky (drobné úzké lístky, vlásky na stonku, v místě, kde se rostlina větví). Základy samičího pohlaví jde pozorovat okem. Mají kolem 1cm. 

Samčí květ je na tenké stopce a „pupen“ je symetrický. Většinou v tomto stádiu zůstane a do vlastního květu se nevyvine.

Pozor ale! To, že se na kytce objeví v tomto stádiu samičí květ, neznamená, že je kytka samičího pohlaví. Zkontrolujte celou rostlinu, může jít o třetí pohlaví - hermafrodita!. Hermafrodit vzniká někdy, pokud rostlina zažije nějaký šok a může být příznakem i nekvalitních semen. (více článek jak poznat hermafrodita).V pozdních fázích jsou pohlavní znaky už plně viditelné, viz obrázek vlevo. Je potřeba hlídat pouze samce a případné uvolnění pylu. Pyl se hodí pouze, pokud konopí šlechtíte nebo pěstujete především na semeno.

V období cca dva týdny před květem nebo i v květu pohlaví lze rozlišit podle místa na stonku mezi listy. U samiček je jasná pevnost růstu. Každý list roste těsněji k poslednímu, takže vrchol je ukryt pod shlukem litů. U samců je typický volnější, řidší vzhled rostliny – první projev samčího pohlaví. Obrázek samce a samice také v návodu jak pěstovat zde

Základní pohlavní znaky v kostce

znaky samice

 • tvorba marihuany, více léčivých látek
 • větší podíl hmotnosti, hustší rostlina
 • množství "palic"
 • vyšší kvalita i kvantita látek

znaky samce

 • tvorba pylu
 • nižší úroda
 • hubená vyšší rostlina

Tvorba marihuany

Marihuana je tvořena převážně palicemi ze samičích květů, které nebyly opyleny samcem. Marihuanu tvoří všechny druhy konopí. Odrůdy indického konopí nejvíc, ale i setého konopí ovšem méně. Liší se ale podíl konkrétních kanabioidů a jejich účinek. Malé procento tvoří taky odrůda rumištního konopí, kterou šlechtitelé kombinují s předešlými odrůdami k dosažení samokvetoucího konopí.

Možnosti pěstování

Jak už bylo zmíněno, cílovému pohlaví jde už dnes jít naproti. 

Feminizovaná semínka

Feminizované semena jsou s 99% zárukou samičí rostliny. Podíl se liší výrobce od výrobce, u kvalitních semen by se to ale stávat němělo.

Feminizovaná semena jsou pro většinu pěstitelů výraznou úsporu nákladů i času. Není totiž zapotřebí rozlišovat pohlaví, nevystavují se taky možnosti opylení. Pěstování je tím pádem jednodušší. Mají ale jednu nevýhodu, feminizovaná semínka jsou výhradně jednorázové!

Jak feminizované semena vznikají? 

Semena vznikají opylením samičích květů pylem samčím. Bohužel nikdy není jisté, zda se v semínku objeví chromozom Y, či nikoli (vznik oplodnění viz. začátek článku). Nemůžeme tedy vědět, zda rostlina bude samec nebo samice. Ovšem samičí kytky obsahují pouze chromozomy X. Pokud tedy získáme pyl, který má pouze chromozomy X a oplodníme s ním samičku, dostaneme feminizované semena. Tento pyl už můžeme získat ze samičích rostlin, které donutíme tvořit samčí pohlavní orgány.

Feminizace je ovšem dlouhý a složitý proces. Kvatliní semínka tohoto druhu koupíte pouze od dobrých semenných bank.

Pozor! Feminizovaná semena nelze použít pro mateční rostliny. Tyto semena vznikly mutací a při klonování je zvýšené riziko hermafroditů. 

Klasické semínka bez feminizace jsou tzv. regulérní nebo standardizované. Jsou vhodnější na šlechtění i další tvorbu semen.

Poznejte pohlaví už v zárodku

vlevo: samičí (ona)vpravo: samčí (on)

samičí rostlina vlevo, samčí vpravo

Tip: Vyzkoušej průvodce pěstováním

Postupný návod na pěstování venku v květináči.
Řekneme ti vše podstatné, tehdy, když to budeš potřebovat. Zadej svůj email, pošleme ti pouze obsah průvodce. Pokud budeš chtít průvodce vyzkoušet, najdeš v něm i odkaz jak pokračovat dál a co budeš k pěstování potřebovat.

 • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.