Konopím proti Chronické Bolesti

  • Syntetické opiáty mohou být pro uživatele toxické a hrozí předávkování
  • Léčebným konopím na předpis se není možné předávkovat 
  • Cannabis působí proti chronické bolesti kvalitně a bezpečně

Chronická bolest může být neuvěřitelně vysilující. Většině lidí, kteří chronickou bolestí trpí, značně omezuje život, ovlivňuje jejich náladu a snižuje tak jejich celkový pocit blahobytu. Bohužel, účinnost mnoha moderních léčebných metod proti chronické bolest je pouze relativní. Navíc, běžně předepisované léky, jako jsou například opiáty, jsou vysoce návykové a potencionálně toxické. Není tedy divu, že čím dál více lidí trpících na chronickou bolest se obrací na alternativu ve formě léčebného konopí.

Mnoho lidí věří, že léčebné konopí je účinným lékem na chronickou bolest, co na to ale říká věda? Je opravdu léčebné konopí účinnější a bezpečnější než ostatní léky? Léčebné účinky konopí a léků na bázi kanabinoidů jsou nejdůkladněji prozkoumané právě v oblasti chronické bolesti. Chronická bolest však není jednoduchá záležitost a může mít různé příčiny - může být nociceptivní nebo neuropatická. Nociceptivní bolest vzniká podrážděním nociceptorů ve zdravé tkáni například poškozením tkáně nebo zánětem. Neuropatickou bolest zase způsobují poškození nebo poruchy nervového systému.

Účinky léčebného konopí na chronickou bolest

V rozsáhlé systematické revizi 28 studií provedené na Harvardově univerzitě zabývající se účinností exo-kanabinoidů (kanabinoidy syntetického nebo rostlinného původu) pro léčbu různých typů bolestí nebo zdravotních potíží autoři dospěli k následujícímu závěru: “Funkční aplikace léčebného konopí pro léčbu spasticity (zvýšené svalové napětí způsobené roztroušenou sklerózou) nebo chronických a neuropatických bolestí je podepřena řadou vysoce kvalitních důkazů.”

Studie zabývající se chronickou a neuropatickou bolestí vypozorovala výrazné zlepšení symptomů právě u pacientů, kteří užívali cannabis. Dále, ve většině studií se zkoumaly účinky syntetických kanabinoidů, avšak u tří studií zabývajících se neuropatickou bolestí vědci zkoumali metodu aplikace cannabisu kouřením přírodního konopí a u dalších dvou sprejem pod jazyk.

THC a CBD jsou dobře známé pro své analgetické účinky, obzvláště pokud jsou tyto kanabinoidy aplikovány společně a mohou tak působit plným, synergickým efektem. Dr. Donald Abrams, profesor a vedoucí lékař hematologie a onkologie v Obecné nemocnici v San Franciscu, který podporuje užívání léčebného konopí na léčbu chronické bolesti, říká:

“Vypadá to, že konopí je oproti opiátům mnohem bezpečnější volbou léčby. Pokud však již pacient opiáty užívá, neměl by v žádném případě měnit svůj léčebný plán bez konzultace se svým lékařem.“

Marihuana na bolesti

 

"Marihuana" X Opiáty

"Opiátová epidemie" obzvláště těžce postihla Severní Ameriku. Od roku 1999 vzrostl počet vydaných receptů na opiáty o 400% a s tím se i drasticky navýšil počet úmrtí způsobený předávkováním. Dnes na předávkování opiáty na lékařský předpis umírá přibližně 40 lidí denně. Smutné je, že mnoho lidí navíc z ekonomických důvodů přechází časem na heroin, jelikož je levnější, dostupnější a silnější než opiáty z lékárny.

Právě cannabis by mohl být součástí řešení této "opiátové epidemie". Objevuje se stále více studií, které nám ukazují, že pro pacienty trpící chronickou bolestí je léčebné konopí efektivní volbou léčby - mohou tak omezit příjem opiátů nebo je časem i úplně vyřadit.

Nedávná studie z Michiganské univerzity z roku 2016 publikovaná v deníku Journal of Pain ukazuje, že léčebné konopí dokáže:

  • snížit vedlejší účinky jiných léčiv
  • zlepšit kvalitu života pacientů
  • snížit spotřebu opiátů průměrně o 64%

Dr. Daniel Clauw, profesor anesteziologie na University of Michigan MedicalSchool  a jeden z badatelů podílejících se na výše zmíněné studii řekl:

“Zjistili jsme, že čím větší dávky opiátů pacienti užívají, tím je vyšší riziko smrtelného předávkování. Data ze studie ukazují, že po zahájení léčby konopím je pokles užívání opiátů natolik významný, že přímo snižuje riziko předávkování u pacienta.“

Jedním z mnoha pozitivních příběhů je příběh Kevina Amelinga, pacienta trpícího chronickou bolestí, který dnes pracuje pro IMPACT Network, coloradskou neziskovou organizaci zabývající se výzkumem léčebného konopí. Ameling pevně věří, že ho léčebné konopí zachránilo před celoživotní závislostí na opiátech. V roce 2007 utrpěl při pádu vážná poranění a doktoři mu předepsali mix léků, který zahrnoval Oxycontin, Tramadol, Clonazepam a Lexapro. Jeho chronická bolest byla tak vážná, že musel postupně zvyšovat dávky Oxycontinu aby se s ní vypořádal, avšak účinek Oxycontinu s postupem času slábl.

Jelikož je Kevin občanem Colorada, rozhodl se v roce 2013 vyzkoušet léčebné konopí. Tvrdí, že výsledků dosáhl skoro okamžitě a mohl si dovolit výrazně snížit svou spotřebu předepsaných léčiv. Spotřebu Oxycontinu snížil o polovinu, zatímco ostatní léky vysadil skoro úplně.

“Vyjádřit slovy jak moc mi léčebné konopí změnilo život je velice složité. Měl jsem stále větší strach ze zvýšeného příjmu předepsaných léků, které mohou být vysoce návykové a ve vyšších dávkách i toxické. Díky léčebnému konopí jsem znatelně snížil spotřebu léků a jsem schopný i úplně vysadit Oxycontin bez výrazných vedlejších účinků. To pro mě bylo předtím zhola nemožné.“

Drogy proti bolesti

Léčba bolesti konopím aneb pokus omyl

Ameling dodal že:“Každý na konopí reaguje jinak. Zjistil jsem, že kouření marihuany mé symptomy spíše zhoršuje, avšak malá dávka konopných poživatin pro mě funguje perfektně.“

O tom, že chemické složení vámi vybrané odrůdy a způsob její aplikace bude mít vliv na konečný efekt není pochyb. Než naleznete odrůdu, dávkování a způsob aplikace, která je pro vás účinná a vyhovující, bude potřeba trochu zaexperimentovat. Pokud momentálně užíváte opiáty, je ve vašem nejlepším zájmu se důkladně poradit s vaším lékařem, než jakkoli změníte váš léčebný plán.

Na závěr si vyslechněte radu doktora Michaela Harta, hlavního lékaře v kanadské společnosti Marihuana for Trauma: “Jestliže zvažujete použití léčebného konopí na chronickou bolest, pamatujte na rčení ‘méně je více‘, které je v tomhle případě trefné. Pacienti preferují odrůdy typu indica, které mají vyšší obsah THC než většina sativních nebo hybridních odrůd. Zjistili jsme, že tyto odrůdy mohou být velice účinné v nízkých dávkách, naopak ve vyšších dávkách mohou bolest spíše zhoršit. Takže je důležité začít s málem a dopracovat se na optimální dávku.“

 

Autor: Jeremy Kossen

Překlad: Filip Maral

Zdroje: leafly.com

Obrázky: emeraldreport d3atagt0rnqk7k whaxy

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 01/27/17