3 překvapivé důvody, proč konopí prospívá zdraví

  • Další a další studie prokazují léčebný potenciál konopí
  • Cannabis má vliv i na metabolismus a hladinu cholesterolu
  • Výsledky studií ohledně účinků "marihuany" na plíce jsou přinejměnším překvapivé

Démonizace konopí ze strany některých jedinců probíhá bohužel dodnes. Pokud někdo kritizuje cannabis někde u piva s cigaretou v ruce, moc lidí ho zřejmě nebude brát moc vážně. Horší je však už "pomlouvání marihuany" ze strany lékařů, kteří se v některých případech drží starých dat a šíří tak, možná neúmyslně, falešné informace.

Jedním takovým případem je Dr. Nicholas Cohen, kterého můžete na Youtube vidět hlásat prohlášení typu "Marihuana škodí více než cigarety - obsahuje totiž o celých 50% více karcinogenních látek, než tabák." Co už však Dr. Cohen zapomíná zmínit je, že ty karcinogenní látky o kterých mluví, byly již opakovaně prozkoumány v dalších studiích, které jejich karcinogenní vlastnosti naprosto vyvrátily.

Například, ve studii z roku 2006 vedené Donaldem Tashkinem na lékařské univerzitě David Geffen School (UCLA’s David Geffen School of Medicine) bylo zjištěno, že mezi kouřením konopí a rakovinou plic neexistuje naprosto žádná korelace. Naopak - bylo zjištěno, že kouření konopí může dokonce šanci pro vývin rakoviny plic malinko snížit.

"Uvědomujeme si, že kouř z konopí obsahuje stejné nebo i možná větší množství  karcinogenních látek jako kouř z cigaret. Zajímavé však je, že dosud nikdo nedokázal prokázat zvýšení šance kuřáků konopí pro vývin rakoviny - a to ani u jedinců, kteří kouří konopí na denní bázi."

S postupem času a stále se zvětšujícím objemem kvalitních studií se tak image léčebného konopí zlepšuje a celá problematika začíná být čím dál jasnější - léčebné konopí na předpis ve většině případů prospívá a účinkuje na celé lidské tělo -  dnes se podíváme na jeho 3 překvapivé léčebné účinky.

1. Dobré pro váš cholesterol, skvělé pro hubnutí

Zajímavou novinkou je studie zveřejněná v americkém lékařském deníku (The American Journal of Medicine), která poukazuje na spojitost mezi užíváním konopí a nízkým obvodem pasu, zdravější citlivostí na inzulín a také vyšší hladinou zdravého HDL cholesterolu, který je zodpovědný za snížení rizika pro srdeční příhody.

Můžete tak doslova prohlásit, že kouření konopí vám pomáhá hubnout a držet cholesterol na uzdě. Léčebné konopí (tedy jeho určité odrůdy) sice zvyšuje chuť k jídlu, denní uživatel si však může dovolit balíček chipsů navíc, nárůst na váze nepocítí a navíc si zachová zdravé srdce.

Všechny léčebné účinky konopí

2. Konopí snižuje risk Alzheimerovy choroby

Někteří z pacientů, kteří konopí užívají na denní bázi se mohou občas cítit, jakoby si šanci na Alzheimera spíše zvyšovali - konopí s vysokým obsahem THC má krátkodobé negativní účinky na krátkodobou paměť. Mohou však zůstat naprosto v klidu - studie státní univerzity Ohio prokazují, že léčebné konopí působí protizánětlivě a to i v oblasti mozku, což je ideální jak pro léčbu Alzheimerovy choroby, tak pro protencionální prevenci. Více se dočtete v článku "Alzheimerova choroba".

Mýty o tom, jak konopí poškozuje mysl jdou tedy pomalu, ale jistě stranou. Mladiství by si však měli dát pozor - jedny z novějších studií prokazují snížení IQ až o 8 bodů u těch, kteří začnou konopí pravidelně užívat před 17 rokem života. Naopak u těch, kteří začali konopí aplikovat až v 18 letech, vědci nezpozorovali žádný negativní dopad.

Každopádně, teenageři a mladiství by si měli raději počkat - mladý mozek prochází důležitým vývojem a vždy je pro jistotu lepší tento vývoj nijak nenarušovat.

3. "Marihuana" zlepšuje dýchání.

Další ze studií zabývající se užíváním konopí prokazuje zatím asi nejpřekvapivější fakt: "Mírné užívání (kouření) konopí pomáhá zvýšit maximální kapacitu plic o zhruba 50mm".

Tato studie pozorovala celých 5,000 uživatelů konopí, kteří kouřili průměrně 1 joint denně. Celé pozorování trvalo více než 20 let. Nečekaným výsledkem však bylo nejen, že konopí nezhoršuje funkci plic, kuřáci "marihuany" si v testech na výkon plic vedli ještě o malinko lépe, než nekuřáci.

Více informací o účincích kouření konopí na plíce najdete v článku "Škodí konopí plicím?"

Čím více výsledků studií zabývajících se léčebnými účinky konopí či rizik spojených s jeho užíváním se dostává na povrch, tím více se zlepšuje veřejný "image" této mnohostranně využitelné rostliny. Již teď je jasné, že se můžeme těšit na mnoho dalších objevů a potencionálních aplikací konopí jako terapeutika, léku či jednoduše jako doplňku zdravé stravy.  

 

Zdroje: nytimes.com cannabisnow jamanetwork washingtonpost

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Alzheimerova choroba mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/07/17