4 Rozdíly mezi Kouřením a Pojídáním Konopí

  • Konopné poživatiny účinkují jiným způsobem než konopí kouřené
  • Efekt bývá delší a silnější
  • Je třeba pamatovat na dávkování a začínat opatrně

Cukroví, muffiny, vdolky, slanina, čaj, pizza, guacamole, zeleninová směs... léčebné konopí na předpis a kuchařina si zkrátka sednou. Pro ty z pacientů či rekreačních uživatelů cannabisu, kteří upřednostňují aplikaci skrze trávící trakt se naskýtá opravdu obrovská škála možností a to zejména proto, že konopím se dá obohatit téměř každý pokrm.

Pokud již s konopnými poživatinami zkušenost máte, určitě jste si všimli, že oproti kouření či vaporizaci tato forma aplikace nabízí jaksi hlubší, občas až možná psychedelický zážitek, který navíc trvá mnohem déle. Čím to však je? Nespekulujte o nic déle a čtěte dále - v následujícím článku si popíšeme hlavní rozdíly mezi účinky konopí na předpis v jídle a jeho kouřením.

1. THC se z jídla do těla absorbuje jiným způsobem

Jak je možné, že jsou konopné poživatiny typicky účinkem mnohem silnější, než například pár potáhnutí z vaporizéru?

Hlavním rozdílem je místo absorpce účinných látek - pokud aplikujete konopí skrze trávicí trakt, THC je v játrech přeměněno na takzvané 11-hydroxy-THC. Tento aktivní metabolit je poté schopen velmi lehce překračovat hematoencefalickou (krevně-mozkovou)  bariéru, což je ve výsledky pocítit na silnějším psychoaktivním efektu.

V případě kouření však THC neprochází přes žaludek a játra - je absorbováno skrze plíce do krve a poté rovnou do mozku. Proto jsou také účinky kouření a vaporizace konopí rychlejší nástupem a kratší celkovým trváním.

2. Účinky a délka efektu

V případě konopných poživatin je dobré dodržovat dvě zlatá pravidla: začít s málem a zachovat trpělivost. Jelikož v tomto případě THC putuje skrze metabolismus těla daleko delší cestou, je možné, že se účinky dostaví po 30 minutách nebo až po 2 hodinách. Navíc, když už se účinek dostaví, většinou trvá několik dalších hodin, než pomine.

Efekty se samozřejmě liší podle kanabinoidního obsahu dané poživatiny, celkově však uživatelé těchto "ediblů" hlásí mnohem silnější tělesné efekty a ve vyšších dávkách až psychedelické účinky na psychiku. Celkově platí, že menší dávky přináší příjemnější a celkově snesitelnější účinek, proto znovu opakujeme: začněte s málem a před další dávkou počkejte dostatečně dlouho dobu. Pokud toto pravidlo nedodržíte, nic zlého se vám nejspíše nestane. Připravte se však na to, že vám může účinek připadat až ohromující.

Zajímavostí je, že v případě požívání léčebného konopí v jídle je sice účinek silnější, avšak celkový počet kanabinoidů, které se dostanou do krve je menší, než při kouření. Celkově se přes konopnou poživatinu do krve dostane zhruba 10-20% kanabinoidů, kdežto při kouření se odhaduje 50-60%. Dále, při kouření a vaporizaci efekty konopí nastupují po zhruba 10 minutách po aplikaci a začínají rapidně ustupovat po 30-60 minutách.

konopné muffiny cukroví brownies

3. Dávkování léčebného konopí v jídle je složitější

Změřit obsah THC v podomácky vyrobené várce například cukroví není nic jednoduchého a je známo, že i oficiální producenti konopných poživatin ve státech, kde je již konopí legální, mají občas problém přesně popsat obsah kanabinoidů jejich léčivého produktu. Právě kvůli delší době před nástupem účinku se tak často stává, že se uživatel "přecení" a naordinuje si mnohem více, než by dokázal pohodlně snést. Při kouření si naopak uživatel může dávku díky téměř instantnímu efektu stupňovat průběžně.

Například ve státě Colorado, kde je již konopí nějakou dobu legální i pro rekreační účely, se za standardní dávku považuje 10 miligramů THC. 100 miligramů je oproti tomu považováno za hodně (hodně hodně) silnější kafe a všeobecně by taková dávka měla být rozdělena do menších, průběžných dávek s dostatečným časovým rozestupem. Kolosální dávky THC vám sice neublíží, ale věřte tomu, že si konopný efekt si užijete více s postupným, opatrnějším dávkováním.

4. Poživatiny z léčebného konopí na předpis - zdravější alternativa ke kouření

Mnoho lidí, které konopí léčí nebo jim podle jejich názoru zkrátka prospívá, se začíná zajímat o tuto formu aplikace zejména proto, že jim kouř připadá moc nepříjemný nebo protože se bojí následků a účinků kouření konopí na plíce.

Všeobecně se v takovém případě nabízí i zdravější alternativa vaporizace, konopné poživatiny však nabízí mnohem silnější a zároveň delší efekt, což se hodí zejména pro pacienty trpící na například chronickou bolest.

Navíc, v případě konopných poživatin se vůbec nemusíte omezovat pouze na sladkosti jako je cukroví nebo muffiny - konopím můžete obohatit celou řadu jídel. Vyrobte si konopné máslo a polijte si ním popcorn, namáčejte si do másla třeba kapustové chipsy nebo si uvařte čaj- volba je čistě na vás. Jen vždy raději pamatujte na naše skromné varování - pomaličku a trpělivě. 

Autor: Bailey Rahn

Překlad: Filip Maral

Zdroje: leafly.com

Obrázky: thedailybeast.com static1

O čem píšeme

  • Články z kategorie Aktuální témata, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/16/17