Bílé Konopí a Albíni mezi rostlinami

  • Jednou za čas se stane, že se zrodí albínská rostlina konopí
  • Albinismus je u rostlin vzácným, ne však neslýchaným fenoménem. Potencionálních příčin je přitom celá řada
  • Teorií a spekulací o příčině albinismu u rostlin je mnoho

 

 

Albinismus u rostlin

Albinismus je velmi zvláštním úkazem, obzvláště potom u rostlin. Jak jistě většina z nás ví, rostliny produkují energii ze slunečního světla. Zelená barva je u rostlin způsobena pigmentem chlorofylu. Nejenže však tento pigment dává rostlinám typicky zelené zbarvení, je také vitální pro přežití rostliny.

Chlorofyl je schopen absorpce specifických vlnových délek, které rostlina potřebuje (od ultrafialové modré po červenou), přičemž zbytek nepotřebného světla rostlina odráží - tím pádem vidíme odražené světlo jako zelenou barvu listů. Ve výsledku rostlina absorbuje veškeré potřebné světlo a výslednou energii konvertuje na cukry, které následně použije k dalšímu růstu - aneb známá fotosyntéza.

Albíni nemají žádný chlorofyl. To znamená, že nemají pigment potřebný ke konverzi světla na energii.

Jednoduše řečeno, albínské rostliny v podstatě ztrácí schopnost reagovat na světlo správným způsobem a jsou tak jakoby stále ve tmě. Ve výsledku většina takových rostlin umírá ještě před tím, než dosáhne dospělosti.

Momentálně jsou známé dvě potencionální příčiny, proč se z rostlin stávají albíni:

1. Genetika

Stejně jako u lidí je albinismus u rostlin velice vzácným úkazem. Albinismus je recesivní genetický rys rostlin, který je ve výsledku oslabuje. Některé z rostlin mohou vykazovat známky albinismu již ve fázi sazenice.

Avšak aby jsme rostlinu považovali za albína, nemusí být kompletně bílá. Některé z rostlin mohou vykazovat známky albinismu jen v určitých částech svého těla nebo jen na některých listech, což může být spuštěno jak genetikou tak environmentálními faktory.

Zajímavé je, že některé rostliny mohou jako albíni celkem v klidu přežít - například sekvoje na pobřeží severní Kalifornie, které přežívají i bez procesu fotosyntézy.

K překvapení samotných badatelů tyto stromy používají k přežití parazitickou taktiku - napojí své kořeny na kořeny svých rodičů a živí se jejich mikroprvky. Albínské sekvoje tímto způsobem sice přežijí, jejich stavba a celkové zdraví je však horší než u jejich "normálních" protějšků. Momentálně se vědci zabývají (čistě ze zvědavosti) způsobem, jak  umožnit celoživotní přežití albínských rostlin konopí.

Co může konkrétně v konopí vyvolat albínský projev je také proces hybridizace různých genetik. V některých případech se tak stává, že jsou určité "přešlechtěné" genetiky náchylnější k albinismu.

 

2. Vybělení světlem

Vybělení světlem je oproti albinismu daleko častějším případem. Některé odrůdy jsou přitom na vybělení náchylnější než jiné. Nejčastější je však vybělení u částí rostlin, které jsou moc blízko u zdroje světla. Na tento příznak se vyplatí dávat si při pěstování pozor, jelikož vybělené části rostliny ztrácí schopnost fotosyntézy a tedy  i růstu.

albín konopí

Je bílé konopí kvalitní?

Pokud jste dočetli až sem, asi je vám jasné, že odpověď je jednoduše "ne". Bílé konopí zkrátka není schopno vyprodukovat stejné množství energie jako zelené, fialové nebo červené rostliny. Bílým rostlinám sice můžete pomoci dodáváním většího množství živin, nikdy však nedosáhnete stejných výsledků jako u rostlin, které jsou schopny normálního způsobu fotosyntézy.

Co dělat, když rostliny vyblednou a zbělají

Ať už je bělení způsobeno osvětlením nebo genetickou vadou, je zde pár způsobů, jak i v takovém případě z rostliny vytěžit co možná nejvíce.

Velice raný výzkum této problematiky ukazuje, že je možné takovým rostlinám pomoci dodatečným dodáváním cukrů. I tak však může být růst abnormální a výnos značně omezený. Bez dodatečných cukrů většina albínských rostlin umírá.

Pokud se vybělení ukazuje jen na některých částech rostliny, nemusíte hned věšet hlavu a můžete přidat na hnojení, což ve většině případů rostlinu udrží při životě až do konce a bude schopna vyprodukovat alespoň nějaký výnos.

Pokud je však blednutí způsobeno osvětlením, je prvním krokem zvýšení vzdálenosti mezi světlem a rostlinami. V omezeném prostoru by řešením mohlo být přepnutí na LED lampy s menší watáží.

Pokud se vám ukáže albínek hned u sazeničky, je nejlepším řešením nemilosrdná terminace růstu. Albínské konopí zkrátka není schopno vyprodukovat kvalitní medicínu, která má vyvážený a tím pádem i léčebně účinný obsah kanabinoidů.

Autor: Delilah Butterfield

Překlad: Filip Maral

Zdroj: herb.co

Obrázky: imgur growweedeasy

 

 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/28/17