Léčba HIV pomocí kanabinoidů

  • Studie prokazují naději léčebného konopí jako potencionálního léku na HIV
  • Coloradská firma Cannabis Science aktivně vyvíjí a testuje nová kanabinoidní léčiva
  • Dnešní formy léčby HIV jsou značně nedostačující a mají řadu negativních, vedlejších účinků

Jediné, na co se zmůže momentální léčba HIV pomocí antiretrovirové terapie, je potlačení viru HIV. O kompletním vyléčení však zatím  není ani řeč. Působení viru HIV má pro lidské tělo širokosáhlé následky - jeho kopie pronikají do naprosto všech součástí těla, včetně kostní dřeně. Navíc, antiretrovirová terapie nemá žádný vliv na působení HIV v mozku a někteří z pacientů tak v pozdějších fázích nemoci trpí kognitivními poruchami.

Nebezpečná léčba HIV

Lékaři si s HIV dodnes neví rady a zkouší tak všechny možné chemické koktejly - včetně momentálně užívaného léku, obsahující silně halucinogenní látku, Efavirenz. Vypadá to, že je nejvyšší čas najít lepší a efektivnější řešení.

Určitá naděje pro nalezení terapeutika, které by bylo schopno dosáhnout do míst, kam antiretrovirotika neproniknou se skýtá v léčebném konopí. Touto nadějí se momentálně aktivně zabývá vědecká společnost z amerického Colorada, Cannabis Science, která nedávno spojila síly s korporací IGXBio Inc. a expandovala do Kalifornie. Jejich spolupráce se zaměřuje na vývoj léku proti HIV založeném na kanabinoidní bázi.

Postupné ubíjení imunitního systému, které HIV způsobuje, se dá dramaticky zpomalit již pomocí dnešních léků. Problémem je však celá řada negativních vedlejších efektů, které tyto léky mají - například ztráta kostní hmoty, chronický průjem nebo poruchy kognitivních funkcí. Tyto léky se navíc prodávají za doslova pekelné ceny, které jsou stonásobně vyšší než jejich výrobní cena. Pacienti však zkrátka nemají na výběr a pokud chtějí zabránit rozkladu svého imunitního systému, musí do těchto doslova nechutně předražených chemikálií investovat.

léčba HIV konopím

Kanabinoidy proti HIV

Léky, na kterých pracuje Cannabis Science obsahují mix kanabinoidů schopný bojovat jak proti Kaposiho Sarkomu, tak proti formám HIV, které jsou odolné proti všem dnešním léčivům. Dnešní léky na HIV fungují podobně jako antibiotika - pokud je začnete brát a z ničeho nic přestanete, příště již nebudou fungovat a HIV přejde do resistentní formy, která bude odolná proti lékům i po přenosu na další osobu.

Firma IGXBio vyvinula federálně uznané, výzkumné léčivo (IND - Investigational New Drug), nesoucí název GenePro. GenePro je vakcína založená na opičím a lidském  DNA, přičemž obě části DNA nesou jak SIV (opičí verze viru HIV) tak HIV. Ve výsledku vakcína v těle funguje vypouštěním proteinů pomocí elektroporace, což zabraňuje replikaci HIV. Cannabis Science pevně věří, že pokud do této vakcíny přidá správnou kombinaci kanabinoidů, mohlo by se ve výsledku jednat o průlomovou léčbu HIV.

Dr. Allen Herman, hlavní vedoucí lékař společnosti Cannabis Science popisuje: "Pevně věříme, že GenePro v kombinaci s naším vývojem aplikace kanabinoidů bude velkým farmaceutickým úspěchem. Celý program je momentálně v průběhu a o výsledcích budeme podávat hlášení za pochodu."

 

Zoufalá potřeba pro novou léčbu

Pacienti trpící na HIV jsou momentálně v situaci, kdy zoufale potřebují novou, kvalitnější možnost léčby. Braní antiretrovirotik jako je Efavirenz se pro mnohé nalézá na hranici snesitelnosti. Většina pacientů, kteří toto léčivo užívají má zkušenosti s opravdu bizarními, každodenními sny. Navíc, některým z nich tento lék přímo způsobuje halucinace. Národní knihovna medicíny Spojených států sama přiznává, že lék Efavirenz má, co se halucinací týče, podobné vlastnosti jako LSD. Celá věc zašla již tak daleko, že se toto léčivo dostalo i na ulici, kde ji drogoví uživatelé drtí na prášek, který kouří za účelem dosažení jeho psychoaktivních efektů.

"Pokud mohou lékaři předepisovat léčivo, které má podobné vlastnosti jako LSD, neměli by mít povoleno předepisovat i léčebné konopí?"

Momentálně vychází na povrch výsledky jedné studie za druhou, které potvrzují potenciál léčebného konopí a jeho použití proti viru HIV. Podle prozatímních reportů je léčebný cannabis schopen pomoci pacientům s neuropatickými bolestmi, záněty a také šířením samotného viru. Momentální studie probíhají hlavně na opicích. Badatelé popisují následující:

"Podávání THC ve výsledku působí všeobecně řečeno jako utlumovač virového šíření, přičemž potlačuje zánětlivé reakce."

Momentální dostupná data jsou však pouze vrcholkem ledovce a je zde velká potřeba pro další, důkladný výzkum. Terapie HIV pomocí léčiv založených na přírodních kanabinoidech se však již teď jeví jako vysoce nadějná.

 

Autor: Benjamin M. Adams

Překlad: Filip Maral

Zdroj: cannabisnow.com

Obrázky: moderncanna worldaidsday

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 03/22/17