Lékařská marihuana - co a jak léčí

Lékařská marihuana není nic nového pod sluncem. Uvědomovali si to už Číňané v roce 6000 př.n.l. Lékařské konopí je legalizováno již v řadě států. Mezi průkopníky předsudků vůči lékařskému konopí patří USA.

V Americe je legalizována lékařská marihuana ve státech: Washington, Colorado, Arizona, Nové Mexiko, Montana, Oregon, Nevada, Aljaška, Caledonia, Michigan a Maine. V Evropě je to NizozemíŠpanělsko a Švýcarsko, kde také síldlí celá řada seedbank a kvete zde konopná turistika.

 

 

Lékařská marihuana jako lék

Marihuana má vysoké účinky na centrální nervové ústrojí. Jak sami jistě víte, když si zakouříte marihuanu, tak má ze začátku účinky povzbuzující a následně vás zklidní a sníží napětí či stres.

Marihuana může působit jako analgetikum proti migrénám či křečím. Dalšími nemocemi, na které se zaměřuje, jsou například epilepsie, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc… U epileptiků je to velmi výborný pomocník. Snižuje totiž frekvenci a intenzitu jejich záchvatů. Je prokázáno, že 60% epileptiků má snížený počet záchvatů! U lidí trpících roztroušenou sklerózou je známo odumírání nervů, kterému marihuana zabraňuje.

 

Léčba AIDS

Využití marihuany v léčbě je dnes velmi slýchané i u neléčitelných nemocí, jako je například HIV až po její konečné stádium AIDS. Používá se například v terminálním stádiu této nemoci pro utišení bolesti. Kanabinoidní receptory prý dodávají buňkám nástroje, aby se mohly bránit proti infekci HIV.

Jeden výzkum ukázal, že když byly zdravé buňky umístěny do vzorku s virem HIV spolu s dávkou kanabinoidů, buňky, které by byly za normálních okolností velice rychle infikovány, jednoduše odepřely vstup viru a chovaly se, jako by pro ně virus nebyl žádnou hrozbou.

 

Zhoubné nádory

Další výzkumy ukazují, že by bylo možné léčit pomocí marihuany i zhoubné nádory. Vědci prokázali, že látky nacházející se v konopí dokážou usmrtit zmutované buňky vytvářející například rakovinu. Španělský tým vědců se ujal výzkumu a pokusů. Jeden z pokusů byl vytvořen na dvou skupinách laboratorních potkanů. První skupince potkanů vědci do mozku zavedli injekční stříkačkou maligru gliom (nádor).

Ten účinkoval po dobu 12. až 18. dnů a poté všichni potkani uhynuli. Druhé skupince 15 + 15 potkanů byl tento nádor také aplikován, po 12 dnech jim však infuzní kanylou do té části mozku, kde byl nádor, aplikovali THC (50 – 3000 mikrogramů) a WIN=syntetický analog (5 – 300 mikrogramů). Dávkování trvalo 7 dní.

Výsledky toho výzkumu byly takové, že u THC 3 potkani zemřeli, u 9 došlo k prodloužení života (19 – 35 dnů) a další 3 potkani přežili (nádor byl odstraněn). U WIN 6 potkanů nepřežilo, u 4 došlo k prodloužení života (19 – 43 dní) a 5 potkanů přežilo.

 

 

Další onemocnění

Marihuana je také často využívána při nevolnostech, nechutenství, zvracení, kachexii či anorexii. Marihuana potlačuje nechutenství, člověk po ní dostane chuť na jídlo. Takže za pomoci marihuany dokáže nemocný přijímat potravu, tedy živiny, které jsou k životu nezbytné.

Formy užívání lékařské marihuany

 • Konopná mast: Konopnou mast lze vyrobit několika způsoby, návod na výrobu konopné masti najdete ZDE

 • Potraviny z konopí: Vaření s marihuanou je záležitost pro každého amatérského kuchaře. Z konopí lze uvařit spousty produktů, jako například různé keksy nebo buchtu, konopné máslo i čokoládu nebo koláčky. (viz Vaření z marihuany)

 • Fénixovy slzy: Je velmi silný extrakt (až 97% THC) z konopných samičích květů. Podle lidí, kteří mají s léčbou Fénixovými slzami zkušenost, dokáže vyléčit spoustu nemocí. Například rakovina, cukrovka, crohnova choroba a další…

 • Konopná tinktura: Hned po konopné masti je to druhým nejužívanějším produktem z marihuany. Nejčastěji se užívá na bolavé klouby, zuby, opary, afty, ale třeba i na akné nebo jako prevence před nemocí. Velmi dobrý pomocník do domácnosti.

 • Konopný šampon: Proti vypadávání vlasů a lupům.

 • Konopný olej: Pro zdravou a svěží pokožku, využití například na masáže.

Použití lékařských modelů konopí na řadu nemocí 

 • Úzkost a stres

Váš organismus je napjatý a pod nátlakem vnějších okolností. Jedná se o mimořádné podmínky, které musí člověk překonat. Úzkost často způsobuje stres a deprese. Úzkost proto lze považovat za předcházející fázi vzniku depresí. Tyto modely lékařské marihuany mají na úzkost a stres nejvíce pozitivních ohlasů:

California Hashplant : Jack Herer : Ak-47 : Amnesia Haze : Black Jack : Black Widow : Blueberry : El Nino : G13 Haze : Hawaiian Snow : Lemon Skunk : Silver Haze : Super Lemon Haze : White Russian

 

 • Deprese

Intenzivní pocity zoufalství, beznaděj a pocit viny. Pokud vám to připadá hodně povědomé tak možná právě prožíváte nějakou depresi. Panuje mýtus, že depresí trpí občas každý, ale to je omyl. Deprese není jen pouhý výraz pro přechodný pocit špatné nálady. Jde o vážnou a dlouhodobou psychiatrickou nemoc.

Existuje řada druhů depresí a všechny mají jedno spoledné, lze je léčit konopím - lékařskou marihuanou. Tady jsou ty modely konopí, které mají vůči depresím velmi pozitivní ohlas, nebo jsou přímo předepisovány lékaři. 

L.S.D : California Indica : White Rhino : Silver Haze : Super Lemon Haze : Shiva Santi : Lemon Skunk : Ruderalis Indica :  Blueberry : OG Kush : Hindu Kush : Mazar : Pineapple Chunk : Brainstorm : Shaman : Black Domina : White Widow : Jack Herer : NL

 

 • Nedostatečný apetit, nechutenství

Pokud vám už nějakou dobu nic moc nechutná, může jít o problémy fyzického rázu, ale ve většině případů jde o přechodný psychický stav. Často pramení z nedostatku něčeho jiného nebo pod osobními problémy.

S tím souvisí i nechutenství a částečně i anotexie. Pokud má člověk nějaké problém jehož výsledkem je nedostatečný apetit pomoci můžou následující modely lékařské marihuany, které mají nejlepší ohlasy. 

Arjan´s Strawberry Haze : Big Bud : Hawaiian Snow : Moby Dick 2 : Shaman : Voodoo : Cheese

 

 • Bolest a migréna

Trápí vás bolesti nebo vás bolí hlava? Řada lékařského konopí má analgetické tlumivé účinky. Zejména cannabis indica působí proti bolesti a využívá se k lékařským účelům více.

Není ale přesně směrodatné, zda je indické nebo seté lepší, záleží na člověku a obsahu všech cannabioidů.

Dodnes se neví, proč přesně vznikají migrény. Bolest hlavy může přijít z nedostatku tekutin nebo třeba nadmíra slunce.

 

Řada jedinců ale trpí migrénami pravidelně a bez jasných příčin. 2x více postihuje ženy než muže. Uvádí se, že migrénou trpí občas až 20 procent žen. Následující lékařská marihuana nejčastěji pomáhají tlumit bolesti včetně migrén, které prostě jen tak lehko vypnout nejdou. 

White Rhino : Blueberry : Shark Attack : Opium : OG Kush : White Berry

 

 • Křeče

Křeč, latinsky spasmus, postihuje lidi při nadměrné fyzické zátěži, nedostatku tekutin a při nedostatku minerálů. Za vznik křečí může často nedostatek hořčíku. V marihuaně se hořčíku nadprůměrné množství nevyskytuje, přesto lékařské konopí, zejména model White Berry dokáže velmi pozitivně působit proti křečím. Patří proto na vrchol mezi lékařskými kmeny. 

White Berry 

 

 • Nespavost - insomnie

Insomnie je porucha spánku a člověk s touto poruchou je Insomniak. Jedná se buď přímo o problém s usínáním nebo časté bezdůvodné buzení. Občasná nespavost je pro člověka zcela normální. Chronickou nespavostí trpí ale až 15 procent populace, zejména v pokročilém věku. Příčinou může být nadměrná psychycká zátěž, kofen a alkohol, nedostatek pohybu ve dne, nepravidelný čas spánku, stres.

Existují kmeny konopí, které pomáhají jedinci usnout. Společně s dostatečnou tzv. spánkovou hygienou působí lékařská marihuana proti nespavosti a dokáže s ní účinně bojovat. Jedná se zejména o tyto léčivé kmeny. 

Mazar : Big Bud : Black Domina : Bubba Kush : Church : White Rhino : Ortega Indica : Nebula

 

 • Parkinsonova choroba

Marihuana, podle mnoha informací, může působit jako prdvence parkinsonovy choroby. Samotná lékařská marihuana ovšem parkinsona neléčí, pouze "zpříjemňuje" stav nemoci. Podle doktora Růžičky z Karlovy univerzity lékařská marihuana mírní pouze některé příznaky. Sami pacienti přiznávají, že jim lékařská marihuana značně zlepšila kvalitu života.

Podle průzkumů užívá, ač ilegálně, lékařskou marihuanu v nějaké z forem 1/4 všech nemocných trpících Parkinsonovou chorobou. Následující modely jsou podle zkušeností uživatelů nejvíce účinné. Hodí se zejména konopí druhu sativa. 

Brainstorm

 

 • Rakovina

Podle řady informací působí pozitivně konopí při léčbě rakoviny. Objevilo se mnoho příběhů, že marihuana úplně vyléčila rakovinu. Samotné konopí ale rakovinu vyléčit spíše nemůže, slouž ale jako dobrá podpůrná léčba.

Je již jasné, že THC zabíjí zmutované buňky, tedy ty rakovinové. Kolik jich ale zničí je otázkou a pak tedy připadá otázka zda to stačí. Vhodné jsou tedy kmeny konopí s vysokým obsahem THC. Následující lékařské modely marihuany mají příznivý ohlas: 

OG Kush : Blue Cheese : Blueberry

 

 • Glaukom - zelený zákal

Právě na toto onemocnění má marihuana velmi silný pozitivní ohlas. Glaukom je poškození oka, kdy člověk postupně o zrak přichází. Důvodem je příliš vysoký nitrooční tlak. Lehčí případy lze léčit kapkami, které tlak v očích snižují.

V jiném případě nastupuje operace nebo alternativní a účinná léčba - lékařská marihuana. K léčbě glaukomu se používá lékařské konopí indické a pozitivní ohlasy mají zejména tyto dva modely: 

Shaman : Big Bang

 

 • Léčba závislosti

Jelikož nevzniká na marihuaně fyzická závislost a má sedatvní účinky, můžeme lékařským konopím léčit i některé závistosti fyzického rázu. Jde ale o velmi rozporuplou záležitost, protože jako na všem, může na marihuaně vznikat psychická závislost.

Při těžkých závislostech na drogách se postupuje často k podávání meších a menších dávek. Lékařská marihuana je alternativa k droze, na které je člověk závislý. Může tak postupně přejít na měkčí drogu a postupně zničit závistost úplně. 

Great White Shark : Grapefruit : Mazar : Durban : Amnesia Haze : Mango Haze : Black Domina : Jack Herer : Big Bang

 

Legalizace lékařské marihuany v ČR ?

Červnové projednávání novely o legalizaci využívání „lékařské marihuany“ se odložilo na konec prázdnin. Pokud by byla novela přijata, umožnila by dovoz marihuany do České republiky. Lékárnám by konopí dodávali licencovaní výrobci a pěstitelé. Konopí by se vydávalo na lékařský předpis. (viz Legalita marihuany)

Ovšem dedukce je taková, že konopí prodávané zákonem by bylo pro občany drahé a tak by se stejně uchýlily k domácímu pěstování. Po legalizaci pěstování konopí doma pro léčebné účely volají aktivisté. Naši politici to ovšem nechtějí ani slyšet

O čem píšeme

Vydáno: 09/03/12