Budoucnout Léčebného Konopí - Izolované Terpeny

  • Izolace jak samostatných tak kombinovaných terpenů je velmi populární novinkou konopného průmyslu

Terpeny jsou látky, které tvoří základní stavební bloky veškerého aroma vyskytujícího se v přírodě. Terpeny tedy pochopitelně nalezneme ve všech rostlinách vydávajících aroma, léčebné konopí nevyjímaje. Honba za perfektní vůní je všudypřítomná napříč celou konopnou komunitou a je smysluplné, že se na terpeny začínají soustředit i specializované společnosti věnující se extrakci léčebných kanabinoidů a dalších látek.

Léčebné konopí přece jen obsahuje více než 100 (dosud objevených) vonných látek, které v různých kombinacích utváří výsledné aroma našich oblíbených odrůd.

(Více v článcích „Terpeny 1“ a „Terpeny 2“)

Naštěstí pro rekreační uživatele, pacienty léčící se konopím a konopnou komunitu celkově je izolace terpenů z medicínského konopí již nejen „zmáknutá“, je přímo novou mánií v celém moderním, konopném průmyslu.

S trochou „know-how“ propůjčeného od kolegů z voňavkářského průmyslu a také tvrdou prací mnohých bystrých mozků zde máme jak metodologii, tak technologii potřebnou ke kvalitní extrakci konopných terpenů.

Jako příklad vezměme populární odrůdu Sour Diesel. Mimo fyzické vlastnosti, které nám pomáhají odrůdu rozeznat (barva, tvar, hustota květů atd.), můžeme Sour Diesel identifikovat také podle specifického, terpenového profilu. Za výsledný aromatický mix, který se u této odrůdy vyznačuje zejména vůní paliva, zeminy a citrusu, můžeme poděkovat procesu syntézy terpenů, které rostlina produkuje v různých poměrech. Tento vonný mix poté obsahuje nejen velmi prominentní myrcen, kariofylen nebo limonen, ale i škálu méně známých a rovněž méně převažujících terpenů.

Dohromady je tento mix však pravou vůní Sour Dieselu, tak jak ho známe. Abychom mohli toto komplexní aroma "vytáhnout" a použít v jeho přesně zachované formě, musíme použít techniku terpenové izolace.

 

První extrakce terpenů

Extrakce a izolace terpenů není žádnou zbrusu novou technologií. Většinu znalostí si dnešní konopný průmysl propůjčil z již dlouho vyvinutého průmyslu voňavkářského.

Za implementaci techniky terpenové extrakce je z většinové části zodpovědný Kenneth Morrow ze společnosti Trichome Technologies, který jako takový patří v konopném průmyslu do elitního klubu průkopníků a novátorů.

izolované terpeny z konopí

Morrow, jakožto velmi plodný konopný advokát a vzdělavatel, svou prací sklízí pozitivní ohlasy ze všech stran. Na izolaci konopných terpenů narazil podle svých slov čistou náhodou při pokusu o hromadnou extrakci esenciálních olejů z velkého množství konopných květů. Během tohoto procesu si všiml, že mu terpeny v podstatě “zanášejí“ pumpu používanou k odvodu olejů. Po troše bádání a koumání se Morrowovi úspěšně podařilo připojit k celému zařízení vlastní vylepšení, které terpeny zachytí ještě před odvodem olejů, čímž započalo celé dnešní nadšení okolo terpenové izolace.

Způsoby extrakce a izolace terpenů z konopí

Proces a technologie extrakce terpenů z konopí je dosud ve vcelku rudimentárním stavu, alespoň co se esenciálních komponentů týče. Dále, existuje více způsobů jak kýžených, extrahovaných terpenů dosáhnout, přičemž každý z nich má své pro a proti.

Jako příklad si vezměme extrakci pomocí parní destilace. I přesto, že je tento způsob relativně efektivní, může dojít v důsledku vlivu tepla a oxidace k znehodnocení finálního produktu.

Populárnější a možná i účinnější metodou je například izolace pomocí plynného dusíku a destilované vody. Technologie i metodologie je zde a je lehce přístupná pro každého konopného nadšence či pacienta, který potřebuje lehce specializovanější prostředky léčby.

Konopné produkty na bázi terpenů

Ve státech, kde je již konopí plně legální jak pro rekreační tak léčebné účely probíhá neustálá inovace a přísun nových produktů na trh. Co se terpenových extraktů týče, jsou zatím dostupné dva hlavní druhy. Jedním z nich jsou individuální terpeny, jako například limonen nebo pinen podávané samostatně, které je možné použít jako jakékoli jiné esenciální oleje - například jako přísadu do mastiček nebo vonných svící.

Na druhé straně zde máme společnosti, které se pokouší namíchat různé poměry terpenů tak, aby zcela přesně imitovali konsistenci terpenů v dané odrůdě. Celkovým gólem je v tomto případě izolovat a přenést přesnou esenci odrůdy do jiného produktu, například poživatiny nebo hašišového oleje.

Proces obtisknutí naprosto přesného terpenového profilu je však zatím značně nedokonalý, zejména protože zmapování a pochopení terpenů jako takových není dodnes úplné. Nicméně, terpenové odvětví má v konopném i léčebném průmyslu velmi slibnou budoucnost a den, kdy bude na trhu dostupný naprosto přesný terpenový obtisk třeba již zmíněného Sour Dieselu, není až tak daleko.

Překlad: Filip Maral

Autor: Patrick Bennett

Zdroj: leafly.co

O čem píšeme

  • Články z kategorie Konopné terpeny mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 05/17/17