Konopí proti Herpes viru

Použití mastí z léčebného konopí na kožní infekce jako je ekzém, psoriázy a běžné odřeniny je již dobře zmapované a hojně využívané. Tentokrát však vycházejí na povrch překvapivé důkazy o účinnosti této všestranné rostliny proti nechvalně známému herpes viru.

Co je to herpes?

Herpes spadá do rodiny virů zodpovědných za celou řadu onemocnění lidského těla, mezi které patří například plané neštovice, pásový opar, běžné opary, genitální herpes nebo virus Epstein-Barrové, který způsobuje infekční mononukleózu. V těle těch, kteří již byli infikováni zůstává virus přítomen napořád.

Nicméně, symptomy viru se začnou projevovat pouze pokud je potlačena správná aktivita imunitního systému. To je hlavním důvodem, proč k propuknutí symptomů, jako je například běžný opar, dochází v období stresového vypětí. Stres má za následek vyplavení hormonu kortizolu, který ve výsledku sníží funkci imunitního systému.

"Rodina herpes virů je velmi početná, nejčastěji se však vyskytuje takzvaný hepres simplex 1 a herpes simplex 2."

Herpes simplex 1 je vir způsobující běžné opary a přenáší se tělesným kontaktem. Herpes simplex 2 je sexuálně přenosnou infekcí, která způsobuje vředy a boláky v oblasti genitálu. Nejenže jsou opary velmi nepříjemným "společníkem", většinou se za ně také stydíme a v běžném životě jsou nám velmi nevhod.

Plané neštovice a virus Epstein-Barrové jsou běžně léčeny pomocí standardizovaných způsobů ošetření, avšak na herpes atakující genitálie a horní části těla se dodnes předepisují léky jako Acyclovir, který může mimo jiné způsobovat mentální změny a halucinace. Pro některé možná zajímavé, pro většinu z nás však krajně nechtěné. Běžnějšími, avšak o nic příjemnějšími vedlejšími účinky bývá nevolnost, zvracení, bolest hlavy nebo průjem.

herpes opar mast z konopí

Pomáhá léčebná marihuana proti herpes viru?

Právě kvůli početným a neblahým vedlejším účinkům dnešní léčby se mnoho pacientů začíná poohlížet po alternativě. Naštěstí je zde spásné medicínské konopí, které se již v preklinických studiích prokázalo jako velmi nadějné.

Poprvé bylo léčebné konopí jako potencionální léčebná pomůcka proti herpesu zvažováno vědci již roku 1980, kteří neváhali a vykonali řadu in vitro experimentů (pokusy na buňkách ve zkumavce). Badatelé zvolili jako hlavní kanabinoid THC a nasadili ho do boje proti viru herpes simplex 1 i 2.

"Po administraci THC byla replikace obou druhů herpes viru úspěšně potlačena, což bylo zopakováno a potvrzeno i v novějších studiích z roku 1991 a 2004."

Ve studii z roku 1991 badatelé dále vypozorovali, že je THC schopno potlačit také infekčnost genitální formy herpes viru.

Následující studie z roku 2004 opět potvrdila funkčnost THC jako "potlačovatele" replikační schopnosti obou druhů viru.

Nakonec, klinický výzkum z roku 2010 prokázal účinnost syntetických kanabinoidů aplikovaných skrze krém na obličej, používaný proti takzvané postherpetické neuralgii - bolesti vyskytující se při pásových oparech. Kanabinoidní terapie byla v tomto případě obrovským úspěchem a dokázala snížit pocity bolesti pacientů průměrně o 87%, což je rozhodně pozoruhodné číslo.

Navíc, konopný krém byl účastníky studie výborně tolerován a nezpůsobil žádné negativní, vedlejší efekty.

Takže, dokáže medicínský kanabis vyléčit příznaky herpes viru? Na tuto otázku je zatím bohužel nemožné odpovědět se stoprocentní jistotou. Nicméně, minulý i momentálně probíhající výzkum napovídá, že nám konopí v budoucnu dost možná nabídne výbornou zbraň proti tomuto krajně nevítanému viru. Nechť výzkumy pokračují.  

Autor: Delilah Butterfield

Překlad: Filip Maral

Zdroj: herb.co

Obrázky: medicalmarijuanainc

O čem píšeme

  • Články z kategorie Léčba kůže, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 07/10/17