Osobnost léčebného konopí - Rick Doblin

Doktor Rick Doblin, výkonný ředitel výzkumného institutu MAPS, neziskové organizace zabývající se klinickým výzkumem léčebného potenciálu konopí, MDMA a dalších psychedelik, je dost možná největším nadšencem zabývajícím se problematikou ukončení prohibice konopí v celých spojených státech.

Díky dřívějšímu, obrovskému úspěchu klinických výzkumů druhé fáze dostala organizace MAPS oficiální povolení od federální vlády USA k vykonání následných klinických testů fáze tři (Phase III trials), zabývajících se aplikací MDMA a léčebného konopí pro terapii vážných případů PTSD (posttraumatická stresová porucha). Získání povolení pro testování ilegálních substancí tohoto typu je obrovským krokem k budoucímu pochopení a implementaci efektivní terapie pomocí těchto látek.

Výzkum léčebného potenciálu konopí se v USA dosud pohyboval dokonce pomaleji, než výzkum psychedelik jako je například MDMA. Ve spojených státech jsou největší překážkou byrokratické nástrahy národního institutu pro kontrolu drog (NIDA). Rick Doblin se však institutu NIDA nikdy nebál a jakožto pravý průkopník ve výzkumu nadějných, psychedelických látek tyto překážky zdolává již více než 30 let.

„Pěstování hodnotné vědy by mělo být vždy oproštěno od politiky, obzvláště pokud jde o zmírnění lidského utrpení.“ Rick Doblin

Redakci serveru Leafly se nedávno povedlo Ricka zastihnout a zeptat se ho na pár zajímavostí.

Leafly: Jak dlouho se již MAPS pokouší o výzkum léčebného konopí?

Rick Doblin: Poprvé jsem se o výzkum cannabisu začal pokoušet roku 1991. Celý další rok mi trvalo, než jsem sehnal někoho, kdo by se do toho pustil se mnou. Tehdy NIDA monopolizovala konopí mnohem více než dnes a výzkum léčebných účinků nám razantně znesnadňovala. Pokud jste však chtěli zkoumat škodlivé účinky, dostali jste povolení úplně v pohodě.

Podařilo se vám v devadesátých letech vůbec něco vyzkoumat?

Prvním doktorem, který souhlasil s mým návrhem, byl Donald Abrams. Tehdy jsme chtěli začít zkoumat hlavně účinky marihuany na pacienty trpící ztrátou chuti k jídlu způsobenou virem HIV. (Více v článku “Léčba HIV pomocí konopí“) Před odstartováním výzkumu, roku 1992, nám však NIDA odmítla poskytnout vzorky léčebného konopí, což nás pochopitelně dost naštvalo.

rick doblin rozhovor

Až roku 1996, kdy Kalifornie a Arizona uzákonila konopí za účelem léčby, nám NIDA nabídla poskytnutí jednoho milionu dolarů na výzkum v případě, že se budeme soustředit pouze na rizika užívání konopí pro léčbu a vynecháme výzkum pozitivních účinků. Na nabídku jsme tehdy přistoupili, zejména protože jsme neměli moc na výběr a chtěli jsme alespoň někde začít.

Co se stalo pak?

Výsledky studie nám ukázaly, že působení konopí nemá žádné negativní účinky a interakce s tehdy aplikovanými léky proti HIV. Sekundárním výsledkem byl zvýšený apetit a váha pacientů. Hned poté jsme se pokusili o výzkum působení konopí na migrény. Dostali jsme federální povolení, ale NIDA nám opět odmítla poskytnout vzorky konopí.

Následně jsme chtěli prozkoumat a porovnat účinky vaporizace a kouření marihuany. Celých 7 let jsme se marně pokoušeli od NIDA zakoupit 10 gramů léčebného konopí. Firma, se kterou jsme tehdy spolupracovali, to s námi vzdala a my jsme byli zpátky na začátku.

Jak se po tak frustrujících událostech vyvinula vaše následná strategie k získání vládního povolení pro výzkum konopí?

Neustálé pokoušení se o získání povolení k výzkumu pro mě osobně bylo a stále je velmi důležité, jelikož pevně věřím, že pěstování hodnotné vědy by mělo být vždy oproštěno od politiky, obzvláště pokud jde o zmírnění lidského utrpení.

Spolu se snahou najít byrokratickou cestičku k povolení výzkumu konopí jsme tedy museli začít přemýšlet i nad tím, jaká skupina pacientů a jaká kondice nejsnadněji získá politickou podporu. To nás dovedlo k výzkumu působení marihuanu na chronickou, posttraumatickou depresivní poruchu (PTSD), která se nejčastěji vyskytuje u válečných veteránů.

MAPS poté dostala povolení k výzkumu bezpečnosti a efektivnosti léčebného konopí na symptomy PTSD. Jakým způsobem je tedy medicínský kanabis schopen v případě PTSD pomoci?

Marihuana je v případě PTSD skvělou pomůckou. Nejedná se přímo o lék na PTSD, ale spíše o nástroj, který pomáhá razantně snižovat symptomy. Jedním z největších nešvarů spojených s PTSD jsou hrůzostrašné vzpomínky a noční můry. Konopí pomáhá veteránům klidně a hluboce spát a zdravý spánek je ve výsledku klíčovým faktorem léčby PTSD. I v případě této studie nám získání povolení trvalo celých 7 let! Nyní se však konečně můžeme posunout o krok dopředu, z čehož jsme upřímně nadšeni.

 

Zdroj: leafly.com

O čem píšeme

  • Články z kategorie Aktuální témata, Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 07/24/17