Abstinenční příznaky závislosti na konopí

 • Abstinenční příznaky závislosti na konopí
 • Při vysazení "marihuany" po delší periodě užívání se může projevit konopný abstinenční syndrom
 • Mezi příznaky konopného "absťáku" patří například nespavost, nevolnost a nechuť do života

Bylo, nebylo, jednoho dne se profesionální hráč NFL týmu Pittsburgh Steelers Martavis Bryant rozhodl kvůli dopingovým testům přestat užívat léčebné konopí. Jenže co se nestalo – sportovec Martavis najednou nemohl zaspat a začala ho trápit regulérní insomnie. „Začal jsem být doopravdy naštvaný. Několikrát jsem se přistihl vykřikovat ‚proč ksakru nemůžu spát?!‘“ vysvětluje Martavis deníku Sports Illustrated.

Odpověď na jeho naléhavou otázku dost možná spočívá v takzvaném “cannabis withdrawal syndrome“, neboli abstinenčnímu syndromu vyskytujícímu se při náhlém vysazení léčebného kanabisu.

Pro regulérní, dlouhodobé uživatele medicínského konopí, kteří si chtějí pomocí vysazení například restartovat toleranci, může být abstinenční syndrom mírnou, ale velice reálnou výzvou. Abstinenční příznaky sice zdaleka nedosahují závratných výšin jako u vysazení tabáku, alkoholu nebo jiných drog, přesto však mohou být znatelně iritující a jsou schopny s uživateli na několik dní pěkně “zamávat“.

Nejjednodušším popsáním závažnosti konopného abstinenčního syndromu je například srovnání s dlouhodobým uživatelem kávy, který z ničeho nic svůj oblíbený nakopávač vysadí. Nic příjemného, zároveň však ani nic až tak děsivého.

Abstinenční příznaky při vysazení “marihuany“

„Pro většinu lidí užívajících konopí na denní bázi nepředstavují abstinenční příznaky žádnou hrozbu,“ vysvětluje Roger Roffman, profesor a výzkumník na univerzitě Washington, zabývající se léčebným kanabisem po více než 25 let. Celkově se podle něj dá říci, že lidé, kteří užívají konopí občas a v mírných dávkách, nemají šanci nějaké abstinenční příznaky vůbec zaznamenat. „Problém nastává u těch, kteří kouří vysoké dávky, denně a delší dobu v kuse. U takových osob se dají příznaky vysazení očekávat s dost velkou pravděpodobností,“ tvrdí Roffman.

 závislost na marihuaně

Nejčastějším příznakem abstinenčního konopného syndromu je nespavost, avšak symptomy se mohou lišit pacient od pacienta, kuřák od kuřáka.

Podle nedávné studie německých badatelů (Substance Abuse Rehabilitation) může náhlé vysazení medicínského konopí způsobit jeden nebo více z následujícího seznamu symptomů:

 •        Problémy se spaním
 •        Úzkost
 •        Pocit slabosti
 •        Pocení
 •        Neklid
 •        Nespokojenost a celkový pocit nenaplnění
 •        Nutkání vrátit se k užívání konop
 •        Nevolnost
 •        Bolesti žaludku

Různé kombinace těchto symptomů se vyskytují u 35 až 75% pacientů, kteří vysadí konopí po delší periodě každodenního užívání. (Procentuální rozdíl je zmíněn zejména proto, že různé studie ukazují různé výsledky. Momentálně probíhá další, důkladnější výzkum)

Jak závažné jsou abstinenční příznaky?

Všeobecně se dá říci, že abstinenční symptomy při vysazení kanabisu jsou „daleko mírnější, než příznaky při vysazení opiátů nebo antidepresiv,“ píší badatelé z Národního ústavu pro zneužívání drog (NIDA) ve studii z roku 2015, „avšak dostatečně nepříjemné na to, aby si o dalším užívání konopí uživatelé popřemýšleli.“

„Symptomy konopného abstinenčního syndromu se dají přirovnat k dlouhodobému uživateli kofeinu, který z ničeho nic přestane dodávat tělu denní příjem kávy.“

Badatelé z institutu NIDA dále podotýkají, že „příznaky abstinenčního syndromu z konopí jsou těžko detekovatelné a mohou se projevit až po delší době, zřejmě kvůli pomalému metabolismu lipofilních složek v mozku, jakými je například kanabinoid THC.“

Provést důkladný výzkum zabývající se efekty léčebného konopí na lidských subjektech je dodnes velmi problematické, proto se výzkumníci z institutu NIDA museli zaměřit na chování myší: „abstinenční příznaky u myší zahrnovaly nadměrné drbání se, tření si obličeje, olizování, třepání a prohnutá záda.“

Pokud z ničeho nic přestanete užívat medicínský kanabis, nadměrného drbání a olizování se s nejvyšší pravděpodobností bát nemusíte. Závažnost a rozsáhlost příznaků konopného “absťáku“ u lidí „záleží zejména na dávkách a době předchozího užívání, pohlaví, genetických a také environmentálních faktorech,“ vysvětlují dále němečtí badatelé.

Například u žen se příznaky syndromu vyskytují častěji, přičemž nejčastějšími příznaky je nevolnost a bolest od žaludku. Dále se vyskytují pocity psychické nepohody, které jsou podle badatelů „nízké až střední intenzity,“.

„Abstinenční příznaky se projeví většinou po dvou dnech od vysazení a mohou trvat až celé čtyři týdny.“

Nejčastěji jsou abstinenční příznaky přirovnávány k takzvanému syndromu DSM-5, jednoduše řečeno “absťáku“ na kofein, který zahrnuje příznaky jako bolesti hlavy, nevolnost, nechuť do života, deprese a iritabilita, bolest svalů a omezení kognitivních funkcí jako například zhoršení schopnosti soustředění se.

Co způsobuje konopný abstinenční syndrom?

Dlouhodobé vystavování se exogenním kanabinoidům způsobuje adaptativní změny v neuronových systémech mozku a jeho součástech. Někteří z badatelů věří, že každodenní aplikace kanabinoidů může způsobit určitou míru znecitlivění receptorů CB1. (Více v článku “Úvod do Endokanabinoidního systému“.)

závislost na konopí

“Pokud budete do těla přivádět vysoké dávky THC a budete tak činit po delší časovou periodu, nevyhnutelně změníte běžné fungování vašeho mozku,“ vysvětluje dále Roffman. Již zmíněná, německá studie Substance Abuse Rehabilitation podle Roffmana potvrzuje to, o čem mluvila už celá řada předchozích studií a badatelů. „Symptomy abstinenčního syndromu se dostaví vždy několik dní po vysazení konopí a vymizí průměrně do dvou týdnů.“

„Délka trvání a rozsah symptomů konopného abstinenčního syndromu se liší pacient od pacienta.“ Roger Roffman

Nakonec se tedy nejedná ani tak o psychický proces, ale o přizpůsobení našich těl a našeho endokanabinoidního systému na vysazení určitých kanabinoidů.

Jak se zbavit abstinenčních příznaků?

Někteří z vědců doporučují nasadit rovnou antidepresiva jako je Mirtazapine nebo Remeron, ale ruku na srdce, kdo z vás by chtěl z konopí přejít na antidepresiva?

Daleko lepší volbou je dost možná přípravek typu Sativex, tedy extrakt konopí podávaný orálně sprejem, o kanabinoidním obsahu 1:1 THC:CBD. V některých ze studií na toto téma se již potvrdila účinnost Sativexu právě v případě konopného abstinenčního syndromu. Sprej byl uživateli všeobecně dobře tolerován a zcela pochopitelně snížil abstinenční příznaky na minimum.

Pokud však pacient přejde z kanabinoidů v kouři na kanabinoidy ve spreji, je v tomto postupu vůbec nějaká hodnota?

Forma aplikace X funkce

Použití spreje namísto jointu je podle lékařů něčím jako nikotinovou nálepkou namísto cigarety. Závislý jedinec, který touží s danou látkou přestat, se tak zbavuje tolik zarytého, každodenního rituálu. Namísto balení jointu mu danou dávku poskytne pár stříknutí spreje do úst.

Jelikož je Sativex navržen tak, aby pacientům poskytoval co možná nejnižší psychoaktivní efekt (CBD:THC 1:1), vnímají ho osoby odvykající si na “marihuanu“ jako výrazný krok směrem ke střízlivosti a to i přesto, že ve většině případů přijímají stejné množství kanabinoidů.

Konopný abstinenční syndrom je vzácností

I přesto, že závislost i abstinenční příznaky se léčebného konopí již nevyvratitelně týkají, je jasné, že se jedná pouze o výjimečné případy. „Dostupná data nám jasně ukazují, že naprostá většina populace je schopna s konopím přestat sama a bez abstinenčních příznaků. Zároveň je však třeba si uvědomit citlivost některých osob, které abstinenční příznaky mohou opravdu rozhodit.“

Radou nad zlato je podle Roffmana jít do pauzy od konopí uvědoměle a s jistým plánem. Pokud chcete s konopím seknout, ať už na dobro nebo jen na chvíli, počítejte s tím, že se mohou dostavit problémy jako zhoršená nálada, iritabilita a nespavost. Pokud s těmito symptomy budete počítat dopředu a zároveň si uvědomovat jejich dočasnost, budete mít mnohem větší šanci své rozhodnutí dodržet. Nezapomeňte se také starat o své tělo pomocí pravidelného cvičení a zdravé stravy. Pokud dodržíte těchto pár základních rad, potom vás nic jako je konopný abstinenční syndrom nemá šanci vyhodit z rovnováhy.

 

Autor: Bruce Barcot

Obrázky: myfunnylittlelif 3fpeur cloudfront.net

Zdroj: leafly.com 

 

 

přidej komentář

Zboží k článku

Komentáře

Okomentuj příspěvek, přidej hodnotný komentář.

Přidat vlastní komentář