Jak vyrobit Domácí Konopnou Tinkturu

 • V dnešním článku si popíšeme vše okolo konopných tinktur – co jsou vlastně zač, jak je vyrobit a jak je správně užívat

Co jsou to konopné tinktury?

Konopné tinktury jsou v podstatě účinné látky pocházející z léčebného konopí extrahované za pomocí alkoholu. Můžeme tedy říct, že se jedná o alkohol obohacený o kanabinoidy. Zajímavostí je, že konopné tinktury byly ve Spojených státech hlavní formou kanabinoidní medicíny do té doby, než federální vláda prohlásila všechny formy medicínského kanabisu za nelegální.

V minulém články jsme si konopné tinktury zmiňovali jako jednu z forem nekouřené aplikace konopí a vskutku, tinktury jsou jednou z nejlepších forem aplikace jak pro začátečníky, tak pro pokročilé pacienty vyhledávající vysoce účinnou metodu léčby.

Jak dávkovat a užívat konopné tinktury

Jak užívání, tak dávkování konopných tinktur je velice snadné – jednoduše začněte na jednom mililitru tinktury, kterou kápněte rovnou pod jazyk. Pokud jste s efektem spokojeni, super, našli jste svoji dávku. V jiném případě počkejte do dalšího dne a vyzkoušejte dávku o dvou mililitrech a v metodě pokračujte do té doby, než budete cítit požadovaný efekt. S dávkováním postupujte opatrně, obzvláště u tinktur s vysokým obsahem THC.

Podle informací, které můžete nalézt v knize “The Herbal Medicine-Maker’s Handbook“, můžete bylinné tinktury skladovat na tmavém a chladném místě po mnoho let. Dlouhá životnost spojená s naprosto jednoduchým dávkováním dělá z konopných tinktur jednu z bezkonkurenčních forem aplikace medicínských kanabinoidů. Relativně jednoduše si tak můžete vyrobit zásobu tinktur a mít k dispozici kvalitní léčivo za každé situace.

Navíc, pokud chcete aplikovat konopí skrze trávicí trakt, jedná se o výborně nízko-kalorickou volbu. Průměrně se bude jednat o zhruba 7 kalorií na 1ml, což je téměř nic. Ve srovnání s průměrným brownie, který má zhruba 112kcal (ruku na srdce, vaše chutné, domácí brownies budou mít minimálně dvakrát tolik) je to naprosté minimum.

konopná tinktura

Dále, tinktury je možné přidávávat do mnohých druhů pokrmů a nápojů:

 • Džusů
 • Zmrzlin a nanuků
 • Omáček
 • Želé
 • Bramborové kaše
 • Salátových dresinků

Jak vyrobit vlastní konopnou tinkturu

Pokud nemáte k dispozici vysoce vybavenou kuchyň či laboratoř, nebo jednoduše preferujete snadné metody výroby, nezoufejte, domácí výroba konopných tinktur není nic složitého. Naprosto jednoduše si vystačíte s uzavíratelnou skleněnou nádobou, alkoholem, cedníkem a léčebným konopím na předpis. To je vše co potřebujete k výrobě konopné tinktury!

S ohledem na vaše osobní potřeby, časové nároky a dostupnou výbavu si můžete vybrat z následujících, ověřených a účinných receptů.

Recept 1 - Tradiční konopná tinktura aka “Zelený drak“

 1. Dekarboxylujte vaše léčebné konopí (Více informací v článku “Čaj z technického i léčebného konopí na předpis)
 2. Zkombinujte konopí ve vámi zvolené nádobě s vysoce kvalitním alkoholem
 3. Uzavřete nádobu a odstavte ji na několik týdnů, protřepávejte denně
 4. Po několika týdnech výsledný mix přefiltrujte a začněte podávat s první dávkou 1ml

Recept 2 – Tinktura Zelený drak ve stylu Mistra Wu

Tento recept byl poprvé publikován roku 2006 v článku na serveru cannabis.com a je doposud jedním z nejoblíbenějších receptů na konopnou tinkturu. Výrobní postup Mistra Wu je oproti klasickému Zelenému draku rozdílný hlavně v rychlejší dostupnosti výsledné medicíny, které je dosaženo za pomocí tepelného vlivu. Na rozdíl od prvního receptu tak nemusíte čekat týdny, ale bude vám stačit jeden “kuchařský večer“.

 1. Dekarboxylujte vaše léčebné konopí
 2. Zkombinujte konopí ve vámi zvolené nádobě s vysoce kvalitním alkoholem
 3. Vložte nádobu do hrnce s vodou a nechte vřít po 20 minut na teplotě 76 °C
 4. Výsledný mix přefiltrujte a je hotovo

konopné tinktury výroba

Recept 3 – Konopná tinktura “Moderní Zelený drak“

Tento recept je jako dělaný pro ty, kteří opravdu nemají čas čekat ani jediný večer a potřebují účinnou medicínu okamžitě. Zní možná až přehnaně jednoduše, ale spousta lidí si pochvaluje jeho výsledky.

 1.  Dekarboxylujte vaše léčebné konopí
 2.  Zkombinujte konopí ve vámi zvolené nádobě s vysoce kvalitním alkoholem
 3.  Důkladně štěrchejte 3-5 minut
 4.  Přefiltrujte a můžete podávat či skladovat

Časté otázky ohledně konopných tinktur:

Jak správně užívat konopnou tinkturu?

Vaši léčebnou tinkturu si můžete kápnout přímo pod jazyk, kde se kanabinoidy (THC a další) okamžitě vstřebají do těla. Tinkturu můžete také konzumovat v různých jídlech (viz. výše), avšak bude trvat déle, než se konopí vstřebá přes játra a začne účinkovat.

Jak dlouho účinkuje konopná tinktura?

Můžete očekávat delší účinek, než při klasické aplikaci kouřením nebo vaporizací a zároveň kratší, než při aplikaci pomocí pochutin obohacených o kanabinoidy.

 

Konopnou tikturu z léčebného konopí můžete vyrábět pouze pokud máte sušené konopí vydané na eRecept.

Autor: Philip Bjorge

Překlad: Filip Maral

Zdroj: leafly.com

Obrázky: amazonaws.com

O čem píšeme

 • Články z kategorie Aktuální témata mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/21/17