Léčebné konopí proti CINV - Nevolnosti z chemoterapie

  • CINV – nevolnost a zvracení indukované chemoterapií
  • Jak syntetické, tak přírodní léčebné kanabinoidy proti CINV prokazatelně působí
  • Léčebné konopí má oproti farmaceutikům výhodu hlavně v menším množství nepříznivých vedlejších účinků

Když se v devadesátých letech minulého století na scéně poprvé objevily zákony povolující léčbu konopím, šlo hlavně o protekci pacientů léčících se na rakovinu. Medicínský kanabis byl i tehdy využíván mnoha pacienty podstupujícími chemoterapii, která ve valné většině případů způsobuje nesnesitelnou nevolnost a zvracení.

Efektivnost léčebného konopí proti nevolnosti byla v té době podložena pouze neoficiálními důkazy pacientů, dnes se již však máme možnost podívat na to, co o této problematice říkají oficiální studie a jak vlastně léčebné kanabinoidy proti nevolnosti zabírají.

Nevolnost způsobená chemoterapií, CINV

„Naprosto devastující.“ Tak většinou popisují pacienti efekty chemoterapie, způsobující takzvanou nevolnost a zvracení indukované chemoterapií (chemotherapy-induced nausea and vomitig – CINV). V tomto případě se tedy nejedná o běžnou nevolnost, ale o krutou a rozsáhlou nevolnost vyskytující se v časovém okně zhruba 6-24 hodin po chemoterapeutickém sezení.

Normálně se za účelem minimalizace tohoto vedlejšího účinku chemoterapie používají klasická farmaceutická antiemetika (proti-nevolnosti). S různou mírou efektivnosti lékaři zkoušejí předepisovat i kortikosteroidy jako Dexamethasone, různá antihistaminika a dokonce i antidepresiva.

Jak však postupovat, pokud selžou všechny výše zmíněná léčiva? Taková situace rozhodně není výjimkou a lékaři tak mají co dělat s dotazy pacientů, kterým léky nejen nepomáhají, ale podle mnohých navíc způsobují například letargii, omámenost či dokonce bludy.

S léčebnými kanabinoidy se však začíná celá věc měnit. Ukázalo se, že proti CINV působí dobře například syntetické kanabinoidy jako je dronabinol nebo nabilon (neplést si se syntetickým konopím jako je neslavně známé K2 nebo Spice). Jedná se konkrétně o lehce pozměněné, synteticky vyrobené molekuly kanabinoidu THC, momentálně schválené pro léčbu CINV.
léčebné konopí proti chemoterapii

 

 

 

 

Výzkum léčebného konopí proti nevolnosti (CINV)

Dronabinol a nabilone byly poprvé jako léky proti CINV uznány federální vládou Ameriky roku 1985. Od té doby bylo provedeno více než 30 klinických studií, jejichž výsledky názorně ukazují naprostou superioritu léčebných kanabinoidů ve srovnání s běžně používanými farmaceutickými léky.

Jen do roku 1996 byly vypozorovány a vyhodnoceny reakce zahrnující 1366 pacientů. Studie byly vykonány jak pro dronabinol tak nabilon, přičemž se účinky srovnávaly s účinkem placeba a běžných léků. Ve všech případech vyšlo najevo, že jsou kanabinoidy pro pacienty zdaleka nejvýhodnější volbou.

Někteří z pacientů pochopitelně hlásili i pocity euforie spojené s účinkem THC, zatímco jiným dávky kanabinoidů způsobily pocity úzkosti, nízkého tlaku či dokonce halucinací. Z těchto důvodů několik pacientů ze studií dokonce odstoupilo, dnes už však víme, že se tyto efekty vyskytují zejména u pacientů s nízkou tolerancí. (Více v článku “Konopí pro začátečníky“)

Pokud se podíváme na dávkování léků proti rakovině, vidíme, že většinou vystačí pouhých 1-2mg nabilonu a 5mg dronabinolu před a po chemoterapii. V porovnání například s konopnými poživatinami obohacenými o přírodní kanabinoidy se jedná o vcelku malou dávku, které není problém dosáhnout takzvaně “podomácku“.

V porovnání s klasickými farmaceutiky se však stále jedná o značně kontroverzní léčbu, což mnoha pacientům a lékařům brání v rozhodnutí tento typ léčby vůbec započít. Navíc, farmaceutika jsou v porovnání s kanabinoidy studijně více prozkoumaná, což je bohužel dalším důvodem ke zdrženlivosti.

chemoterapie léčebné konopí

Jakým způsobem léčí syntetické konopí nevolnost?

Syntetické THC jako je třeba již zmíněný nabilon je schopno narušit proces spojený s navazováním serotoninu a dopaminu, kterou jsou s CINV běžně asociovány. Navíc, kanabinoidy působí i na takzvaný “dorzální vagální komplex“, tedy oblast mozku zodpovědnou právě za regulaci pocitu nevolnosti a zvracení.

Přírodní konopí proti nevolnosti

Podle statistik National Cancer Institute byl efekt inhalovaného, přírodního konopí doposud zkoumán v pouhých deseti studiích. V některých případech se přírodní konopí využívalo tam, kde syntetické selhalo.

Faktem však zůstává, že přírodní konopí se může proti nevolnosti používat všeobecně a nemusí jít nutně o nevolnost způsobenou chemoterapií. Ve většině případů se jednalo o použití odrůd s alespoň středním obsahem THC. V roce 2012 však byla provedena studie na myších zaměřená spíše na účinky CBD, které se ve výsledku projevilo jako velice nadějné.

Díky těmto výsledkům a také působivým účinkům na samotné pacienty se dnes CBD používá proti nevolnosti mnohem častěji. Stále je však k upřesnění potřeba více dat ohledně dávkování, interakcí s dalšími léky a rozdílů v působení na CINV a jiné typy nevolnosti.

Přesto, že je dnes již k dispozici mnoho výsledků studií o působivých efektech medicínského kanabisu, konopná léčba stále není celosvětovým standardem a nadále zůstává v zábalu kontroverze.

Zdroj: leafly.com

Autor: Jacqueline Havelka

Překlad: Filip Maral

Obrázky: lowerabdominalpaintreatment.co

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Konopí a rakovina mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/02/17