Bude marihuana plně legalizovaná?

Před nedávnem v médiích proběhla informace, ze které mají určitě radost všichni libertiáni a liberálové, a to že ve státech USA Washingtonu a Coloradu bude marihuana postavena na úroveň tvrdého alkoholu, zdaněna a prodávána ve specializovaných obchodech.

 

Zdanění je hned z několika důvodů poměrně racionální krok:

 

 

a.) není žádné zdravotní opodstatnění zakazovat marihuanu, jelikož tabák a alkohol jsou v prodeji a jsou škodlivější k lidskému zdraví.

b.) černý trh se pravděpodobně zmenší a kriminalita, související s pašováním, držením a pouličním prodejem marihuany, se sníží.

c.) striktní rozdělení na měkké a tvrdé drogy, jež zavedla nizozemská administrativa v 70. letech, vede k omezení uživatelů tvrdých drog. V Nizozemsku je nyní téměř nejméně problémových uživatelů drog v celé Evropě.

d.) Zdanění přinese správě státu jisté výnosy.

Česká společnost je velmi liberální a její drogové zákony patří k nejměkčím na světě, co se týče pěstování a držení marihuany. Kuřáci této drogy jsou procentuálně nejpočetnější v Evropě.  Nicméně problémových závislých je relativně velmi málo. Zdá se tedy, že tuzemská vláda se inspirovala úspěšným nizozemským modelem.

Na druhé straně hospodářství České republiky se nevyvíjí dobře, už 4. čtvrtletí je v záporných hodnotách. Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že kdyby parlamentem neprošlo zvýšení DPH o jeden procentní bod, tak je nucen škrtat v oblastech vědy a vzdělávání.  Je tedy na místě uvažovat o zdanění spotřeby marihuany?

Výsledek obrázku pro legalizace marihuany v čr 2018

Kolik by stát mohl vybrat na této „marihuanové“ dani?

 

Například Uruguay má marihuanu legalizovanou. Má ale také přísně regulovaný systém. Stát sám pěstuje a sám prodává ve specializovaných prodejnách. The Economist odhaduje obrat až na 1,5 miliardy korun.

Ve Washingtonu stát pouze vydává licence k pěstování a prodávání. Uvalená daň je ve výši 25 procent.

Nizozemsko – coffe shopy neplatí žádné spotřební daně, neboť marihuana je formálně podle zákona stále postavena do ilegality.  Majitelé platí jen daně z příjmu. Za rok 2007 se odhaduje, že vybraná daň majitelů coffee shopů dosáhla 400 milionů euro.

Vleklá hospodářská recese může nutit ministerstvo financí hledat jiné alternativní zdroje příjmů k zaplnění státní pokladny namísto hloupého zvyšování DPH. V České republice jsou podmínky k zavedení této daně nejideálnější v Evropě. Co se jednou zdálo nemyslitelné, je možná v budoucnu za určitých okolností schůdné. Hlavím předpokladem k zavedení daně je určit daň tak, aby cena nepřevyšovala cenu na černém trhu. K plné legalizaci marihuany nás ovšem svazuje mezinárodní úmluva OSN. Je otázkou za jakých podmínek je možné tuto smlouvu obejít nebo zrušit. Zdanění marihuany by ovšem bezpochyby pouze přispělo do zájmu většiny...

-gauner-

  • Články z kategorie Novinky a soutěže mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/03/12