Jak na klíčení a výsev semen

Šlechtěné druhy semen mají klíčivost až 95 %. Jaké podmínky zajistit, aby Vaše šance na úspěch vzrostla co nejvíce?

Vhodné podmínky pro semena

Aby nám semínka vyklíčila a mohli jsme z nich vypěstovat zdravou rostlinu, je třeba dodržet základní pravidla a vyhnout se chybám.

Čistota je základ

Dřív než se zaměříme na ostatní podstatné věci, musíme začít u toho nejdůležitějšího, a to je čisté prostředí bez bakterií. A jak zajistit co možná nejsterilnější a nestabilnější prostředí?

Jednoduše: pokud dáváte semínka do navlhčené vaty, je dobré tuto vatu na začátku prolít převařenou vodou. Vařící voda nám zničí drtivou většinu bakterií. Semínka tedy budou v relativně sterilním prostředí. Při každé manipulaci mějte čisté ruce nebo rukavice. Semínka jsou náchylná na plíseň.

Vhodná vlhkost pro klíčení

Vlhkost je pří klíčení semínek důležitá. Ale pamatujte si, že klíčová je vlhkost, ne mokro! Proto poté, co namokříte materiál, do kterého semínka vložíte (vata, jemná tkanina, toaletní papír, odličovací tampony), ho nezapomeňte vyždímat. Semena nesmí plavat ve vodě, k růstu potřebují vzduch.

Důležitá je vzdušná vlhkost, která by měla dosahovat 70- 85 %.

Voda, kterou používáme, by měla být vždy alespoň 36 hodin odstátá, ne přímo z vodovodu.

Teplota

Ideální teplota pro klíčení semínek se pohybuje mezi 22˚C a 25˚C.

Vytvořte pařeniště

Protože jsme si řekli, že je důležitá vlhkost, vložte vlhkou vatu se semínky do nádobky a nádobku překryjte potravinovou fólií, do které udělejte dírky. Docílíte tak vlhkého prostředí s dostatečným přísunem vzduchu.

Pokud začínáte, nemáte zkušenosti a bojíte se, že nezvládnete semenům zajistit vhodné podmínky, nezoufejte. Pro tyto účely existují pařeniště, která pořídíte v řádech desítek až stovek korun (podle velikosti) a budete mít jistotu, že na rozdíl do domácky vyrobeného pařeniště je vytvořeno přesně podle potřeb semen.

Můžu použít místo vaty rovnou substrát?

Ano, i to je možné. Semena se dají skutečně zasít rovnou do substrátu, ale tato metoda je paradoxně složitější. Zemina totiž obsahuje bakterie, což může semena ohrozit. Navíc hrozí přelití a nedostatek vzduchu.

Pokud se ale rozhodně pro přímý výsev, dejte před začátkem semínka na 24 hodin do vodní lázně z převařené vody o pokojové teploty.

Klíčení průběžně kontrolujte, klíčky vyrazí za 1 až 4 dny. Pokud se ani po týdnu nic neděje, zřejmě nemáte ideální podmínky a je třeba začít znova. Jakmile mají klíčky asi 10 mm, je čas je zasadit.

Výsev naklíčených semen

Maximální hloubka pro zasazení semene je asi 4 cm, doporučujeme tak 2 cm pod povrch a sadit kořínkem dolů. Při výběru substrátu je potřeba se na chvíli zamyslet. Rostlinky mají rády neutrální až mírně kyselou půdu, pH by se tedy mělo pohybovat něco mezi 5,5 až 6.

Pro měření pH půdy můžete použít speciální papírek na měření, který zakoupíte v lékárně. K výsevu je možné použít i kokosový substrát. Ten je dobrou volbou, protože rostlina nepotřebuje příliš živin. Pozor na substráty příliš bohaté na humus

Substrát s klíčkem nesmí vyschnout, to je často základním problémem při pěstování. Člověk si lehko zvykne, že při klíčení nemusí vlhkost hlídat, protože se vlivem pařeniště udržuje sama. Jakmile ale klíček v půdě uschne, můžete se s ním rozloučit.

Současně je ale malá rostlinka velmi náchylná k bakteriím a plísním, takže pokud zavlažujeme příliš, můžeme jí ublížit.

Při zalévání rostliny je nutné vždy nechat vodu z kohoutku odstát nebo použít dešťovku. Ideální pH vody by mělo být 5,7. 

 

Další doporučení:

  • Kupujte semínka od ověřených prodejců – budete mít jistotu, že semínka měla vhodné skladovací podmínky a bude v pořádku
  • Kupujte legální a certifikované odrůdy
  • Pokud budete sadit do substrátu, nekupujte přehnojený
  • Substrát bývá kontaminovaný bakteriemi / houbami, kupte si přípravek na jeho vyčištění nebo jej dejte vypéct do trouby (vysoká teplota zabije bakterie)
  • Desinfikujte nádobku, ruce (používejte rukavice)
  • Nezasazujte semínka příliš hluboko- ideální je zasadit cca 1-2 cm pod povrch

Dodržoval jsem všechny pokyny a semínka stále neklíčí. Co dál?

Semena mohou mít občas tvrdou skořápku a nedokáží ji prorazit. Existuje více způsobů, jak jim pomoci. Prodávají se přímo přípravky, které naruší skořápku a pomohou semenu klíčit. Existují ale také jiné způsoby.

  • Peroxid- peroxid je ideální způsob jak pomoci klíčení, a to hned ze dvou důvodů. Jednak funguje  jako desinfekce, takže pokud je semínko kontaminované, zbavíme ho jakýchkoliv bakterií. Současně ale narušuje skořápku semínka, takže to pak může snáze vyklíčit. Jak ho použít? Jednoduše. Dáme semínka do odstáté vody den až tři a peroxid přidáme přímo do vody.
  • Naříznout povrch semínka skalpelem
  • Porušit povrch třením o tvrdý podklad – třeba stůl

klíčení semen

Chci začít s pěstováním, jaká semena si zakoupit?

Konopí v sobě skrývá spoustu benefitů, takže pokud se rozhodnete začít s jeho pěstováním hned, poradíme, jaká semena koupitVybírat můžete z naší široké nabídky. A pokud máme nějaká doporučit, jsou to tato:

Semena wellness CBD – tato odrůda je bohatá na složku CBD, květy rostliny obsahují až 18 % tohoto kanabinoidu. Rostlina je statná, má široký stonek, takže vydrží i nepříznivé venkovní podmínky. V rostlině se také nachází množství zdraví prospěšných terpenů.

Semena Infinity CBD – tato rostlina je také velmi bohatá na CBD. Mimo to je velmi houževnatá, takže její pěstování není nikterak náročné. Nejvíce zastoupenými terpeny jsou pak pro Infinity CBD, geraniol, ocimen a karyofylen

Semena CBG Origin - Odrůda CBG Origin, jak již název napovídá, disponuje neobvykle vysokým množství účinného kanabinoidu CBG, který podporuje relaxaci a zklidnění.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/04/11
(Aktualizováno: 06/14/21)