Klíčení a výsev semen

Šlechtěné druhy semen mají klíčivost kolem 95%. Jak postupovat abychom zajistili semínkům co nejlepší pravděpodobnost na úspěch?

 

Čistota, vlhko a relativně teplo

Abyste zvýšili pravděpodobnost klíčení na maximum zajistěte semínkům na klíčení pokud možno sterilním prostředí. Pokud vyséváte přímo do substrátu, urcitě dejte přednost předpařenému, který obsahuje minimum bakterií. Na semínka po dobu klíčení nesahejte špinavýma rukama.

Okolí by mělo mít při klíčení vysokou vzduškou vlhkost od 70-85 % a teploty by se měly pohybovat mezi 22 - 26 °C. Jako dobrý základ k naklíčení je vata, jemná tkanina toaletní papír nebo tampon na odličování.

 

Nejprve je dobré, aby místo i s navlhčenou vatou prošlo bodem varu. Jen přelití varnou konvicí zničí drtivou většinu bakterií. Semeno tak bude v relativně sterilním prostředí. Po namokření savého materiálnu jej vyždímejte, semena nesmí plavat ve vodě. K semenům se musí dostat vzduch, nedostatek vzduchu klíčení přeruší. Nepoužívejte vodu z vodovodu, nechte ji nejprve na 36 hodin odstát. 

 

Výsev můžete provést přímo do substrátu, ale nedoporučujeme to. V zemině je mnoho bakterií a semínka jsou navíc náchylnější k přalití a následnému zastavení přístupu vzduchu. Před přímým výsevem je dobré semena namočit na 24 hodin do převařené, ostráté lázně o pokojové teplotě .

 

Kolem místa klíčení vytvořte pařeniště. Vložte vatu i semena do nádoby a tu zadělejte průhlednou potravinářskou folií nebo sáčkem ve kerém jsou dírky. Můžete použít iděálně pařeniště, stojí několik desítek korun až stovku.

 

Klíčení pravidelně kontrolujte, ale umývejte si vždy ruce, je to bezpečnější. Po 1-4 dnech by měly ze semen vyrazit klíčky. (Pokud nějaké semeno nevyklíčí za týden, pravděpodobně se s ním můžete rozloučit). Jakmile dosáhnou klíčky velikosti asi 10 mm je čas na přesazení. 

klíčení semen

Jak na výsev naklíčených semen? 

Jakmile máte klíčky s přibližně 5-10 mm dlouhými kořínky, jemně je vyjměme. Zadadíme ho velmi opartně abychom neporušili kořínek. Maximální hloubka pro zasazení semene je asi 4 cm, doporučujeme tak 2cm a sadit kořínkem dolů

 

Při výběru susbtrátu je potřeba se nachvíli zamyslet. Rostlinky mají rádo neutrální až mírně kyselou půdu, pH by se tedy mělo pohybovat něco mezi 5,5 až 6. Pro zjištění pH půdy můžete použít speciální papírek na měření, jde koupit v lékárně. K výsevu je možné použít i kokosový substrát. ten je dobrou volbou protože rostlina nepotřebuje příliš zivin. Pozor na subtráty příliš bohaté na humus. 

 

Substrát s klíčkem nesmí vyschnout, to je často základním problémem při pěstování. Člověk si lehko zvykne, že při klíčení nemusí vlhkost udržovat protože se vlivem pařeniště udržuje sama. Jakmile ale klíček v půdě uschne, můžete se s ním rozloučit. Malá rostlinka je také velmi náchylná k bakteriím a plísním, kterým se daří při nadbytku vody. Poroz také na přemokření. Substrát by měl být stále mokrý, ale při stlačení nesmí vytříštit voda na povrch. 

 

Nemálo důležitým faktoremje vzduch. V místnosti kde roste mladý klíček je dobré pravidelně větrat a teplota by neměla klesnout pod 21 °C.

 

Při zalévání rostliny je nutné vždy nechat vodu z kohoutku odstát nebo použít dešťovku. Ideální pH vody by mělo být 5,7. 

 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/04/11
(Aktualizováno: 03/22/20)