Polsko Legalizuje Léčebné Konopí!

  • Polští příznivci konopí a zejména pacienti, kteří kanabis potřebují, momentálně děkují bývalému rapperovi a nynějšímu politikovi Krzysztofu Liroyi-Marzecovi, přezdívanému zkráceně Liroy, za protlačení legislativy umožňující prodávat léčebné konopí lékárnách

Od momentu, kdy se bývalý rapper Liroy pustil do politického dění v Polsku a stal se členem parlamentu, uběhly pouhé dva roky. Za tu dobu však tato významná osobnost polské konopné scény stačila protlačit zákon, který nyní umožňuje polským pacientům legálně sehnat léčebné konopí na předpis.

 

„Po táhlé, vyčerpávající bitvě se první listopad stal dnem, kdy Polsko zlegalizovalo konopí pro léčebné účely.“

Liroy byl do parlamentu zvolen roku 2015 jako člen strany Kukiz‘ 15. Návrh na změnu zákona týkajícího se medicínkého kanabisu poprvé předložil počátkem roku 2016.

Kompletní forma návrhu byla parlamentem docela mohutně proškrtána – razantně bylo odmítnuto například povolení pěstování konopí pro vlastní léčebné účely. Liroy se do postoje ministerstva zdravotnictví hned od počátku obul a dal najevo vlastní názor na věc:

„Nemocní lidé denně umírají a můžou za to právě dnešní zákony. Já sám na pohřby těchto nebožtíků chodím, mluvím s jejich rodinami a snažím se vysvětlit, jakým způsobem můžeme celou věc změnit k lepšímu. Vy, zákonodárci naší země byste měli jít a zkusit říct pozůstalým členům takových rodin to, co říkáte v médiích.“

Po mnoha jednáních a revizích Liroyův návrh konečně prošel parlamentem a v konečné volbě zvítězil většinovou měrou 440 zákonodárců hlasujících pro a pouhých 2 proti.

konopí, marihuana, legalizace, polsko, konopí v lékárně

Léčebné Vs Rekreační užití Konopí v Polsku

Nový zákon pochopitelně užití konopí nelegalizuje kompletně. Léčebné konopí je povoleno pouze pacientům, kteří obdrží předpis od svého doktora a navíc také oficiální povolení od regionálního farmaceutického inspektora.

Mezi nemoci, postižení a kondice, které pacientům toto povolení umožní obdržet, patří:

Zajímavé výsledky přinesl například i veřejný průzkum z roku 2015, kde se ukázalo, že celých 75% občanů Polska je názoru, že zakazování léčebné konopí pro pacienty trpící na výše uvedené poruchy je nemorální, kruté a naprosto narušuje veřejná práva občanů.

O čem píšeme

Distribuce Léčebného Konopí v Polsku

Téměř 90% z 15,000 registrovaných, polských lékáren bude autorizováno vydávat léčebné konopí na předpis, které by se ve výsledku mělo dostat ke zhruba 300,000 pacientům.

Otázkou však zůstává: bude vůbec pro pacienty léčebný kanabis dostupný?

Zákony jsou v zeleném, produkce a dovážka medicínského konopí je už však problémem naprosto jiného kalibru. Jelikož v Polsku zatím není vyvinutý dostatečně sofistikovaný systém produkce léčebného konopí, bude třeba ho importovat například z Holandska nebo Kanady.

Odhadovaná finální cena medicínského kanabisu tak nebude zrovna malá: gram konopí pacienty přijde zhruba na 350 korun, což vychází na přehnaných 11,000,- korun za měsíc.

Autor: Lisa Rough

Zdroj: leafly.com

 

  • Články z kategorie Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 11/09/17