Léčebné Konopí a Imunitní Systém

  • Látky obsažené v léčebném konopí, neboli kanabinoidy, interagují s endokanabinoidním systémem lidského těla
  • Endokanabinoidní systém je zodpovědný za obrovské množství interních procesů
  • Zdravá funkce endokanabinoidního systému a dostatek endokanabinoidů je naprosto esenciální pro udržitelné zdraví jedince

Ti z vás, kteří četli článek „Úvod do Endokanabinoidního systému“ si již dobře uvědomují, že dle nejnovějších studií kanabinoidů a jejich interakce s endokanabinoidním systémem (ES) našich těl dochází k velmi pozitivním vnitřním efektům, jako je například neurogeneze (aktivní tvorby nových neuronů), antioxidační účinky, ochrana buněk proti vzniku nádorových tkání a mnohým dalším.

„Endokanabinoidní systém je velice komplexní signalizační síť lidského těla, která koordinuje funkce jako je pocit hladu, oxidativní stres, metabolismus, hladinu cukru v krvi, obezitu, pocity bolesti, termoregulaci, zrak, náladu, paměť a další.“

V neposlední řadě je účinek léčebného konopí významný také ve spojitosti s funkcí imunitního systému těla.

Jak zvýšit imunitu? Použijte konopí

Jedním z obzvláště zajímavých, terapeutických efektů medicínského kanabisu na ES je výsledný dopad na imunitní systém, neboli, jak tento proces nazývají vědci, „imuno-kanabinoidní modulace“. Jinými slovy, kanabinoidní látky jsou schopny regulovat tón, vlastnosti i celkovou funkci imunitního systému.

I přesto, že o imunomodulačních efektech konopí zatím zdaleka nevíme vše, pár věci je jasných. Za prvé, při optimálních koncentracích jsou určité kanabinoidy schopny snížit zánětlivé reakce u pacientů trpících na autoimunitní onemocnění (např. roztroušená skleróza, artritida, lupénka, Parkinsonova choroba).

endokanabinoidní systém

"Obzvláště účinným je v tomto případě CBD kanabinoidní olej."

Za druhé, kanabinoidy hrají významnou roli v regeneračních procesech nervové tkáně – neurogenezi. Značný počet dosavadně vykonaných studií poukazuje na výhody v případě zotavování se z mrtvice či úrazů hlavy. Fakt, že jsou léčebné kanabinoidy prospěšné proti neurodegenerativním onemocněním, je dnes již v podstatě široce uznaným napříč medicínou dnešní doby.

V případě imunitního systému je důležité uvědomit si, že veškeré procesy ovlivňující imunitu jsou výsledkem kaskádových reakcí takzvaného „vrozeného imunitního systému“ a „adaptivního imunitního systému“. Jedním z klíčových komponentů adaptivního imunitního systému je takzvaná buněčná imunita, která využívá specializované buňky typu T a buňky NK (natural killer cells), které aktivně vyhledávají patogeny a rakovinotvorné buňky. S tímto systémem spolupracuje také humorální imunita vyvíjející protilátky za účelem neutralizace patogenů.

Pokud dojde k narušení rovnováhy mezi humorálním a buněčným imunitním systémem, v těle dochází k vývinu nemocí a chorob jako je například roztroušená skleróza. Z toho důvodu se nemoci tohoto typu nazývají autoimunitními onemocněními.

„Endokanabinoidní systém a kanabinoidy v těle slouží mimo k udržování rovnováhy mezi jednotlivými druhy imunitních systémů."

Užívání konopí pro zlepšení zdraví

Stále je zde samozřejmě argument, že chronické, těžké užívání léčebného konopí může mít negativní účinky na různé aspekty zdraví. Nicméně, momentálně vychází na povrch čím dál více studií potvrzujících důležitost role zdravého endokanabinoidního systému, který se ve výsledky stará o snížení například zánětlivosti nervového systému či artritické zánětlivosti kloubů. Endokanabinoidy produkované tělem i fytokanabinoidy přijímané z rostlin jsou pro udržení zdravého imunitního systému velmi důležité.

Léčebné konopí obsahuje celou řadu léčebných kanabinoidů, přičemž každý z nich má odlišné, medicínské funkce. Pro více detailů o jednotlivých kanabinoidech pocházejících z medicínského kanabisu můžete přejít na některý z následujících článků:

Navíc, pro tělo je prospěšné zejména konopné CBD, které se dá extrahovat i z legálního, technického konopí.

Rozluštěním veškerých spojitostí endokanabinoidního systému, kanabinoidních látek, kanabinoidních receptorů a enzymů, které tyto látky syntetizují a metabolizují, v budoucnosti dost možná dojde k pochopení velmi komplexní komunikace interních systému lidského těla a tím pádem i znatelnému nárůstu účinných, terapeutických metod.

 

 

Zdroje: 
Article, Sponsored. “Cannabinoids and the Immune System: Immuno-Cannabinoid Effects.” Leafly, 28 Nov. 2016, www.leafly.com/news/science-tech/cannabinoids-and-the-immune-system-immuno-cannabinoid-effects.

            

Zboží k článku

  • Články z kategorie Léčebné využití mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 12/01/17