Kořenová hniloba: Jak na ni?

Kořeny potřebují vždy čistou vodu s vyváženým poměrem živin a pH v roztoku. Pokud voda obsahuje některé pro rostlinu nebezpečné bakterie, kořeny začnou hnít a odumírat.

Kořeny, které se topí ve vodní lázni, aniž by měli k dispozici dostatek kyslíku, jsou mnohem více náchylné k problémům kořenové hniloby. Zdravé kořeny mají vždy čistě bílou někdy až krémovou barvu, zatímco kořeny ovlivněné hnilobu jsou místy až zcela nahnědlé a jsou nepříjemně cítit.

 

 

Rostliny ovlivněné touto nemocí kořenů začnou časem spontánně ztrácet všechny své listy, listy žloutnou a hrbení se po celé své délce. Prvním varovným signálem, kterým rostlina upozorní na svůj kořenový problém je, když zasažené rostliny zkonzumují méně vody. Jestliže někdy zaznamenáte přesně takové příznaky u Vašich vlastních rostlin, rozhodně doporučujeme nejprve vyzkoušet všechny zde uvedené postupy pro léčbu hnijících kořenů.

Je důležité Vás čtenáře předem upozornit, že právě kořenové poškození mývá většinou trvalý charakter a obnovovací proces obnoví pouze nově vzniklý kořenový růst. Staré trvale poškozené kořeny se pravděpodobně již nikdy nevzpamatují ze šoku, který jim plíseň způsobila. Kořenová hniloba se nejvíce objevuje u hydroponického pěstování, ale může se také vyskytnout v půdních substrátech nebo jiném pěstebním médiu.

Mějte na paměti, že kořenová plíseň zásadně nemůže prosperovat v prostředí, které je bohaté na kyslík, proto je vhodné pokusit se dostat co nejvíce kyslíku právě do kořenového systému rostlin. Zakoupením vhodného a kvalitního vzduchového čerpadla a vzduchovacích kamenů (pro hydroponické systémy) naopak kořenům napomůžete k bohatému růstu a květenství.

 

Rozhodně žádná z níže uvedených metod nemůže Vaši rostlinku nějak trvale poškodit. Naopak může bohatému růstu napomoci.

 

 

kořenová hniloba

Jak předejít hnilobě kořenu

Budete potřebovat, aby vaše pěstební médium bylo tak čisté, jak je to jen možné. Než začnete nový pěstební proces, měli byste důkladně vyčistit všechny pěstební pomůcky, nejlépe směsí vody a bílého octa, jehož kyseliny napomůžou zabít všechny nebezpečné bakterie. Tomuto úkonu věnujte opravdu důkladnost a trochu času, jelikož usazeniny na dně nádrží obsahují mnoho nechtěných částic a čistota prostředí je polovinou úspěchu pro Váš výsledný produkt.

 

Pokud pěstujete v hydroponických systémech, je dobrý nápad měnit rezervoár vody pravidelně, aby se zabránilo přemnožení bakterií v celé nádrži. Doporučuje se měnit vodu nejméně jednou týdně. Pravidelná výměna roztoku také pomůže vašim rostlinám získat lepší přístup k živinám a kořenům zaručí pravidelný přístup ke kyslíku.

 

Zajistěte, aby teplota vody, kterou rostliny zaléváte nepřesáhla pokojovou teplotu. Teplá voda obsahuje mnohem méně kyslíku než chladnější voda a proto také poskytuje ideální prostředí pro růst nežádoucích bakterií. Maximální doporučená teplota roztoku je přibližně 22°C.

 

V hydroponickém systému zajistěte, aby se mrtvé kořeny, listí nebo jiné typy rostlinných zbytků nedostaly do zásobníku s roztokem hnojiv, protože by tak časem poskytovali živnou půdu pro špatné bakterie, které mohou způsobit právě zmíněnou kořenovou plíseň.

Dejte pozor, aby se žádné světlo nedostalo ke kořenům rostliny, protože také světlo, spektrální záření a hlavně teplo podporuje výskyt nežádoucích bakterií.

 

Čím hnilobu zastavit?

Na českém trhu existuje mnoho přípravků jako prevence či finální léčba kořenové hniloby. Někteří pěstitelé léčí napadené kořeny přídavkem H2O2, také známým pod názvem chemickým názvem peroxid vodíku. Pokud přidáváte peroxid vodíku do vody, tak zabijete všechny bakterie včetně těch, které rostlině prospívají. Tato metoda je účinná pouze v krátkodobých intervalech, po době více jak 2 dnů se H2O2 rychle přemění zpět na kyslík a vodu, proto pokud budete používat peroxid vodíku k léčbě kořenové hniloby, budete muset přidávat peroxid do vody téměř každý den. Nejlepší ochranou pro napadené rostliny bývají přípravky s přídavkem subkultury B, jako je Bud Rot Stop.

 

Napadená rostlina se může vyléčit úspěšně, pokud zavčas dokážete rozpoznat příznaky kořenové hniloby a v takovém případě začít rychle postupovat dle uvedených návodů k okamžitému znovuobnovení kořenového systému ještě během prvních několika dní růstu rostlin. Pokud nemůžete eliminovat příčiny kořenové hniloby, pak se tento problém bude neustále vracet bez ohledu na to, jako moc vedou Vaše kroky k vyřešení a léčbě napadených kořenů.

 

O příznacích a řešení kořenové hniloby se dočtete také v článku Nejčastější komplikace pěstitelů.

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/04/12