Legalizace Konopí snižuje nezaměstnanost

  • Legalizace přinese biliony dolarů, obrovské pěstitelské místnosti a taky …spoustu práce pro milovníky konopí.

 

 

Po desetiletí byla „Zelená horečka“ fenoménem, který byl k vidění výlučně v kalifornském Emerald Triangle (oblast, produkující největší množství konopí v USA). Tisíce lidí tam přicházelo do malých lesních městeček a přidávalo se k místnímu undergroundovému konopnému průmyslu. V Kanadě dojde k legalizaci konopí toto léto a tak se vlna nadšení přesouvá právě na sever, kde by mělo vzniknout až 150 000 pracovních míst, spojených s konopím.

Podle Deloitte se předpokládá, že hodnota Kanadského konopného průmyslu bude zhruba 22,6 bilionů a měsíce před legalizací (proběhne 1. července) budou ve znamení najímaní pracovních sil – od pěstitelů přes ořezávače až po odborníky z oblastí techniky.

Proč legalizovat konopí?v

Od té doby, co bylo v roce 2001 legalizováno lékařské konopí, zažívá Kanadský konopný průmysl stabilní úspěch. Po červencové legalizaci konopí pro lékařské účely by se však konopný průmysl měl stát základem kanadské ekonomiky.

Společnosti se na tento přechod připravují tím, že se usazují v malých městečkách a rychle se je snaží přetransformovat. Společnost OneLeaf Cannabis Corporation plánuje v oblasti Saskatachewan, konkrétně ve městečku Sherwood, které má jen něco málo přes 1000 obyvatel, postavit objekt o rozloze zhruba 4000 metrů čtverečných. Ten má zaměstnat asi 10% místní populace a má velký růstový potenciál.

Existují také společnosti, jako je například Aurora, která je jedním z největších kanadských licencovaných pěstitelů a kde zaměstnávají všechno, od kombajnů až po vědecké pracovníky s vysokoškolským vzděláním. Jejich objekt se jménem Aurora Sky má mít rozlohu zhruba 74 000 metrů čtverečných a jeho otevření se plánuje na polovinu roku 2018. Nachází se v Albertě, v Leduc County a po dokončení stavby to bude největší objekt svého druhu na světě.

Legální Konopný Průmysl

To je dobrá zpráva jak pro celou společnost, tak i pro všechny, kteří se chtějí dostat do konopného průmyslu. Když se Cam Battley ujal v roce 2016 role CCO, měla společnost zhruba 35 zaměstnanců. V současné době jich je kolem 500 a předpokládá se, že se tento počet v příštích dvanácti měsících ještě zdvojnásobí.

A to je jenom „vrchol ledovce,“ říká zakladatelka a ředitelka Cannabis At Work. Této společnosti se od roku 2015 podařilo propojit zaměstnance se zhruba 350 konopnými společnostmi po celé zemi. Vedlejšími produkty budou takové benefity pro ostatní odvětví, o kterých zatím ještě ani nepřemýšlíme,“ říká McMahonová.

Stavební průmysl je příkladem toho, jak může jiné odvětví těžit z konopného boomu. Třeba v Ontariu se snaží postavit nové obchodní komplexy pro společnost Ontario Cannabis Retail Corp, která distribuuje konopí a je řízená vládou. Něco podobného už jsme zažili ve státech, kde se konopí stalo legálním. Například v Coloradu vzniklo velké množství firem, které se zaměřují jen na stavbu pěstitelských komplexů, pokračuje McMahonová.

McMahonová taky zdůrazňuje, že konopný průmysl představuje velkou šanci na zaměstnání lidí, kteří měli dříve legální problémy s konopím. Pěstitelé totiž velmi často hledají lidí, kteří již s konopím pracovali, protože ti toho o konopí většinou vědí nejvíce.

„Auroře se podařila jedna věc, a to najímat lidi s těmi nejlepšími zkušenostmi a největším nadšením pro konopí,“ říká Battley, „což v podstatě znamená, že najala lidi z oblasti výdejen lékařského konopí a z černého trhu.“

Vzdělání pro zaměstnance v konopném průmyslu

V jedné oblasti ale konopný průmysl ještě trochu pokulhává, a to v možnostech vzdělávání pro ty, kteří v tomto odvětví teprve začínají. Společnost McMahonové se pokusila zaplnit tuto díru na trhu pomocí nabídky krátkodobých online kurzů, které se zaměřují na předání souhrnných informací o konopném průmyslu, ale stále je potřeba, aby další vzdělavatelé následovali cestu, kterou se dala třeba Kwatlen Polytechnic University, nabízející dvouleté programy zabývající se konopím.

Battley věří, že než se to stane, tak by měly provinční úřady vyzvat ke spolupráci již existující komunity, které mají zkušenosti s konopím a měli by se učit právě od nich.

„Máme tu jedinečnou smíšenou kulturu, ve které se spojují lidé v oblecích, jako jsem třeba já, s lidmi z komunity,“ pokračuje Battley. „Jednou z nejlepších věcí mojí práce v tomto sektoru je to, že se učím právě od těchto lidí.“

Zdroj:
Herb. “Canada's Green Rush To Create 150,000 Legal Weed Jobs.” Herb, 25 Jan. 2018, herb.co/news/industry/canada-cannabis-industry-jobs/

Zboží k článku

Vydáno: 02/23/18