Nejčastější škůdci konopí 2/2

V posledním článku jsme se věnovali těm nejvíce běžným predátorům, kteří mohou Vaší milovanou zahrádku ohrozit. V tomto dalším vydání si zmíníme další velmi časté parazity, živící se mízou rostlin nebo jejími částmi. Zmíníme si také  některé houbové onemocnění, které se může vyskytnout jak v růstu rostliny, tak při samotném sušení.

Dozvíte se jak postupovat při napadení těmito škůdci a jak se jich 100% účinně zbavit. První díl článku najdete ZDE.

 

 

 

 

V tomto díle nejčastějších škůdců probereme: plíseň šedá ι  kořenová plíseň ι housenky ι mouční červy ι jeleni

Plíseň šedá / Okvětní plíseň (Botrytis cinerea)

Této infekci houbou Botrytis se nejvíce daří v chladném podnebí (při teplotě 15°C), při velké vlhkosti vzduchu, v období deštivého jara nebo vlhkého letního počasí. Plíseň šedá může být obzvláště škodlivá právě když prší a je vlhko, které trvá po dobu několika dnů či týdnů. Podívejte se dobře mezi spáry v květu, pokud nespatříte masy stříbrno-šedé barvy, které se objevují na vlhkých oblastech rostliny. Plíseň také nepříjemně páchne, ale pozor její výtrusy jsou zdraví škodlivé a proto se snažte je příliš nevdechovat. Plíseň ale může napadnout také listy, stonky, semena, sazenice, nebo jakékoli jiné části rostliny s výjimkou kořenů. Tato houba také dokáže přežít zimní období a znovu se tak objevit když ji nejméně očekáváte. Jako prevence napadení touto plísní pouze čistota pěstebního prostoru sama o sobě nestačí.  Tato houba může vyprodukovat až 60 000 nebo více výtrusů na jednom kusu rostlinné tkáně o velikost menší než jeden lidský nehet. Dokonce jeden takový výtrus může infikovat určitou část rostliny, kde se rozšíří na celou rostlinu.

 

Řešení: 
Nejlepším způsobem, jak se zbavit plísní je udržet nízkou vlhkost vzduchu a zaručit rostlinám správnou cirkulaci vzduchu. S tím samozřejmě souvisejí pravidelné kontroly a okamžité kompletní odstranění infikovaných částí rostliny pokud se taková plíseň objeví. NIKDY se nesnažte plísně zbavit tak, že ji mechanicky odstraníte pouze z povrchu napadené části. Zasažená místa opatrně odneste na vzdálené místo daleko od pěstební oblasti. Nízká vlhkost dokáže zpomalit tvorbu plísní až o 50%. Nižší vlhkost vzduchu je optimální, zejména ke konci květní fáze, kdy je rostlina k napadení nejvíce náchylná. Také se nebojte investovat do kvalitních ventilátorů. Pro rostlinu je důležité mít trvalý přístup k čerstvému kyslíku.

Vyhněte se zakropování Vašich rostlin z vnějšku, zejména pokud jste měli problémy s plísní již v minulosti.

Přidáním aktivních fungicidů dostupných ve formě postřiků, nebo kombinace fungicidů. O podrobné informace se obraťte na specializované místo či kompetentního prodejce fungicidních prostředků.

Za pomoci ultrafialového záření dokážeme bakterie Botrytis také velmi účinně eliminovat. Zakoupením vhodné UV zářivky umístěné společně s ventilátorem pro přívod čerstvého vzduchu.

 Výsledek obrázku pro plíseň šedá

Kořenová plíseň  (Pythium rot)

Kořenová plíseň může být způsobena několika různými druhy houby odrůdy Pythium a objevuje se převážně na kořenech rostlin. Tyto houby jsou běžně obsažené například v polní půdě, písku nebo se objevují také v sedimentu (usedlině) vody. Mohou ji způsobovat také mrtvé kořeny v substrátu po předchozí vegetaci, proto dejte raději přednost substrátům zakoupených ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Nikdy také nepoužívejte substrát více než pro jednu vegetační fázi a po každém ukončení pěstebního procesu zakupte půdu novou. Vyhnete se tak riziku napadení.

Více informací o kořenové plísni naleznete v dalším článku věnovaném tomuto problému ZDE.

Související obrázek

Housenky

Tyto larvy motýlů útočí přímo na listy rostlin a dokážou způsobit mnoho škody za velmi krátké časové období. Objevují se převážně při venkovním pěstování, ale naštěstí díky jejich velikosti jsou snadno spatřitelné pouhým okem. Nepřehlédnutelným příznakem napadení housenkami jsou viditelně nakousané listy.

 

Řešení:
Nejvhodnějším postupem eliminování škůdců je tyto housenky z listů mechanicky odstranit. Housenky jsou v přírodě nenahraditelným zdrojem minerálních látek pro půdu, proto je vhodné je pouze odnést na bezpečnější místo, kde mohou napáchat mnohem méně škody. Pokud se housenky objevují na rostlinách opakovaně, potom postupujte podobným postupem jako při prevenci napadení šneky či hlemýždi v článku ZDE.

Výsledek obrázku pro housenka

Moučný červ

Tento červ se nachází převážně ve vlhkém, teplém podnebí a v ČR ho můžeme objevit také. Moučný červ se živí mízou rostlin. Obvykle se vyskytuje na kořenech nebo na jiných částech rostliny. Vylučuje moučně voskovou vrstvu (proto tedy název moučný červ) používanou jako ochranu a zároveň jako filtr pro zachycení rostlinné šťávy. Životnost červích samců je krátkodobá, protože žijí pouze po dobu nezbytně nutnou pro oplození samiček a následně umírají. Tito roztoči mají drobný oválný tvar. Dorůstají délky maximálně  1-2 cm a mají bílou barvu.

 

Řešení:

Zkontrolujte povrch listů, ale především povrch substrátu zdali se bílé nitky neobjeví.

Výsledek obrázku pro moučný červ

Jeleni

Také zde zmíníme některé savce jako rostlinné predátory. Například jelen dokáže venkovní úrodu zcela nenávratně poničit. Jeleni se vyskytují téměř na všech světových kontinentech kromě Antarktidy a Austrálie, proto je krátce zmíníme i v tomto článku. Ačkoliv jelení strava zahrnuje převážně stravitelné mladé rostlinky a stromky, v jejich jídelníčku bohužel nalezneme také konopí.

 

Řešení:

Ve volné přírodě se jeleni neobjeví tam kde je cítit lidská stopa. Nejlepší obranou je navštěvovat místo velmi často, zanechat zde kus lidské stopy (např. pomočení místa, či některé obnošené ošacení).

 

Vydáno: 09/06/12
(Aktualizováno: 05/03/21)