Za levnějším konopím do lékárny - simulují Kanaďané u doktora?

  • Je mezi kanadskými pacienty žádajícími o přístup k léčebnému konopí hromada hypochondrů?
  • Je opravdu třeba navýšit zdanění medicínské marihuany na předpis za účelem ztenčení řad předstírajících, rekreačních uživatelů bažících po kvalitní bylinné medicíně?

 

Vláda Kanady si myslí, že ano – přesně tímto důvodem se totiž ohání v podpoře prosazení nového daňového zákona.

Daně a léky (konopí) na předpis

Veškeré konopí prodané skrze momentální legální, zdravotní program umožňující pacientům trpícím na určité druhy onemocnění dostat na kanabis předpis, podléhá v Kanadě jak federální, tak provinciální dani z prodeje. To pro pacienty léčící se konopím ostatně není nic nového, jelikož je tento zákon v uplatnění již od roku 2013, kdy bylo v Kanadě léčebné konopí nově povoleno.

Nyní se však vláda Kanady nově ozvala s tím, že je třeba změnit daně pro všechny legální producenty konopí a to na 10% - nehledě na to, zdali je konopí směřováno na pacienty nebo rekreační uživatele.

„Ottawa nově oznámila, že procento zdanění prodeje léčebného konopí bude nově změněno na 10% a to jak pro konopí směřované na rekreační uživatele, tak na pacienty užívající konopí k léčbě.“

„Naše vláda zůstává zaměřena na původní cíl a tím je vytvořit a udržovat funkční zdravotní systém léčebného konopí,“ vysvětluje člen parlamentu Bill Blair v listopadovém rozhovoru pro The Globe and Mail. „Zároveň nechceme, aby byli daňové zákony podnětem pro osoby, které hodlají systém využívat nevhodným způsobem, a navrhujeme, aby došlo ke sjednocení daňových norem.“

Vláda na tento návrh začala přitlačovat v prosinci 2017, právě když se premiér Justin Trudeau objevil v ranní show Toronto’s Breakfast: „Faktem zůstává, že zde máme hrozně moc osob snažících se dostat do systému zdravotního konopí pouze za účelem získání drogy k rekreaci,“ vysvětluje v televizi Trudeau.

Reakce veřejnosti na premiérovo prohlášení byly přinejmenším rozhořčené. Například Mandy McKnight, matka chlapce, kterému díky povolení léčebného konopí bylo umožněno užívat olej s velmi vysokým obsahem kanabinoidu CBD proti epilepsii, sarkasticky tweetnula: „Jasně, zdaňme pořádně 99% legitimních pacientů, kteří zdravotní marihuany opravdu potřebují, kvůli pár individuím, co se snaží och*at systém aby ušetřili ubohý dolar. Takhle teď děláme zákony v Kanadě?“

S rozhořčeným rýpnutím Mcknightové však vyvstává na povrch i vcelku důležitá otázka – kolik lidí se doopravdy snaží obejít systém pouze kvůli tomu, aby si mohli konopí zakouřit doma u televize a trochu levněji?

Redakce serveru Leafly se šla na tuto zajímavou otázku zeptat rovnou ke zdroji, ke konzultantovi v oboru léčebného konopí, který doposud pracoval rovnou v několika předních, konopných klinikách napříč Torontem, Brianu Kieransovi.

„Nemyslím, že je tady až tolik lidí zneužívajících systém, jak by si někdo mohl myslet,“ dává se do řeči Kierans. Leafly chtěla vědět, kolik by si zhruba tipl procent a jeho odpověď byla příhodně velmi podobný tweetu Mcknightové: „Přesně samozřejmě ve skutečnosti nemám tušení ale čistě intuitivně a podle vlastního pozorování bych si troufnul říct, že se jedná o maximálně 1%. V klinikách jsem si poseděl už víc než roky a z vlastní zkušenosti vím, že lidé, kteří si jdou pro rekreační konopí a uvědomí si, že se octli v klinice pro pacienty, se otáčí na patě hodně rychle a většinou s nějakou komickou výmluvou.“

„Některé z klinik mají systém založen tak, že je možné se ke konopí dostat vcelku rychle. To ale neznamená, že politika kliniky míří na rekreační uživatele – jsou zde i pacienti, kteří se ke konopí potřebují dostat opravdu rychle například kvůli těžce léčitelným, epileptickým záchvatům.“

Kierans však dodává, že jedním z dalších obav důsledků legálního, konopného systému je například fakt, že si někdo tímto způsobem konopí může vyzvednout pouze jednou a využívat poté oficiálního balení konopí jako fintu, do které si bude schovávat svou vlastní, kdo ví kde sehnanou marihuanu.

Daně za léčebné konopí z lékárny

Nicméně, jak redakci Kierans dále vysvětlil, veškeré předpisy na léčebné konopí jsou pod přísným dohledem místních provinciálních univerzit a doktoři si tak dávají dvakrát takový pozor, komu že to vlastně konopí umožňují užívat: „Existují zde standardní evaluace pro narkotika, kterým podléhají veškeré zdejší kliniky. Konopí je léčebně klasifikováno jako narkotikum a k jako takovému se k němu musí ze strany doktorů přistupovat.“

V případě, že se tedy někdo chce klasifikovat k odběru léčebné marihuany na předpis, musí nejdříve projít objemným testem určeným k diskvalifikaci osob například náchylných k závislostem.

Lidé jako je Kieran, kteří mají ke zdravotnímu, konopnému systému blízko, s novým návrhem navýšení daní nesouhlasí. Své protesty dávají najevo například v internetových kampaních jako je například #DontTaxMedicine.

Jaký máte názor na situaci u nás? Je konopí z lékáren předražené, nebo naopak levnější než na černém trhu? Mohla by podobná situace jako v Kanadě, kde se proti návrhům na sjednocenou daňovou normu protestuje, nastat i u nás?

Zdroj: 
Jordan, Harrison. “Are Too Many Canadian Medical Marijuana Patients 'Faking It'?” Leafly, 19 Jan. 2018, www.leafly.com/news/canada/are-too-many-canadian-medical-marijuana-patients-faking-it.

Autor: 
Harrison Jordan

 

Zboží k článku

  • Články z kategorie Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 03/15/18