Pěstování indoor

Pěstování  indoor je výhodné z mnoha faktorů. Jako nejvýznamnější patří asi fakt, že není ovlivněno dobou přirozeného světla. Aby samička vykvetla musí mít venku 18 hodin světla a 6 hodin plné tmy. Takové podmínky nastávají jen malou část v roce. Při indoor pěstování potřebuje rostlina pouze 12 hodin svícení a 12 hodin tmy. Při indoor pěstování můžeme vypěstovat až 1g na 1 W. Při pěstování mějme na paměti, že rostlina bude na tomto světě jen pár týdnů. Je tedy nutné, aby se musela po tuto dobu co nejméně přizpůsobovala a vše co jen jde, bychom měli udělat za ni.

Jaké místo zvolit ?

Důležitým faktorem je výběr vhodného místa. Nejlépe k tomu slouží skříně. Mějte ale na paměti, že rostlina nemá rádo plísně a spory. Je dobré skříň zevnitř přetřít nebo polepit. Umístění skříně také hraje svou roli, rostlina vyžaduje při svícení teplot 22 - 27°C. V noci, kdy nesvítíme, je potřeba kolem 18°C. Stejně jako většina rostlin nemá rádo přílišné teplotní výkyvy.S místem souvisí i nádoba, tu vždy před výsevem nebo přesazením sterilizujte.

 

Kvalita půdy je rozhodující 

Půda je tak významným faktorem při pěstování, že si je dobré na výběru dát dobře záležet. Čím lepší půda, tím lepší potenciál rostlina má. Při výsevu nesmíme zapomenout na sterilizaci – viz Výsev a klíčení semen. Dobrý substrát by měl splňovat:

 • pH by se mělo pohybovat kolem 7 (+- 0,5). Příliš kyselá půda prospívá více samcům což je kontraproduktivní

 • musí obsahovat dostatek živin a minerálů. Klidně si připlaťte tu 20 Kč navíc J

 • měla by dobré odvádět vodu. S tím souvisí také dobrá drenáž

 • dobrý je poměr rašelina/písek/perlit v poměru 2/1/1Ale můžete použít i kokosový substrát

 

Správné pH půdy

Kyselost půdy je pro samičku kontraproduktivní. Je dobré změřit pH nějakým tím lakmusovým papírkem (k dostání v lékárně) nebo třeba přístrojem.  Optimální pH je 6,9. V případě že je půda moc kyselá (rozdíl víc jak 0,5), můžeme k ní přidat vápenec  (tohle jsem nikdy nepotřeboval ale uvádí se asi 25 g na kilo).

 

Světlo je důležitý faktor

Každé světlo je složeno z řady spekter. V růstové fázi je pro rostlinu důležité modré spektrum, díky kterému v rostlinách probíhá fotosyntéza. V růstové fázi vyžadují rostliny 18 hodin světla a 6 hodin tmy (zkráceně jen 18/6) . 18 hodin je maximální doba, jakmile svítíme více rostlina prostě světlo nepřijme a pokud ano, nebude ho dokázat plně využít.

Jakmile je rostlina vysoká a silná, je dobré změnit lampu na tu s převahou žlutého spektra. V této fázi má rostlina ráda 12 hodin světla a 12 hodin tmy (12/12). Silnější  lampa znamená často větší květy.

Mezi lampou a rostlinou musí být vždy alespoň několik cm. Pokud je navíc rostlina blízko, bere stín ostatním listům.

 Výsledek obrázku pro lampa na pěstování rostlin

Jaké lampy máme?

 • Metalhalidová (MH)–lampa s převahou modrého spektra pro správný růst.

 • Sodíková (HPS) – lampa na květ s převahou žluté barvy světla. Sodíkovou lampu lze použít jako univerzální, jen upravíme dobu svícení na 18/6. Rostlina ale roste pomaleji a nedosahuje takové šířky.

 • Fluorescenční – zářivka o maximální síle kolem 60W. Tato zářivka se hodí spíš při zakořeňování, k růstové fázi je zcela nevhodná.

 •  Kompaktní  (CFL) – úsporky, používají je jen na miniprostory. Tyto výbojky jsou vyráběny o výkonu: 150 – 1000W.

 

 • 100W světlo osvětlí prostor 40x40 cm a optimální dosah má asi 30 cm.
 • 250W světlo osvětlí prostor 60x60 cm a optimální dosah má asi 50 cm
 • 400W světlo osvětlí prostor  1x1 m a optimální dosah má asi 75 cm
 • 600W světlo osvětlí prostor  1,2x1,2 m a optimální dosah má asi 1 m
 • 1000W světlo osvětlí prostor 1,5 x 1,5 m a má optimální dosah 150 cm.

 

Vlhký vzduch = spokojená rostlina

 

Vlhkost je významným faktorem, zejména v růstové fázi (modré spektrum). K tomuto účelu slouží tzv. zvlhčovačka ale taky obyčejný rozprašovač. Při vydatném růstu do výšky by měla být vlhkost kolem 80%, v době kvetení ale ne vyšší jak 40%.

 

Hnojení je individuální

Rostlina miluje dostatek živin. Samozřejmě všeho moc škodí a neradi bychom, aby se nám rostlina třeba spálila. Pakliže používáte nový substrát, nemusíte používat žádná hnojiva první 3-4 týdny.  Tehdy můžete použít třeba jen nějaký ten kořenový stimulátor.

Rostlina si ale musí postupně zvykat na zvyšující se množství hnojiva. Čím více ale hnojíte, tím také zvyšujete kyselost půdy. Je proto dobré tuto věc spolu s hnojením kontrolovat a v případě potřeby přidat zásaditý vápenec.

 

Růst rostliny zásadně ovlivňuje také hromadění solí v půdě. To je způsobeno hnojením a může zapříčinit hnědnutí listů. Abyste se tomuto vyvarovali, je nutné aplikovat hnojivo přímo na listy ve stáří až 6 týdnů. K tomuto ale používejte spíše slabší koncentraci. U hnojení přímo půdy si dávejte obrovský pozor na přehnojení, obzvláště pokud chcete megalomanský výnos.

Důležité je dávky zvětšovat postupně aby si rostlina zvykla. Pak vezme téměř vše co jí naservírujete.

 

Hnojení velmi omezte jakmile rostlina přejde od růstové fáze do květu. Hodně hnojiva by podporovalo růst listů na úkor květům.

Správná zálivka

Jako ideální je dobré použít vodu přírodní – dešťovku. Každý z nás ale nemá doma zdroj přírodní vody. Při použití vody z kohoutku je nutné nechat vodu odstát. Během 24 hodin ztratí voda v otevřené nádobě všechen chlor. Navíc se ohřeje na pokojovou teplotu, čímž rostlinu nevystavíme šoku.

 

Půda by měla být vždy komplexně vlhká od povrchu až dolů. Optimální je vytvořit dobou drenáž a zalévat rostlinu ve větším množství . Voda jen proteče, uchytí se kde musí a rostlina je správně zavlažena. Takto můžete zalévat obden, ale vždy zkontrolujte jak na tom rostlina vlastně je. Půda může být mokrá jen na povrchu a kořeny se pak budou drát za vodou vzhůru. 

Vzduch, opomíjený faktor

Dostatek vzduchu je věc, na kterou řada pěstitelů zapomíná. Nesmíme zapomínat, že rostlina dýchá listy. Větrání je důležitým faktorem ke správné kondici rostliny.

 

O čem píšeme

Vydáno: 09/03/11
(Aktualizováno: 09/03/11)