Jak pěstovat hydroponicky

 Všechny rostliny jsou tvořeny z 80% až 95% právě vodou. Zbývajícími složkami jsou uhlík, kyslík a vodík. Rostliny dokážou živiny přijímat ze vzduchu ale také z vody za pomoci kořenového systému.

Vodní lázeň s hnojivy by měla mít v první řadě vyváženou hodnotu kyselosti, protože kořeny obtížně získávají potřebné látky z příliš překyseleného nebo naopak zásaditého prostředí. Pokud je rostlina u hydroponického pěstování dobře živena a má vyvážený přísun chemických i minerálních látek, měla by v takovém prostředí dosáhnout rychlejšího růstu a kvalitnějších výsledků, nežli je tomu u klasického pěstování v běžné zemině.

 

Set-up

Systém hydroponického pěstování, který je následně podrobně popsán v tomto článku, funguje na principu systému nazývaného „Ebb and Flow“ (příliv a odliv vody). Tento jednoduchý systém je jedním z nejoblíbenějších mezi širokým výběrem hydroponických metod (zde). Veškeré hydroponické metody jsme již důkladněji popisovali v předešlém článku, proto si více upřesníme právě tento jednoduchý hydroponický systém „Ebb and Flow“, na principu přílivu a odlivu vody.  

Větší nádrž obsahující živiny a vodu je umístěna pod zásobníkem s rostlinami a květináči, kde zatím žádná voda není. Ve spodní nádrži je umístěno ponorné čerpadlo, které během svého sepnutí přečerpává vodu ze spodní nádrže a naplní tak postupně horní zásobník s květináči a kořenovým systémem rostliny.

Časový spínač se nastaví tak, aby čerpadlo pumpovalo vodu do zásobníku s rostlinami pouze v rozmezí několika minut. Uvnitř v prostoru vrchního zásobníku je odvodní trubka, která směřuje svým koncem zpět do spodního zásobníku a slouží v tomto případě jako přepad. Pokud se nádrž naplní do maximální požadované výšky, zbytek vody přeteče přes tuto trubku zpět do spodní nádrže. Časový spínač se následně po několika minutách automaticky vypne a živný roztok postupně odteče zpět do nádrže přepouštěcím ventilem.

„Ebb and flow“ systémy jsou mezi pěstiteli velmi oblíbené díky svým nízkým nárokům na údržbu a snadnou ovladatelnost. Je to ideální systém nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé zahradníky.

Osvětlení

Vzhledem k tomu, že výbojky HID zahrnují plné spektrum barev potřebných jak pro zdraví růst tak i pro kvetení rostliny, začali se v moderní hydroponii používat nejvíce. Velkou výhodou těchto výbojek je právě zmíněné univerzální využití. Tuto univerzální lampu můžete využít jak pro růst, tak i pro květ rostlin a nemusíte tak výbojku po každé ukončené fázi měnit. Na trhu však stále existují jak metal-halogenové  (MH) zářivky, tak také vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS). Metal-halogenidové světlo vyzařuje hlavně  modré a bílé spektrum záření, které je nejlepší pro vegetativní fázi rostliny. Zatímco vysoký tlak sodíku zaručuje rostlině přísun oranžové, žluté a červené barvy, která je nejlepší pro fázi květu.  HID světla ale stejně tak plýtvají energií, která je vyzařována ve formě tepla (infračervené světlo). Při použití těchto druhů lamp budete muset odvádět teplo zpod lampy za pomoci kvalitního ventilačního systému nebo použít potrubí „cooltube“, kde je výbojka umístěna uvnitř a teplo je odváděno přímo. HID lampy také vyžadují předřadník v závislosti na jejich výkonu.

Při investování do kvalitního elektronického předřadníku ušetříte, jelikož jeho kapacitní ztráty jsou minimální a Vaše účty za elektřinu se sníží. 

Semena

Existují různé typy pěstebních médií vhodných pro kultivaci malých rostlin ze semínek, ale většina z nich je vhodná pouze pro klasické pěstování v zemině. U hydroponického pěstování je nejvhodnější použít jiný více sterilní materiál, například „Rockwool“ ve formě kostek. Jednoduše pokud pěstujete v hydroponické zahradě a nepoužíváte půdní substrát, budete potřebovat nějakou náhradu klasické rašeliny používané pro půdní klíčení. 
Při použití „Rockwoolu“ kostky namočte,  udělejte do kostky dírku za pomoci nůžek, vložte semínko zhruba 1,5-2cm hluboko a udržujte spodních 20-30% kostky stále namočené ve vodě. Její horní část se však snažte vždy udržet tak, aby semena nikdy nezůstaly ponořené ve vodě. Po vyklíčení prvních zárodků lístků, kdy je hlavní kořen asi tak ze čtvrtiny palce dlouhý, umístěte malé rostlinky společně s pěstební kostkou do hydroponických květináčů. Zasypte pěstební kostku v květináči nejlépe předem pročištěným keramzitem (hydropon) tak, aby žádné světlo z výbojky neproniklo ke kořenům. Na českém trhu určitě také naleznete k prodeji feminizovaná semena, která Vám pří pěstování zaručí pouze samičí rostliny a vyhnete se tak problému selekce.

 

Vegetativní růst

První fázi celého procesu rostlinného života nazýváme vegetativní. Po úspěšném vyklíčení malých rostlinek ze semínka a jejich správnému uložení v květináčích umístěných v pěstebním zásobníku, následuje proces správného zavěšení lampy (výbojky) do pěstebního prostoru. Nejvhodnější výška je asi 20 cm nebo více nad nejvyšší částí rostliny, ale opravdu hodně záleží, jak silnou lampu používáte. Nebojte se použít vlastní ruku jako lidský senzor tepla. Pokud umístíte ruku do výše horních pater rostlin a ucítíte nepříjemné teplo, které Vás již pálí na pokožce, je na čase světlo zvednout. Pokud umístíte lampy příliš blízko rostliny, vegetace bude trpět, usychat a hnědnout (tzv. světelný stres).

Příliš daleko od rostliny zase způsobí, že se rostliny začnou táhnout do výšky, protože se chtějí dostat blíže ke zdroji světla. Postupem času, jak rostliny rostou do výšky, zvyšujte hladinu osvětlení o jeden nebo dva centimetry denně. Během vegetativní fáze udržujte světlo zapnuté na minimálně 18hodin denně. Pokud budete svítit rostlinám nepřetržitě 24 hodin denně, nic tím nezkazíte, rostliny rychleji  porostou, ale určitě zvýší se také Váš účet za elektřinu.

U hydroponického pěstování používejte pouze hnojiva určená k tomuto způsobu pěstování. Půdní hnojiva jsou v tomto případě nevhodná. Vegetativní růst trvá přibližně 2 týdny u většiny hydroponických systémů.

Výsledek obrázku pro vegetativní růst marihuana

Kvetení

Kvetení nazýváme fázi, kdy rostlina začíná tvořit první pupeny. Rostlinu můžete přepnout do květu, pokud jsou rostliny minimálně 15cm vysoké a mají alespoň 4 patra listů. Připomínáme, že vegetativní růst rostliny trvá přibližně 2 týdny u většiny hydroponických systémů.

Poté chceme rostlinu přinutit začít kvést, snížíme časovou periodu světla na pouhých 12 hodin denně a změníme poměr přidaných hnojiv. Rostlina v této fázi vyžaduje více draslíku a fosforu, zatímco přísun dusíku se po několika dnech květu omezí na minimum.

Cyklus kvetení rostlin trvá v závislosti na odrůdě asi dva měsíce, někdy i trochu déle. Takže celková doba od zakořenění malých rostlin do finálního sklizení je přibližně 3 měsíce. Mějte na paměti, že během fáze kvetení by měla být v pěstebním prostoru naprostá tma. Nedovolte slunečnímu, nebo jakémukoliv  světlu přístup do místnosti během této 12 hodinové periody. Nejsilnější světlo, které může být pro rostlinu snesitelné je světlo měsíčního svitu. Silnější světlo odsune fázi kvetení, a pokud bude i nadále přetrvávat tak existuje šance, že Vaše rostlina zůstane trvale ve vegetativní fázi a nezačne nikdy kvést. To, že rostliny vytváří první květy jednoduše poznáte pokud spatříte malé bílé chloupky na místech na stonku. Tyto zárodky by měly být vidět po cca 10 až 14 dnech výše popsaného cyklu kvetení.

tipSemena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/04/12