Konopí rumištní - cannabis ruderalis

  • Konopí rumištní - cannabis ruderalis

Konopí rumištní (ruderalis) je odrůda specifická, mnohem odolnější nežli ostatní zmiňované odrůdy a pěstuje se převážně v severní Himálaj a v jižních státech bývalého Sovětského svazu. Tento druh konopí byl pojmenován "ruderalis", protože ho v přírodě nalezneme převážně na tzv. "ruderálních" místech, jako jsou například výše položené horské lokality.

Termín ruderalis je odvozen z latinského „rudera“, což je také množný tvar „rudus“, latinského slova označujícího drť nebo hrubé kusy kovu.

 

 

V přírodě dosahuje tato odrůda konopí výšky přibližně 30 - 60 cm, jen s několika větvemi po stranách a relativně nízkým počtem listů.  Vyznačuje se svým řídkým vzhledem a vyzáblým růstem. Cannabis ruderalis má ve volné přírodě nižší obsahTHC nežli klasická sativa či indica, proto má sám o sobě tak malé možnosti rekreačního využití. Nicméně indické kmeny konopí jsou často křížené právě s druhem ruderalis a takové hybridy produkují vyšší obsah THC. Tyto hybridy jsou známé pod obchodním názvem samokvetoucí rostliny. Samokvetoucí rostliny mají téměř všechny pozitivní vlastnosti klasického konopí, ale právě díky ruderalis rostou a kvetou rychleji.  To otevírá další možnosti využití pro pěstitele.

 

Konopí seté (sativa) je nejvíce široce kultivovaný druh konopí pěstovaný v západním světě. Původně bylo jeho využití hlavně v průmyslovém měřítku na výrobu konopných vláken, oleje, a krmiva. Konopí seté je charakterizováno vysokým růstem, s málo, široce rozloženými větvemi a specifickou podobou listů.

Konopí indické (indica), pochází převážně z jižní Asie a je charakterizováno kratším vzrůstem rostlin, ale zároveň dává mnohem větší prostor pro výnos.

 

Výsledek obrázku pro ruderalis

Výhody odrůdy Ruderalis

Výhradní výhodou pěstování rumištního konopí je, že tato rostlina roste rychleji a automaticky začíná kvést po dosažení konkrétního věku. Ve srovnání se sativou a indikou, nepotřebuje ruderalis snížení slunečního cyklu. Konopí druhu ruderalis má zajímavou lékařskou a šamanskou tradici. Nejstarší záznamy sahají do doby před naším letopočtem. V jednom hrobu v Mongolsku byl nalezen pytel semen konopí  ruderalis. Až do současnosti se ruderalis používá v Rusku a v Mongolské lidové medicíně k léčbě deprese. Ruderalis má také jednu další přední výhodu a tou je zvýšená odolnost vůči napadení hmyzem a větší obranyschopnost při bakteriálním postižení. 

Rychle kvetoucí semínka

Všechny odrůdy konopí začínají kvést, pokud délka dne klesne pod  13-14 hodin. Rychlokvetoucí semena se chovají jinak. Dnešní odrůdy konopí ruderalis začnou kvést automaticky, jakmile dosáhnou určité zralosti, bez ohledu na sluneční periodu. Dokonce i pod osvětlením překračující hranici 18 hodin světla denně, začnou tyto rostliny sami kvést po cca. 16 dnu v růstové fázi a finální dozrání takové rostliny je mnohem kratší nežli průměrných 90 dní u klasického konopí. Velkou neznámou ale stále zůstává, co je vlastně příčinou rozkvětu těchto nových odrůd ? Jsou to vnitřní biologické hodiny rostliny, geneticky předem stanovený počet buněčných dělení, které se musí uskutečnit ? Další možností je, že jakmile indukované hladiny hormonů rostliny dosáhnou určité hranice, rostlina začne kvést.

Výsledek obrázku pro ruderalis

Klima

Jeden z největších problémů spojených s pěstováním venkovních odrůd konopí v severních šířkách geografického rozložení (jako je Kanada, Holandsko atd.) je, že drsné klima ovlivňuje sníženou tvorbu psychoaktivních látek. Pěstováním samonakvétacích rostlin odrůdy ruderalis v severně položených oblastech je ideální právě z hlediska kvalitních výsledků i při nedostatku slunečního záření a studenějšího klimatu. Chladné prostředí  mnohem více přispívá k vysoké koncentraci THC v takových rostlinách.

 

Budoucnost

Budoucnost se zdá být jasná. Pěstování automatických rostlin (autofloweringů) je vhodné pro venkovní, ale i vnitřní pěstování. Poptávka po stabilizovaných, auto-kvetoucích hybridech s vysokými kvalitami je v dnešní době velmi snadná. Každým dnem přibývají nové a další odrůdy těchto hybridů a s každým dalším druhem přichází ještě lepší výsledky. Některé samonakvétací modely, ač jim nepřeje výška, dokáží konkurovat i běžným, někdy i dvojnásobně vysokým modelům. 

Zboží k článku

  • Články z kategorie Druhy a modely mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.