Konopí naložené v lihu jako balzám, místo Alpy?

 • Konopí naložené v lihu se tradičně používá jako masážní a regenerační přípravek v oblastech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak napříč domorodou základnou Mexika
 • Mexičané používají konopí naložené v lihu k léčbě svalových bolestí, snížení příznaků revmatoidní artritidy a bolestí kloubů celkově

 

Napadlo vás někdy, že ještě lepší, než již tak vynikající Alpa může být konopný balzám na základě lihu, vyrobený doma, z vlastního materiálu a tím pádem i vlastní zvolenou silou? Pokud ano, dnes jste tady správně a ano, konopný balzám na základě alkoholu je vynikající volbou pro léčbu svalových bolestí i bolestí kloubů.

Dnes se podíváme na mechanismus účinku konopí naloženého v alkoholu, jeho tradiční užití mezi obyvateli Mexika a samozřejmě i na recept a návod, jak si takový konopný balzám vyrobit doma.

Tradiční mexická léčba konopným alkoholovým balzámem

Léčebné konopí naložené v alkoholu a mazané na klouby nebo svaly je v Mexiku tradiční „babičkovskou“ fintou, která je považována za zaručenou, účinnou pomoc. Podívejme se na samotnou reportáž zpravodaje CTV news zachycující právě jednu z takových mexických babiček, přesněji bývalou, 53letou tanečnice z Mexiko City, která na bylinnou pomoc skýtající se v konopných látkách nedá dopustit.

„Uvědomuji si, že svojí aktivitou, pěstováním a používáním konopí k léčbě porušuji zákon státu Mexiko. Dělám však něco špatného nebo doopravdy zlého? Pevně věřím, že ne. Moje rodina používala tento recept po celé generace a já jsem pouze převzala žezlo. Navíc se snažím zůstat stále aktivní a konopí jako alkoholový balzám na svaly a klouby mi k tomu prostě a jednoduše pomáhá. Pro léčebné účinky konopí mám velikou víru,“ vysvětluje svůj pohled na věc pod příslibem anonymity bývalá mexická tanečnice v rozhovoru pro CTV News.

„Vždy, když cítím únavu, si tinkturu mažu po celých nohou, chodidlech i těle. Je to vynikající pomůcka. Bez soli se obejdu. Bez marihuany naložené v alkoholu jsem však ztracená. Už moje babičky tuto fintu používala celý život,“ vysvětluje dále štíhlá mexická žena a ukazuje přitom láhev s rozkládajícími se bylinkami a roztokem uvnitř.

V tradici její vlastní babičky žena pyšně pokračuje a konopím v alkoholu léčí v případě potřeby jak své vlastní 3 děti, tak i svá vnoučata. „Když jsou zahlenění, pokládám jim alkoholové obklady s konopím na hruď i záda. Pokud mají horečku, přidávám i obklady na bříško.

Legalizace konopí v Mexiku je na vcelku dobré cestě, pokud vezmeme v potaz jeho nedávné zpřístupnění pro léčebné účely. Nehledě na oficiální zákony Mexika dnešní doby, léčebné konopí se za účelem léčby v této oblasti používalo tradičně již po celá staletí.

Výhodou konopí v alkoholu je i jeho trvanlivost – látky z konopí (kanabinoidy) jsou v alkoholu dobře zachovány a pokud člověk dodrží běžné podmínky správného skladování jako správně uzavřená nádoba a nevystavování světlu, vydrží balzám v pohodě do doby, než se celý spotřebuje.

Užití konopí v alkoholu jako balzámu na klouby a svaly schvaluje například i jeden z mexických doktorů specializující se na oblast závislostí a bylinnou léčbu, Huberto Rocca: „Látky z konopí rozpuštěné v alkoholovém mazání jsou naprosto tradičním a musím říct efektivním léčby revmatoidní artritidy, horeček, zánětů či různých bolestí…“

„…je to prostě stará dobrá medicína, předávaná z generace na generaci. Každé malé dítě zde ví, že je konopný balzám lékem, který používají jejich babičky.“

konopí naložené v lihu

Jak a co léčí konopí naložené v lihu?

Konopí a v něm obsažené látky (kanabinoidy) mohou dovnitř lidského těla doputovat mnoha různými cestami. Díky mechanismu našeho endokanabinoidního systému, jehož receptory jsou součástí většiny lidských buněk, si medicínské látky z konopí s našimi těly řekněme velmi dobře rozumí. Léčebných efektů marihuany tak můžeme dosáhnout pomocí kouření či vaporizace a vstřebáváním látek skrze plíce. Použít se dají také konopné poživatiny, u kterých využíváme rozpouštění kanabinoidů přes trávící trakt.

Ne všichni však chtějí kvůli křeči v lýtku zakousnout konopný brownie a ulehnout do gauče, nebo začít balit jointy. Při aplikaci léčebných látek skrze kůži se nám naskytuje další výborná možnost, jak efektů marihuany využít pouze povrchově. V případě, že si natáhnete například trapézu, máte pomocí konopných balzámů možnost účinné látky aplikovat přímo v místě potřeby a zaměřit účinné látky přímo tam, kde je momentálně tělo potřebuje nejvíce.

Metoda léčby konopím pomocí aplikace lokálně skrze kůži je i velmi vhodnou volbou pro ty, kteří s konopím nemají doposud žádné nebo pouze malé zkušenosti. V naprosté většině případů se při aplikaci konopných balzámů zvenku na tělo uživatelům nedostává žádných psychoaktivních efektů.

Recept: Jak naložit konopí v lihu

1. Ingredience

*Vždy používejte organické produkty. Níže naleznete tipy na kvalitní materiály a ingredience, které můžete do výroby konopného balzámu přidat

 • Prvním krokem je samozřejmě vámi zvolený, konopný mix. Použít můžete jak listy, tak květy marihuany. Silnější koncentrace kanabinoidů a lepšího účinku samozřejmě dosáhnete za použití kvalitního květu. Jako přídavek můžete použít i například třezalku, ďábelský kořen, kajenský pepř, kurkumu, arniku, zázvor… výsledný mix by měl zaplnit zhruba 2/3 vámi zvolené, uzavíratelné nádoby.
 • Lékařský alkohol

2. Postup výroby

*Metoda výroby je zde velmi podobná výrobě domácích konopných tinktur

 • Smíchejte veškeré vámi zvolené ingredience a vložte je dobře promíchané do finální nádoby. Ještě před naložením se vyplatí celou směs kvalitně nadrtit na jemné kousky.
 • Celou směs zalijte čistým alkoholem a nechejte pouze pár centimetrů místa na vrchu.
 • Velmi důkladně celou směs promíchejte a proštěrchejte
 • Uzavřete nádobu tak, aby nedocházelo k přístupu vzduchu a nechejte odstát na relativně teplém místě.
 • Mix nechejte odstát alespoň 4 týdny (6 týdnu funguje také, ne-li lépe). Štěrchejte každý den.
 • Po 4-6 týdnech odležení a štěrchání celou směs přefiltrujte přes bezbarvý kus kvalitní látky a přelijte čistou směs bez nečistot do finální nádoby. Označte pro jistotu nádobu poznámkou POUZE PRO VNĚJŠÍ UŽITÍ. Skladujte v temném a chladném prostoru.

3. Dávkování konopí v lihu

Pokud potřebujete akutní léčbu nedávného zranění (např. nataženého svalu) aplikujte směs co 10 minut po celou hodinu nebo dvě. V jiném případě mažte podle vlastní potřeby, dokud neucítíte požadované zmírnění bolesti nebo jiných příznaků.

4. Tipy pro využití konopí v lihu

 • Mazání konopného roztoku na spánky, zadní část krku a čelo je dle uživatelů skvělým způsobem, jak se zbavit bolestí hlavy a migrén
 • Při artritidě mažte konopnou směs aplikovat přímo na bolavé a opuchlé klouby
 • Při příznacích atletické nohy či všeobecně plísňových infekcích je lihový, konopný balzám schopen ve většině případů pomoci. Při léčbě aplikujte směs často a důkladně.
 • Pro pomoc při bolavých a ztuhlých svalech jednoduše vmasírujte směs na postižené místo

Poznámka: Nepočítejte s tím, že se zde jedná o všelék a že budou účinky u všech lidí stejně kvalitní. Při aplikaci vždy používejte zdravý rozum, a pokud si něčím nejste jistí nebo jste na pochybách, poraďte se u svého lékaře. Informace v tomto článku jsou pouze vzdělávacího charakteru a finální rozhodnutí musíte učinit vždy vy sami, na vlastní nebezpečí.

Video návod na výrobu konopí v lihu

Pokud chcete vidět výrobu konopného balzámu na základě alkoholu přímo v akci, doporučujeme shlédnout například následující video:

 

O čem píšeme

 • Články z kategorie CBD a Bolest, Léčba kůže mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 06/30/18